ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ МОВИ

Мова як суспільне явище. Українська мова в Україні

§ 2. ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ МОВИ

7. Прочитайте, визначте основну думку поданих висловлювань. Яка найважливіша функція мови? Які ще функції, на вашу думку, виконує мова?

1. Мова видобувається з мислення, як метал із руди (О. Смирницький). 2. Комунікативна функція – це локомотив історії мови (Б. Серебреников). 3. Мова – головне знаряддя соціалізації, тобто перетворення біологічної істоти в соціальну, у члена певного суспільства. Мова бере участь у творенні людини (З кн. “Мова і нація”). 4.

Людина має схильність спілкуватися з собі подібними, тому що в такому стані більше почуває себе людиною (І. Кант). 5. Найбільша розкіш на світі – це розкіш людського спілкування (А. де Сент-Екзюпері).

Мовознавчі студії

8. Поясніть, як ви розумієте вислови. Наведіть приклади певних життєвих ситуацій до кожного з них.

1. Мова – засіб мислення. 2. Мова – засіб інтелектуальної діяльності людей. 3. Мова – засіб спілкування. 4. Мова – засіб оволодіння суспільно-історичним досвідом людства. 5. Мова – засіб пізнання людиною краси.

9. Прочитайте речення з певною інтонацією. Про яку функцію мови

йдеться?

1. Ну й вірші (захоплено; з осудом). 2. Оце так сюрприз (захоплено; з розчаруванням). 3. Яка красуня (зачудовано; зневажливо).

Мова виконує кілька функцій (від лат. functio – обов’язок, коло діяльності, призначення), життєво важливих для суспільства, окремих груп і кожної людини. Головними є комунікативна і мислетворча, а ряд інших (експресивна, пізнавальна, ідентифікаційна, номінативна, естетична тощо) є похідними від них.

Комунікативна функція (від лат. communicatio – спілкування) – функція спілкування.

Мова й створена для того, щоб спілкуватися, а спілкування можливе лише в суспільстві.

Щоправда, існують також інші засоби спілкування, наприклад, жести й міміка. У театрі пантоміми та на балетній виставі глядачам цілком зрозумілі “діалоги” дійових осіб і перебіг подій. Однак у щоденному людському спілкуванні жести й міміка є лише допоміжними, супровідними щодо звукової мови засобами. Допоміжними певною мірою можуть бути і музика, і живопис. Але вони у кожної людини викликають свої враження, почуття, думки. А спілкуючись за допомогою мови, всі люди приблизно однаково розуміють висловлене. Тому мову вважають найважливішим засобом людського спілкування. До того ж комунікативну функцію виконує не тільки звукове мовлення, а й написані чи надруковані тексти.

Мислетворча функція мови – функція формування й формулювання думки. Мислення (думка) не тільки виражається словом, а й реалізується в ньому. Не випадково один із найвидатніших мовознавців XIX століття Вільгельм Гумбольдт назвав мову “органом, який творить думку”.

Обидві функції дуже тісно пов’язані між собою: для того, щоб спілкуватися, потрібно мислити й уміти передавати свої думки за допомогою мовних засобів.

Мислячи, людина пізнає світ, нагромаджує (акумулює) знання про нього. Мова зберігає всі інтелектуальні здобутки народу, фіксує досвід предків. Так, у словнику відображено результати розумової діяльності людства, класифіковано й систематизовано весь навколишній світ. Засобами мови передається досвід попередніх поколінь, що засвідчують, наприклад, усталені звороти – фразеологізми, приказки і прислів’я: Не знаючи броду – не лізь у воду; Сім разів відміряй, а один відріж тощо. Засвоюючи мову, людина засвоює знання про світ. Добре володіння мовою спрощує шлях пізнання, оберігає людину від зайвих помилок.

Практикум

10. Зверніться до рубрики “До джерел знань” наприкінці розділу. Знайдіть матеріал про функції мови у книзі “Мова і нація”, зробіть повідомлення на уроці.

11. Прочитайте текст. Поясніть, яку функцію мови мав на увазі давньогрецький філософ Сократ, сказавши: “Заговори, щоб я тебе побачив”.

Експресивна функція полягає в тому, що мова є універсальним засобом вираження внутрішнього світу людини. Вона дає можливість перетворити внутрішнє, суб’єктивне у зовнішнє, об’єктивне, доступне для сприйняття. Кожна людина – це цілий неповторний світ, сфокусований у її свідомості, у сферах інтелекту, емоції, волі. Але цей світ прихований від інших людей, і тільки мова дає можливість розкрити його для інших. Чим досконаліше володієш мовою, тим виразніше, повніше, яскравіше постаєш перед людьми як особистість (Із кн. “Мова і нація”).

