Сад і город (енциклопедія)
ПОЛИВАННИХ МОЛОДИХ І ПЛОДОНОСНИХ ДЕРЕВ
Усі плодові дерева дуже вимогливі до вологи. Чим менше випадає опадів, тим сильнішою є потреба дерев у регулярному поливанні. У південних районах без поливання ріст і висока врожайність дерев неможливі.
Особливо багато вологи споживають плодові дерева в першу половину вегетаційного періоду, коли йде посилений ріст пагонів, формування й дозрівання плодів. Але волога має бути в достатній кількості восени й узимку, тому що підсохле коріння і тканини дерева стають менш
Молоді дерева менш чутливі до нестачі вологи, а плодоносні й старі – дуже чутливі. При недостатньому зволоженні грунту зав’язь опадає, а в зрілих дерев може відбуватися раннє опадання плодів. Коріння дерев, які ростуть на грунтах, що погано забезпечуються вологою, зазвичай надмірно товсті, діаметр кореневої системи значно більший за діаметр крони. Якщо вологи досить, коренева система мичкувата, добре розвинена, формується в межах діаметра крони.
Але не менш шкідливим для дерев є також надлишок вологи. Найважчі наслідки має вирощування саду на
Для кожного типу грунту необхідний оптимальний режим зволоження. Для його визначення використовують поняття польової вологоємності. Вона визначається так: між частками грунту має знаходитися певна кількість води й повітря. Якщо взяти кількість води й повітря разом за 100%, то польова вологоємність на піщаних і супіщаних грунтах знаходиться в межах 60-65%, на глинистих і суглинних – 70-80% . Такий режим вологості грунту повинен підтримуватися протягом усього вегетаційного періоду. Необов’язково зволожувати грунт у таких кількостях на всій садовій ділянці. Важливо, щоб він містив необхідний відсоток вологи в шарі, де знаходиться коріння. Украй рідко всю кількість води дерева одержують за рахунок опадів. Тому з кінця весни – на початку літа й до кінця серпня – початку вересня дерева поливають кожні 20-30 днів.
У південних районах поливання закінчують пізніше, ніж у північних. При поливанні потрібно стежити, щоб грунт добре зволожувався на глибину не менше 1 м, тому що саме тут зосереджена основна маса коріння.
Молоді дерева до 5-6-літнього віку поливають уздовж діаметра крони, найкраще в лунки, витрачаючи на кожне дерево 5-10 відер води. Плодоносні дерева слід поливати на всій площі саду, витрачаючи 8-10 відер води на кожен квадратний метр.
Норму поливання коректують залежно від кількості опадів і вологості грунту.
Якщо сад стоїть на ділянці з високим рівнем залягання грунтових вод, і грунтові води містять велику кількість солей, поливання проводять так, щоб поливна вода не змішувалася із грунтовою. Таке змішування може призвести до засолення грунту.
Якщо зима й осінь приносять мало опадів у вигляді дощу та снігу, до весни в грунті не накопичується достатньої кількості вологи. У такому випадку напередодні малосніжної зими й сухої осені проводять вологозаряджальні поливання. Поливають грунт пізньої осені, до заморозків, навесні, коли грунт розмерзнеться, а у випадку теплої зими – і взимку.
Для поливання, крім лунок, використовують борозни. їх риють на глибину до 20 см. Якщо сад розбитий на нерівній ділянці або на схилі, і при поливанні складно розподілити рівномірно вологу, дерева поливають дощуванням. Воду подають до розбризкувачів, установлених під кронами, щоб листя й плоди не намокали, оскільки це призводить до грибкових захворювань.