ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА
Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах
3.1. Іменник
Групи іменників І та II відмін
1. Іменники І та II відмін поділяються на три групи: тверду, м яку й мішану (іменники III та IV відмін на групи не поділяються).
Іменники (крім іменників чоловічого роду з кінцевими – ар, – ир, – яр) діляться на групи залежно від характеру кінцевого приголосного їхньої основи.
До твердої групи належать іменники з основою на твердий нешиплячий: наказ, Київ, сел-о, записк-а.
До мішаної
До м ‘якої групи належать іменники з основою на будь-який м’який: земл ‘-а, розпорядження, армі (армія), сім (сім’я), травень, фахівець, ріше (рішення), узви (узвишшя), сузір (сузір’я).
До м’якої групи належать також іменники середнього роду на – е з основою на нешиплячий: пол-е, сонц-е, мор-е, серц-е. У непрямих відмінках основа в них закінчується на м’який приголосний: по, сон, мо, сер.
2. Іменники II відміни чоловічого роду з кінцевим – ар, – ир можуть належати до твердої або м’якої
Іменники з постійно наголошеними – ар, – ир належать до твердої групи: кулінар – кулінара, санітар – санітара, касир – касира.
Як виняток, до твердої групи належать також іменники комар, хабар, варвар, долар, панцир, пластир.
Усі інші іменники з – ар, – ир належать до м’якої групи: токар – токаря, бібліотекар – бібліотекаря, лікар – лікаря, Лазар – Лазаря, козир – козиря; кобзар – кобзаря, вівчар – вівчаря, пустир – пустиря.
До м’якої групи, як виняток, належать також іменники Ігор, якір, лобур, єгер, кучер (про волосся).
3. Іменники II відміни чоловічого роду з кінцевим – яр можуть належати до мішаної або твердої групи.
Іменники на – яр з наголосом на закінченні в непрямих відмінках належать до мішаної групи: скляр – скляра, школяр – школяра, бетоняр – бетоняра, сміттяр – сміттяра.
Усі інші іменники на – яр належать до твердої групи: столяр – столяра, муляр – муляра, ювіляр – ювіляра, екземпляр – екземпляра.
Іменник маляр залежно від наголосу може належати до мішаної (маляр – маляра, О. в. – ем) або до твердої групи (маляр – маляра, О. в. – ом).