12. І. Прочитайте текст. Визначте його тему, стиль, сформулюйте основну думку. Чи згодні ви з поглядом автора, висловленим у виділеному речені? Аргументуйте свою відповідь, наводьте приклади, факти.

Пізнавальна (або когнітивна, гносеологічна) функція мови полягає в кумуляції, накопиченні досвіду людства, у пізнанні нового, раніше невідомого. Мова є засобом пізнання світу. Людина, на відміну від тварини, користується не тільки індивідуальним досвідом, а й усім тим, чого досягли, що відкрили, втілили в життя її попередники та сучасники, тобто суспільним досвідом. Вона має два види пам’яті: емоційну і логічну. Людині ніколи не треба починати пізнання світу “з нуля”. Досвід суспільства зафіксовано в мові, в її словниках, граматиці, фразеології, а за наявності письма – також у текстах. Пізнаючи мову, людина пізнає світ у баченні саме цієї мовної спільноти. “Межі моєї мови означають межі мого світу”, – писав Л. Вітгенштейн (В. Іванишин).

ІІ. Визначте “межі свого світу”. Чи вважаєте ви себе цікавим співрозмовником, яскравою особистістю? Як працюєте над собою?

Цікава перерва

Порівняйте поезії. Яка з них викликала у вас більшу насолоду? Чому?

Осте сте Бабуся-трава, жовтокоса й тиха,

Бі бо Глянула з-під снігу – а в небі сонце,

Бу Глянула вдруге – жайворон в’ється,

Візники-люди Молоточками дзвонить в синю тарілку:

Трамваї-люди – Еге ж, виходьте, мої травенята,

Автомобілі Березень!

М. Семенко А. Малишко

13. Прочитайте текст. Визначте тему, сформулюйте основну думку. Пригадайте засоби милозвучності української мови. Знайдіть їх у тексті.

Естетична функція мови полягає в тому, що мова є знаряддям і матеріалом створення культурних цінностей. Фольклор, художня література, театр, пісня існують завдяки мові.

У художньому творі головне призначення мови – образотворення. За допомогою мовних образів митець спілкується з читачем, слухачем. У художньому творі, особливо поетичному, часто спостерігаємо відхилення від звичних норм, стандартів. Саме ці відхилення роблять текст художнім, визначають його жанр. Але щоб відчувати, якою мірою допустимі відхилення, треба добре знати мовні норми. Мова має поетичну природу, навіть окреме слово – це “малий твір мистецтва” (Г. Глінц). Крім того, мові властиві закони евфонії, милозвучності. Це, а також досконала організація мовного матеріалу, може бути джерелом естетичної насолоди, що найвиразніше проявляється при сприйнятті ораторського та художнього мовлення (В. Іванишин).

14. І. Прочитайте текст. Визначте тему, сформулюйте основну думку. Наведіть власні аргументи на підтвердження основної думки.

Культуроно сна функція мови постійно і виразно проявляється передусім у використанні носіями цієї мови: через мову відбувається засвоєння кожною людиною культури свого народу й духовних цінностей від покоління до покоління. Чим повніше, повнокровніше функціонує в суспільстві мова, тим надійніший цей духовний зв’язок поколінь, тим багатша духовність кожного наступного з них.

Пропагуючи свою мову в світі, ми пропагуємо свою власну культуру, її надбання. Згадаймо, яке враження на Європу справили виступ співачки Руслани на конкурсі “Євробачення”, гастролі українського хору Кошиця, які відкрили світові цілий материк оригінальної і багатющої культури, а з нею – і наш народ.

Культуроносна функція мови реалізується й на особистісному рівні. Людина, пізнаючи мову свого народу, долучається до джерел неповторної духовності нації, з часом стає її носієм і навіть творцем (В. Іванишин).

ІІ. Виконайте завдання до тексту.

1) Поясніть правопис нн в іменниках.

2) Випишіть прикметники і прислівники вищого і найвищого ступенів, виконайте словотвірний розбір.

3) Доберіть синоніми до слова творець.

4) Дослідіть, якими синтаксичними конструкціями ускладнені речення тексту. Схарактеризуйте ці конструкції як члени речення.

5) Підготуйте повідомлення про те, як культуроносна функція мови реалізується на рівні особистості. Наводьте переконливі аргументи.

Спілкування

15. За вивченим матеріалом складіть і запишіть діалог у формі запитань і відповідей на тему “Функції мови”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ МОВИ - Українська мова


ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ МОВИ