ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА
Розділ 7. Писемне ділове мовлення
7.2. Розпорядчі документи
Наказ
Наказ – розпорядчий документ, що видається керівником підприємства, організації, установи на правах єдиноначальності і в межах своєї компетенції.
Наказ видають на основі та для виконання законів, постанов і розпоряджень уряду, наказів і директивних вказівок вищих органів.
Текст наказу складається з таких частин:
Констатаційна | Розпорядча |
Констатаційна * вступ (причина видання наказу); * доказ (основні факти); * висновок (мета видання наказу). Констатаційної частини може не бути, якщо дії, запропоновані до виконання, не потребують ніяких роз’яснень. У наказах із різнопланових питань констатаційної частини теж може не бути, тоді текст складається з параграфів. | Розпорядча частина Позначається словом “Наказую” і складається з пунктів, що поділяються на частини: * дія; * термін виконання; * відповідальність за виконання. В останньому пункті зазначають осіб, яким доручено |
Текст повинен мати наказову форму викладу розпорядчої частини (використовується неозначена форма дієслова – інфінітив). Активна форма вживається для вказівки на ініціатора певної дії, події. Якщо більше значення надається факту, то вживається пасивна форма, зокрема безособові дієслівні форми на – но, – то.
Наказ підписує лише перший керівник установи.
Візи на наказі треба розташовувати нижче від підпису керівника.
У кінці кожного пункту зазначається підстава для його складання (доповідна записка, заява тощо).
Список кількох осіб складається в алфавітному порядку.