Політологічний словник
Контроль громадський (фр. contrôle – перевірка, нагляд) – один з видів суспільного контролю, який здійснюють об’єднання громадян та самі громадяни за дотриманням вимог Конституції та чинного законодавства України державними органами, кооперативними і громадськими організаціями, підприємствами й установами, посадовими особами. Основним методом К. г. є перевірка діяльності та виконання ухвалених рішень, дотримання вимог чинного законодавства. Вона може здійснюватися самостійно або разом з органами державного
У своїй діяльності ВГО “Громадський контроль” використовує досвід колишнього народного контролю СРСР. Народний контроль СРСР, як відомо, був системою органів, в яких об’єднувалися державний контроль і контроль трудящих на підприємствах, у колгоспах, установах і організаціях. Органи народного контролю в СРСР цілком і повністю підпорядковувались КПРС, працювали на державному фінансуванні і тільки члени низових організацій – народні контролери – працювали на громадських засадах. На відміну від народного контролю СРСР, усі члени ВГО “Громадський контроль” працюють на громадських засадах, в ньому представлень майже всі політичні партії України. Відділення “Громадського контролю” активно діють у всіх областях України, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, в більшості міст обласного підпорядкування та районів України.
Закон України “Про об’єднання громадян”; Наш маніфест. – К., 2002; Статут та Програма діяльності ВГО “Громадський контроль”. – К., 2001.
М. Заріцький, А. Тороп