Біологія – універсальний довідник
ЛЮДИНА
ОБМІН РЕЧОВИН ТА ЕНЕРГІЇ
ДВІ СТОРОНИ ЄДИНОГО ПРОЦЕСУ ОБМІНУ РЕЧОВИН
Здатність утворювати органічні речовини з неорганічних мають лише зелені рослини і деякі види бактерій. Тварини і людина використовують готові органічні речовини, синтезовані зеленими рослинами. У процесі послідовних хімічних перетворень органічні сполуки в організмі тварин і людини розпадаються на ряд кінцевих продуктів – воду, вуглекислий газ та аміак. Виділені з організму, ці неорганічні речовини знову
Обмін речовин – основна функція організму, що забезпечує процеси його життєдіяльності і постійної взаємодії з навколишнім середовищем. Обмін речовин являє собою сукупність двох взаємопов’язаних і невіддільних один від одного видів обміну – пластичного та енергетичного.
Пластичний обмін – це процес засвоєння організмом речовин, які надходять із зовнішнього середовища, і нагромадження енергії, що міститься в них, для утворення
Енергетичний обмін – це процес розщеплення в організмі органічних речовин, використання отриманої при цьому енергії і виділення з організму продуктів розпаду.
Інтенсивність обміну речовин в організмі залежить від фізичного та психічного стану людини. Зміни рівня обміну речовин регулюються нервовим і гуморальним механізмами, тісно пов’язаними між собою. Нервові центри регуляції обміну речовин розташовані у проміжному мозку. Рівень обміну речовин залежить також від діяльності залоз внутрішньої секреції.