Політологічний словник
Історизм – принцип підходу до предмета дослідження як до такого, що змінюється в часі, розвивається, -“піднесення історії до принципу” (К. Мангейм). Термін “І.” розуміється як універсальний метод “наук про дух”, запроваджений у загальний вжиток В. Дільтеєм наприкінці XIX ст. Однак у ширшому значенні, як протиставлення ідеалістичній метафізиці, термін І. використовується для характеристики матеріалістичних соціально-філософських поглядів видатних французьких просвітницьких діячів XVIII ст. Дж. Віко,
Сучасний І., збагачений уявленнями про геополітичне розмаїття й цінності цивілізаційного досвіду не заперечення культур, протистоїть уявленням про “кінець історії” (Ф. Фукуяма), що розуміється як завершення ідеологічної еволюції людства й універсалізації західної ліберальної демократії як “вселюдської” форми політичного облаштування суспільства. Головне твердження про нерівномірний, стохастичний характер соціальної динаміки і “не гарантованість” історії сучасної версії І. протистоїть спрощеному детермінізмові в розумінні взаємозв’язку соціальних явищ, вірі в “залізні закони історичної необхідності й неминучості” як виправдання тоталітарної практики фашистського і комуністичного режимів (історицизм К. Поппера).
Блок М. Апология истории. – М., 1973; Вебер М. Политика как призвание и профессия. – М., 1990; Тойнби А. Постижение истории. – М., 1991; Гегель Г. Энциклопедия философских наук. – М., 1997.
А. Кудряченко