ПОШУК В ІНТЕРНЕТІ

Розд Іл 5. Комп’ютерні мережі

5.5. ПОШУК В ІНТЕРНЕТІ

1. Якими способами можна відкрити веб-сторінку із заданою адресою у вікні браузера?

2. Як здійснюється пошук потрібних відомостей у довідковій системі текстового процесора?

3. Що таке ключові слова?

ПОШУК ІНФОРМАЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ В ІНТЕРНЕТІ

На попередніх уроках ви працювали з веб-сторінками, адреси яких ви знали. Але кількість відомостей в Інтернеті дуже велика і постійно збільшується. Знати адреси всіх сайтів, матеріали яких можуть бути корисними для вас, неможливо.

Для пошуку потрібних відомостей можна скористатися пошуковими системами.

Пошукові системи – це програми, які призначені для пошуку в Інтернеті веб-сторінок з потрібними відомостями. Існує багато пошукових систем. За даними сайта І. uа (topi. ua/report), серед українських користувачів найпопулярнішими є пошукові системи Google (google. com. ua) та Яндекс (yandex. ua).

Розглянемо, як виконувати пошук веб-сторінок з використанням пошукової системи Google.

Пошук в Інтернеті схожий на пошук у довідковій системі текстового процесора. Спільним у них є принцип пошуку за ключовими словами. Тому перш за все, для пошуку потрібно

підібрати ключові слова, що визначають основний зміст матеріалів, які ви шукаєте. Наприклад, до уроку української мови вам потрібно підібрати декілька українських фразеологізмів та їх тлумачення. У такому разі ключовими словами може бути словосполучення українські фразеологізми.

У вікні браузера потрібно відкрити головну сторінку пошукової системи Google з адресою google. com. ua. На цій сторінці є поле для введення ключових слів пошуку (рис. 5.22).

 ПОШУК В ІНТЕРНЕТІ

Рис. 5.22. Поле для введення ключових слів у пошуковій системі Google

Пошук може розпочатися вже під час уведення в поле пошуку ключових слів. Якщо це не відбулося, то потрібно вибрати кнопку Пошук Google або натиснути клавішу Enter. У результаті у вікні

Браузера відобразиться список гіперпосилань для переходу на веб-сторінки, у тексті яких присутні ключові слова (рис. 5.23).

Під кожним гіперпосиланням розміщено адресу веб-сторінки, на яку відбуватиметься перехід, та коротка цитата – кілька слів, вибраних зі знайденої сторінки. Прочитавши цитату, можна здогадатися, чи знайдете ви на цій сторінці потрібний матеріал. Наприклад, якщо текстом гіперпосилання є Українські фразеологізми на літеру “В”, а цитата зі сторінки містить текст Онлайн тлумачення та переклад українських фразеологізмів, то, вибравши це гіперпосилання, ви напевне знайдете на цій веб-сторінці потрібний вам матеріал.

 ПОШУК В ІНТЕРНЕТІ

Рис. 5.23. Вікно браузера з результатами пошуку

У ході пошуку може бути отримано дуже багато гіперпосилань. У вікні браузера відображаються, як правило, посилання на десять веб-сторінок. Для перегляду наступних результатів пошуку потрібно вибрати номер іншої сторінки в нижній частиш веб-сторінки (рис. 5.24).

 ПОШУК В ІНТЕРНЕТІ

Рис. 5.24. список номерів сторінок з результатами пошуку

Під час вибору деякого гіперпосилання відповідна веб-сторінка відкривається на тій самій вкладці у вікні браузера. Якщо ж ви хочете переглянути кілька веб-сторінок у різних вкладках, то можна в контекстному меню гіперпосилання вибрати команду Відкрити посилання в новій вкладці.

Якщо ви знайшли на одній з веб-сторінок потрібні вам відомості, то пошук можна вважати завершеним. Якщо потрібний матеріал не знайдено, то можна змінити ключові слова та виконати повторний пошук.

Пошук можна виконувати з використанням різних пошукових систем. Алгоритм організації пошуку буде однаковим:

1. Сформулювати ключові слова або словосполучення, за якими виконуватиметься пошук.

2. Відкрити у вікні браузера веб-сторінку пошукової системи.

3. Увести ключові слова або словосполучення в поле пошуку на сторінці пошукової системи.

4. Вибрати кнопку Пошук або натиснути клавішу Enter.

5. Переглянути описи гіперпосилань з отриманого списку.

6. Якщо знайдено гіперпосилання, що відповідає темі, то використати його для відкриття відповідної веб-сторінки.

7. Якщо потрібних відомостей не знайдено, то слід уточнити ключові слова та виконати повторний пошук у цій або іншій пошуковій системі.

Потрібно мати на увазі, що під час виконання пошуку в різних пошукових системах результати найімовірніше будуть різними.

АНАЛІЗ МАТЕРІАЛІВ, ЗНАЙДЕНИХ В ІНТЕРНЕТІ

До відомостей, які ви отримали в результаті пошуку в Інтернеті, потрібно ставитися критично.

Розмістити матеріали у Всесвітньому павутинні може будь-який користувач Інтернету. З’являється дедалі більше сайтів, на яких люди висловлюють власні думки, жарти або фантазії. Ці відомості, як правило, ніким не перевіряються, а тому вони можуть бути недостовірними. Крім того, частина сайтів в Інтернеті була створена давно та із часом не оновлювалася. Деякі відомості можуть виявитися застарілими або неактуальними.

Щоб переконатися в тому, чи можна довіряти даним з веб-сайта, варто звертати увагу на таке:

– