Сад і город (енциклопедія)
ДЕЛІКАТЕСНІ ГОРОДНІ КУЛЬТУРИ
ЛЮБИСТОК
Це дуже популярна в Україні пряність, яка швидко поширюється в усіх регіонах з помірним і теплим кліматом. Любисток дотепер зустрічається в дикрослому вигляді на європейській території СНД і на Кавказі. У їжу використовують зелені частини молодих рослин як пряність для салатів, при консервуванні овочів. З коріння любистку роблять варення й цукати, висушені здрібнені корінці використовують як ароматичну приправу. З коріння любистку роблять відвари, які використовуються
Любисток – багаторічна рослина родини зонтичних (селерових). Він має товстий довгий корінь (до 40 см), стебло виростає до 180 см. Цвіте любисток у червні-липні маленькими ясно-жовтими квітками.
Любисток – дуже невибаглива рослина, добре зносить знижену температуру, росте на будь-яких грунтах, але для підвищення врожайності та смакових якостей його краще вирощувати на легких грунтах з добрим родючим шаром. Різко підвищують урожайність зрошення й внесення мінеральних і органічних добрив.
Для вирощування
Для розмноження любистку вегетативним способом корінці 3-4-літніх рослин розрізають на шматочки завдовжки 15-20 см, укорінюють і висаджують навесні. Схема садіння така ж, як і для любистку, вирощеного з насіння.
Зелену масу любистку зрізують протягом усього літа, відбираючи молоді пагони з ніжними, добре розвиненими листочками. Зелень, яку не використовують відразу ж, висушують.
Для використання корінців як приправи беруть тільки коріння дворічних і трирічних рослин. їх викопують восени, очищають від землі, промивають і висушують у теплому, добре провітрюваному приміщенні.