ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 4 Ембріогенез хордових

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 4

Тема: Ембріогенез хордових.

Мета: Вивчити основні стадії ембріонального розвитку хордових, його особливості на прикладі ланцетника та жаби.

Обладнання та матеріали: світлові мікроскопи, постійні мікропрепарати, малюнки різних етапів розвитку ланцетника, кісткових риб, земноводних, плазунів, птахів, ссавців; постійні препарати яйцеклітини, бластули і гаструли жаби.

Хід роботи

Використовуючи запропоновані-малюнки та мікропрепарати, прослідкуємо етапи дроблення зиготи, утворення бластули,

гаструли, нейрули, а також гістогенез і органогенез хордових.

Зародковий розвиток починається з дроблення зиготи.

1. Дроблення зиготи (див. мал. 20.1)

Дроблення зиготи буває повне (1, 2, 3) та неповне (4). Тип дроблення залежить від кількості жовтка в клітині.

У ланцетника, риби та плацентарних ссавців жовтка в яйцеклітині мало, і він рівномірно розподіляється в цитоплазмі. Тому в цих тварин спостерігається повне дроблення зиготи. Всі утворені бластомери можуть бути однакових розмірів (у ланцетника, риб, плацентарних ссавців) – тоді дроблення рівномірне. У земноводних бластомери різні за розміром,

у них спостерігається повне нерівномірне дроблення.

На мікропрепараті “Дробіння яйцеклітини жаби” видно, що клітини анімального полюсу значно менші, темно-коричневого кольору (містять пігмент), а клітини вегетативного полюсу великі, забарвлені в жовтий колір (містять жовток). Бластула жаби відрізняється від бластули ланцетника – її порожнина зміщена до анімального полюсу. Зовні бластула жаби нагадує супліддя малини. Гаструла жаби має темне забарвлення внаслідок обростання пігментованими клітинами ектодерми.

У плазунів та птахів жовтка в яйцеклітині дуже багато, тому відбувається неповне, або часткове дроблення зиготи. Дробиться зародковий диск, який уявляє собою вільну від жовтка частину зиготи (мал. 1-4).

2. Бластуляція (мал. 20.2)

Завершується дроблення зиготи утворенням бластули. У більшості хордових бластула порожниста всередині. У плацентарних ссавців утворюється особлива морула, яка є проміжною стадією між зиготою та бластоцистою (мал. 20.2). Бластоциста ссавців уявляє собою порожнистий міхур, заповнений рідиною. На цій стадії починається диференціація клітин.

3. Гаструляція (див. мал 20.4.Б)

Після утворення бластули починається закладання зародкових листків і формування гаструли. У ланцетника гаструла утворюється шляхом вгинання вегетативного полюса бластули всередину. Утворюється два шари клітин – ектодерма та ентодерма, які є зародковими листками. Між зовнішнім та внутрішнім зародковими листками формується середній зародковий листок – мезодерма.

У всіх хордових мезодерма утворюється з первинної кишки. Формуються клітини, які дадуть початок хорді та нервовій пластинці.

4. Гістогенез та органогенез

Після закладання мезодерми від ектодерми відокремлюється нервова пластинка. Процес утворення нервової пластинки та нервової трубки називають нейруляцією, а сам зародок на цій стадії ембріонального розвитку – нейрулою.

Нейрула хордових (див. мал. 21.1).

На стадії нейрули зачаток хорди стає хордою, нервова пластинка загинається і утворює нервову трубку. Формується вторинна порожнина тіла.

У формуванні різноманітний тканин, органів та їх систем беруть участь різні. зародкові листки.

У майбутньому нервова трубка розвинеться в головний і спинний мозок. У ланцетника головний мозок відсутній.

Під час гістогенезу і органогенезу з ектодерми розвивається нервова тканина та органи чуття. Мезодерма дає початок хрящовій і кістковій тканині, м’язам, кровоносній і лімфатичній системі та багатьом іншим органам. Ентодерма формує органи травлення, травні залози, легені тощо.

Етапи ембріонального розвитку представимо у вигляді таблиці:

Ембріональний розвиток

Стадії

Особливості розвитку

1. Зигота

Запліднена яйцеклітина з диплоїдним набором хромосом.

2. Дроблення (повне і неповне)

Збільшення кількості клітин в результаті поділу (мітоз). Утворюються бластомери, які не ростуть, маса та об’єм зародка не змінюються.

3. Бластуляція

Поява бластули – порожнистого утвору, стінки якого утворені одним шаром клітин. У плацентарних ссавців бластулі передує морула.

4. Гаструляція

Утворення двошарового зародка в результаті вгинання стінок бластули. Утворюється зовнішній шар – ектодерма та внутрішній – ентодерма. 3 первинної кишки утворюється третій зародковий листок – мезодерма.

5. Гістогенез та органогенез

3 трьох зародкових листків формуються органи і тканини.

3 ектодерми – нервова тканина, органи чуття, епідерміс, шкірні залози, передня та задня кишка; з ентодерми – органи травлення, печінка, підшлункова залоза, легені тощо. 3 мезодерми – хрящова та кісткова тканина, кровоносні та лімфатичні судини, дерма, серце тощо.

Висновок

Таким чином, ембріональний розвиток включає такі стадії: зигота, дроблення зиготи, бластуляція, гаструляція, гістогенез та органогенез. Процес розвитку безупинний, і одна його стадія непомітно переходить в наступну. Зародкові листки (ектодерма, ентодерма та мезодерма) набувають певної просторової організації, яка служить підготовкою до органогенезу. Ембріональний розвиток завершується народженням нової особини в результаті вилуплення із яйця або виходу з тіла матері. Розвиток та ускладнення органів тривають і в постембріональний період.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 4 Ембріогенез хордових - ГДЗ з біології


ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 4 Ембріогенез хордових