І семестр
Урок 5. МУЗИКА СТАРОДАВНІХ ЕПОХ. МУЗИКА ДАВНЬОГО ЄГИПТУ ТА КИТАЮ
Мета: познайомитися з музичною культурою давніх епох, зокрема з музикою Давнього Єгипту та Китаю. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.
Вступ
Міфи і легенди всіх народів фіксують уявлення людей про музику як могутню силу, що здатна впливати на природу, приборкувати тварин та зцілювати людей.
Музика Давнього Єгипту
Як можна помітити, зображення музикантів у творах скульптури
Вважається, що давні єгиптяни одними з перших народів світу винайшли арфу. Збереглися розповіді про давньоєгипетських музикантів, що вміли грати на арфі так чарівно, що ці звуки навіть зцілювали різні хвороби. Велика єгипетська арфа, що була більшою за зріст людини, пізніше набула різних форм та розмірів, поширюючись світом.
Слухання. Єгипетська музика (музична реставрація)
Музика – це мистецтво, яке існує тільки під час виконання. Якщо її не записати, вона може зникнути.
Через те, що
Аналіз прослуханого твору
Порівняйте прослухану музику із знаменитими фаюмськими портретами, які збереглися з давніх часів.
Хто її виконує? Можливо, ви спробуєте відкрити таємницю давньоєгипетської музики? Запропонуйте свою версію: якою вона могла бути?
Слухання. К. Дебюссі, “Місячне сяйво”
На якому інструменті виконується соло в музичному творі К. Дебюссі? З поданих слів оберіть ті, які характеризують звучання цього інструмента: прозоре, світле, бурхливе, ніжне, плавне, рішуче, урочисте, яскраве.
Музика Давнього Китаю
Перші згадки про китайську музику трапляється в легендах, пізніше – у документальних свідченнях. Музика була обов’язковою під час придворних ритуалів. Щоб повідомляти імператору про настрої народу, спеціально обрані люди постійно подорожували країною та записували почуті пісні. Потім ці записи увійшли до відомої “Книги пісень” – однієї з найстародавніших збірок пісень і гімнів.
Вважалося, що за допомогою музики можна викликати дощ, вплинути на зростання рослин.
Споглядаючи плинність природних стихій, китайські музиканти створили свій особливий лад, який називається пентатоніка.
Китайська музика в основному була одноголосна, іноді застосовувалися другі і треті голоси, які лише допомагали звучати першому голосу.
Китайські музичні інструменти – різноманітні. Найпоширенішими з них вважалися флейти з очерету (сяо), серед струнних – цитра (цинь) і скрипка (ерху). Багата група ударних інструментів – барабани, гонги, дзвіночки тощо.
Творче завдання
Порівняйте картини Уїльяма Тернета та Клода Моне. Яка з них, на вашу думку, може бути ілюстрацією до музики Клода Дебюссі?
Демонстрація пісні “Золота зіронька”, Н. Май
Розучування пісні “Золота зіронька”, Н. Май
1. Золота, золота зіронька у небі,
Із небес спогляда, дивиться на тебе.
Приспів:
Золоті промінці падають додолу,
Щастя зичать усім. А біди – нікому.
2. Золота, золота зіронька ранкова.
Розцвіта, розквіта в небі волошковім.
Приспів.
Виконання пісні “Веселкова”, О. Янушкевич, М. Ясакової
Підсумки уроку
В різних країнах музична культура розвивалася по-різному. І сьогодні ми з вами познайомилися із двома стародавніми країнами – Єгмптом і Китаєм. Їх музична культура неповторна, своєрідна і цікава.
Домашнє завдання
Намалюйте свою ілюстрацію до твору К. Дебюсі “Місячне сяйво”