Сад і город (енциклопедія)
ПРЯНІ РОСЛИНИ
КМИН
Кмин вирощують в основному для одержання ароматного насіння. Ці прянощі використовуються при готуванні м’яса, риби, хліба, кондитерських виробів. Дуже корисний свіжий кмин для сільськогосподарських тварин, його згодовують при кольках, метеоризмі, порушенні бродильних процесів кишечника. Висіваючи кмин, слід пам’ятати, що насіння цієї пряної культури є найсильнішою отрутою для птахів, тому потрібно застосовувати засоби відлякування останніх.
Кмин – дворічна трав’яниста
Кмин – холодостійка рослина, але вимоглива до внесення мінеральних добрив, особливо добре реагує на азотні. Грунт обробляється так само, як для всіх городніх культур, які висівають навесні. Обробіток починають з осені, уносячи мінеральні добрива перед основним перекопуванням з розрахунку 15-20 г сульфату амонію, 35-40 г суперфосфату та 15-20 г хлористого калію на 1 м2.
Як тільки грунт розмерзнеться, роблять посів насіння грядковим способом з відстанню 15 см між рядками й 45 см між грядками
Обробка й догляд за кмином нескладні. Потрібно вчасно видаляти бур’яни, розпушувати грунт, у суху й спекотну погоду проводять 1-3 поливи. Після появи сходів кмин проріджують, залишаючи по одній рослині на 10-15 см. Висівають його 1-2 рази за се30н.
Там, де кліматичні умови не занадто сприятливі, кмин вирощують розсадним способом, висаджуючи у відкритий грунт 35-денну розсаду. Надалі доглядають за ним так само, як і за насінними посівами.
У зв’язку з тим, що кмин вирощують в основному для одержання насіння, слід пам’ятати, що насіння він утворює лише на другий рік життя. Восени проводять глибокі розпушування міжрядь, уносять мінеральні добрива за схемою, наведеною вище. На другий рік кмин дає квіткове стебло та квіти. Насіння дозріває не одночасно й швидко обсипається, тому збирають його вибірково, у червні-липні, зрізуючи побурілі 30нтики. Потім їх досушують під навісом, дають дозріти, обмолочують і провіюють насіння.