ФІНАНСИ
Розділ 5.
ДЕРЖАВНІ ФІНАНСИ
5.2. Основні елементи фінансового господарства держави
Розвиток загальної теорії держави пов’язаний з еволюцією поглядів на сутність державного фінансового господарства. Використовуючи ідеї неокласиків і вчення про правову державу, фінансова наука обгрунтувала й дала чітке визначення основних елементів фінансового господарства держави:
– фінансові ресурси;
– державні доходи і державні видатки;
– доходи і видатки бюджетів.
На перший погляд, ці фінансово-економічні
1 Див. І. О. Луніна. Державні фінанси України в перехідний період. – Харків: Форт, 2000, с.25
5.2.1. Фінансові ресурси держави
Фінансові ресурси – це першооснова фінансового господарства держави. Загалом, фінансові ресурси являють собою сукупність доходів і надходжень, які перебувають у розпорядженні підприємств, організацій та держави і спрямовуються на задоволення суспільних потреб з метою розширеного відтворення та зростання матеріального добробуту населення. Фінансові ресурси
1. Фінансові ресурси, що перебувають у розпорядженні органів державного управління:
– ресурси державного бюджету;
– ресурси місцевих бюджетів;
– цільові державні фонди;
– фінансові ресурси державних фінансових інституцій (Національного банку, державних страхових органів, державних кредитних установ).
2. Фінансові ресурси, що перебувають у розпорядженні господарських підприємств, установ і організацій різних форм власності та видів діяльності.
3. Фінансові ресурси, що перебувають у розпорядженні населення (вклади, заощадження, депозити).
Проте держава розпоряджається не усіма переліченими фінансовими ресурсами, а лише тими, які зосереджені в бюджетній системі, централізованих та децентралізованих державних фондах, а також в державних фінансових інституціях. На відміну від фінансових ресурсів держави, державні доходи є власністю держави, без будь-яких умов і зобов’язань щодо суб’єктів держави.