Початок визволення України

Тема 1. УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1939-1945). ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА (1941-1945)

§ 5. ВИЗВОЛЕННЯ УКРАЇНИ ВІД НАЦИСТСЬКИХ ЗАГАРБНИКІВ

1. Початок визволення України.

Сталінградська битва, що тривала від 17 липня 1942 р. до 2 лютого 1943 p., завершилася поразкою Німеччини та її союзників. В оточення потрапила та змушена була капітулювати 300-тисячна армія фельдмаршала Ф. фон Паулюса. Загалом ворог утратив 1,5 млн чоловік – четверту частину всіх військ, задіяних на німецько-радянському фронті. Для України завершення битви стало не лише початком

докорінного перелому в Другій світовій війні, а й початком визволення. Унаслідок контрнаступу, розпочатого під Сталінградом 18 грудня 1942 p.,

 Початок визволення України

Україна у Великій Вітчизняній війні (листопад 1942 р. – січень 1945 р.)

 Початок визволення України

Ф. фон Паулюс здається в полон. 1943 р.

 Початок визволення України

Наступ радянських військ на Харків. 1943 р.

Першим на території України було звільнено село Півнівка та інші села Міловського району Ворошиловградської (тепер Луганської) області.

Успішний наступ Червоної армії тривав аж до лютого 1943 р. За цей час було визволено

значну частину Харківщини й Сумщини. 16 лютого радянські війська звільнили Харків і стабілізували фронт на лінії Зміїв-Червоноармійськ – Слов’янськ-Ворошиловград (тепер Луганськ).

Тим часом фельдмаршал Манштейн зосередив на південному заході від Харкова 7 танкових і моторизованих дивізій. 19 лютого він перейшов у контрнаступ, маючи намір розгромити війська Південно-Західного фронту, захопивши Харків і Курськ. 16 березня противнику вдалося знову захопити Харків, а через 2 дні – Бєлгород. Фельдмаршал Манштейн наступав на Курськ, намагаючись оточити там велике угруповання військ Центрального і Воронезького фронтів, узявши реванш за Сталінград. Жорстокі бої під Бєлгородом продовжувалися до 23 березня, після чого обидві сторони перейшли до позиційної війни.

Незважаючи на контрудар під Харковом, радянські війська втримали за собою чотири п’ятих території Ворошиловградської області, третину Харківської та частину Сумської областей.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


Початок визволення України - Історія


Початок визволення України