ТЕМА 1. ПОЧАТКОВІ ХІМІЧНІ ПОНЯТТЯ
Урок 14. Фізичні й хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують. Фізичні й хімічні властивості речовин
Цілі: сформувати поняття про фізичні й хімічні явища (реакції); з’ясувати ознаки хімічних реакцій, умови їх виникнення, перебігу й припинення; сформувати вміння розрізняти фізичні й хімічні властивості речовин, спостерігати та фіксувати результати дослідів.
Обладнання: на демонстраційному столі: лабораторний штатив, пробірки, колба, спиртівка, тигельні щипці, хімічний стакан,
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форми роботи: лекція, бесіда, експеримент (демонстраційний, фронтальний).
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда за питаннями
1. Кожна речовина має певну сукупність властивостей, які
Дайте визначення властивостей речовини. Як їх поділяють?
2. Які властивості належать до фізичних?
3. Чи можна всі фізичні властивості виявити з допомогою органів чуття? Як вони виявляються?
4. Чи належить агрегатний стан речовини до її фізичних властивостей? Чому?
5. А як дізнатися про хімічні властивості речовини?
6. Для чого потрібно вивчати властивості речовини?
IV. Вивчення нового матеріалу
Лекція
1. Поняття про явища.
2. Фізичні, хімічні явища. Ознаки відмінностей.
3. Хімічні реакції. Ознаки хімічних реакцій.
4. Екзо-, ендотермічні реакції.
5. Умови виникнення, перебігу, припинення хімічних реакцій.
6. Значення хімічних реакцій:
А) для живих істот;
Б) у неживій природі;
В) у виробничих процесах;
Г) на історичних етапах розвитку суспільства.
V. Засвоєння знань
1. Аналіз схеми (на дошці, робочих місцях), яку учні перемальовують у зошити
Ознаки хімічних реакцій:
– теплота (світло);
– забарвлення ;
– запах;
– осад;
– газ;
– інші.
Умови виконання й перебігу хімічних реакцій:
– контакт реагентів;
– нагрівання;
– подрібнення;
– перемішування.
2. Демонстрація дослідів
А) Дослід 1. Кипіння, випаровування, конденсація води.
Дослід 2. Розклад води під дією електричного струму.
Дослід 3. Горіння магнію.
Дослід 4. Обвуглювання цукру.
Б) Фіксація спостережень у формі таблиці (знаками “+”), обговорення результатів.
Таблиця 1
№ досліду | Хід досліду | Явище | Поява | ||||
Фізичне | Хімічне | Теплота | Колір | Запах | Осад | Газ | Світло |
1 | |||||||
2 | |||||||
3 | |||||||
4 | |||||||
5 | |||||||
6 | |||||||
7 |
VI. Закріплення та поглиблення знань
1. Лабораторна робота в парах
Дослід № 5. Мідну дротинку закрутити у спіраль. Що відбулося з дротинкою? До яких явищ це належить?
Дослід № 6. Насипте у пробірку (так, щоб закрило дно) кристалічного амоній хлориду. Долийте 1,5-2 мл розчину калій гідроксиду. Що спостерігаєте?
Дослід № 7. Налийте у пробірку розчин купрум(ІІ) хлориду об’ємом 1 мл. Долийте 1 мл розчину калій гідроксиду. Що спостерігаєте?
2. оформлення лабораторної роботи в таблиці
3. обговорення, перевірка
VII. Домашнє завдання