ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ
Частина II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ
Розділ 12. ЗАГАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ МЕТАЛІВ
§ 12.1. Положення металів у періодичній системі елементів Д. І. Менделєєва
Якщо в періодичній системі елементів Д. І. Менделєєва провести діагональ від берилію до астату, то праворуч угорі від діагоналі будуть елементи-неметали (виключаючи елементи побічних підгруп), а ліворуч унизу – елементи-метали (до них же належать елементи побічних підгруп). Елементи, розташовані поблизу діагоналі (наприклад,
Керуючись поділом елементів на родини (§ 2.8), можна сказати, що до елементів-металів належать s-елементи І і II груп, всі d – і fелементи, а також p-елементи головних підгруп: III (крім бору), IV (Ge, Sn, Pb), V (Sb, Bi) та Vl (Ро). Як видно, найтиповіші елементи-метали розташовані на початку періодів (починаючи з другого).
Таким чином, із 107 елементів 85 є металами. В цій книжці детальніше розглядаються метали головних підгруп – Na, К, Са, Аl – і побічних підгруп – Сr, Fe. Даються також загальні характеристики підгруп, до яких входять ці елементи.
Порядок заповнення електронами рівнів та підрівнів атомів елементів малих і великих періодів див. у § 2.7. Цей параграф слід ще раз уважно прочитати, звертаючи особливу увагу на будову електронних оболонок атомів елементів-металів.