Урок 7. ПОДІЛ ТЕКСТУ НА ЧАСТИНИ. СКЛАДАННЯ ПЛАНУ.
СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА РОЛЛЮ АБЗАЦІВ У ТЕКСТІ
Мета: вчити учнів ділити текст на логічно завершені частини та складати план тексту; розвивати вміння переказувати за планом; виховувати бережливе ставлення до збереження традицій українського народу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 28, с. 16-17)
– Про яку талановиту співачку сучасності ви приготували розповідь? (Учитель заслуховує кілька робіт учнів.)
–
– Про що співає відома співачка у своїх піснях?
2. Каліграфічна хвилинка
– Відгадайте загадку.
– Видно край, а дійти до нього не можна. (Горизонт)
– Розшифруйте слова і запишіть синоніми до слова горизонт.
Схилбоне, орбій, відоникл, крайеноб, видкругно.
(Небосхил, обрій, виднокіл, небокрай, виднокруг)
Словник
Небокрай, небосхил – частина неба над лінією горизонту; обрій – лінія, де уявно стикаються небо із землею.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Попереду вас очікують цікаві види робіт. Сьогодні
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усне виконання вправи 29 (с. 17)
– Прочитайте виразно вірш Дмитра Павличка “Наш прапор”.
– Яка тема цього вірша? Яка мета?
Учні роздивляються фотографію, подану на с. 17 підручника.
– На які частини лінія горизонту поділяє фотографію? (Небо і земля)
– Зверніть увагу на кольори. Що вони вам нагадують? (Колір українського прапору)
– Як про це сказано у вірші?
2. Складання плану тексту. Вправа 30 (с. 75)
Учні читають текст та визначають його тему і мету.
1) Словникова робота.
– Поясніть значення слова увінчувати.
– До якої частини мови воно належить?
2) Добирання заголовка.
– Який інший заголовок можна дібрати до тексту? (“Обжинки – народне свято”)
– Запишіть його каліграфічно у зошити.
– Яка орфограма у слові святої (Це слово пишуть без апострофа.)
3) Робота в парах.
– Прочитайте завдання 2 до вправи. Чи зрозуміле воно вам?
– Опрацюйте його у парах.
Перевірка виконаної роботи.
– Для чого нам потрібно вміти складати план?
– Звірте свої припущення з поясненням у підручнику на с. 17.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над текстом. Вправа 31 (с. 18-19)
– Самостійно прочитайте поданий у вправі текст.
– Визначте стиль мовлення. Ще науковий текст.)
Учитель пропонує учням поділити текст на абзаци.
Складання і запис плану тексту
План
1. Державна мова українського народу.
2. Сім’я мов.
3. Українська мова утворює східнослов’янську групу мов.
– Перекажіть текст за складеним планом.
2. Самостійна робота
– Прочитайте текст.
– Складіть та запишіть план оповідання.
– Доберіть заголовок. (“Ластівки в капелюсі”)
У нас під стріхою жили ластівки. Аж ось трапилася велика біда. Під час вітру гніздо впало і розбилося.
На землі лежало четверо жовторотих пташенят. Батьки їхні кружляли над своїми дітками і кликали на допомогу.
Василько прибив старий капелюх під стріхою і поклав туди ластів’яток. Ластівки дуже зраділи і почали годувати пташенят.
3. Перевірка виконаної роботи
– Яка тема цього тексту? Яка мета?
– Чи вдалося вам особисто врятувати життя пташці?
– Розкажіть про це.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого ви навчилися на цьому уроці?
– Що означає скласти план тексту?
– Яке значення має план?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 32, с. 19.
– Підготуйте розповідь про власне захоплення. Якщо у вас є результати, розкажіть про них своїм однокласникам. Принесіть і покажіть свої дипломи, медалі, кубки.