БАШТАННІ КУЛЬТУРИ
5.2. КАВУН
Кавун завезено на територію України у XIII ст. Тепер він є основною баштанною культурою. В Україні займає 70% посівної площі баштанних культур у зоні Степу.
Кавун – теплолюбна рослина. Насіння його починає проростати за температури 12-15 °С. Оптимальна температура росту – 30-35 °С. За сприятливих умов сходи з’являються на сьомий-десятий день після сівби у вигляді двох сім’ядолей. Спочатку надземна частина рослини росте повільно, бо у цей період посилено розвивається коренева система. Корені кавунів
Розрізнюють п’ять видів кавуна, з яких у нашій країні вирощують два – кавун столовий (Citrullus edulus Pang) і кормовий (Citrullus colocynthoides). Кормовий кавун має меншу цукристість (1-2,5%), а столовий – більшу (8-12%). Крім того, у плодах столового кавуна багато фолієвої кислоти, вітамінів В1, В3, С, РР та ін.
Квітки кормового кавуна більші, ніж у столового, насінина без рубчика. Кавун – перехреснозапильна рослина, тому насінні ділянки потрібно закладати на відстані не менше ніж
У кормового кавуна більші плоди (маса до 20 кг і більше) з грубим зеленуватим або жовтуватим м’якушем.
Плоди кавуна залежно від сорту кулясті, овальні, яйце – чи грушоподібні, різні за забарвленням – білі, зелені, смугасті, мармурові та ін. Різноманітний за забарвленням і м’якуш плодів: світло-червоний, рожевий, темно-червоний, білий та ін. Насіння кавуна різне за кольором і розмірами, розміщується не всередині плода, як у гарбуза і дині, а ближче до кори. Розрізнюють багато – і малонасінні сорти. За сприятливих умов вирощування збирають високі врожаї соковитих плодів кормового кавуна – від 300 до 700 ц/га і більше.
Кормовий кавун можна вирощувати в ущільнених посівах з кукурудзою на зерно. Для ущільнених посівів потрібно добирати низькорослі, ранньостиглі сорти та гібриди кукурудзи, оскільки кавун вибагливий до наявності світла.
СОРТИ. Серед селекційних столових сортів кавуна в Україні найпоширеніші такі.
Мелітопольський 60 – середньопізній, плоди тупо-еліптичні (маса 5,4 кг), зелені з синьо-чорними смугами. М’якуш малиновий, уміст цукру 8-11%. Районований у степовій та лісостеповій зонах.
Огоньок – скоростиглий. Один з кращих для вирощування ранньої продукції у відкритому грунті та в теплицях. Плід чорно-зелений, великий, кулястий, середня маса 2,7 кг. М’якуш карміново-червоний, містить 7,4% цукрів. Районований у степовій та лісостеповій зонах.
У виробництві поширені також сорти Астраханський, Борчанський, Борисфен, Голопристанський, Таврійський, Сніжок та ін.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ. Агротехнічні заходи вирощування столового і кормового кавунів однакові. Кращими для кавуна є родючі структурні чорноземи, каштанові та легкі суглинкові грунти. Висівають кавун після озимої пшениці, бобових культур, багаторічних трав у просапному полі. Зважаючи на високу вибагливість до тепла і світла, розміщувати кавун доцільно на південних схилах.
Кавун – добрий попередник для озимих і ярих культур. Під кавун вносять органічні й мінеральні добрива так, як і під інші баштанні культури. Важливе значення має внесення фосфорних добрив, які збільшують урожай і прискорюють достигання плодів. Під час сівби в ямки рекомендується вносити суперфосфат.
Сіють кавун квадратно-гніздовим або гніздовим способами за схемою 2 х 1,5 або 2 х 2 м за норми висіву 3-4 кг/га. Глибина загортання насіння становить 4-6 см. Під час проривання в гнізді залишають одну-дві
Рослини. Догляд за посівами кавуна такий самий, як і за іншими баштанними культурами.
Щоб прискорити достигання кавуна, застосовують розсадний спосіб вирощування. Розсаду вирощують у землеперегнійних горщечках, що дає змогу мати стиглі плоди на два-три тижні раніше і підвищує врожай на 30-50% порівняно з вирощуванням їх з насіння.
Столовий кавун збирають у період повного достигання. Зберігають їх у буртах за температури 1-З °С, перекладаючи шарами соломи. Кормовий кавун можна зберігати до січня-лютого. Силосують його з половою, січкою, подрібненими стеблами кукурудзи.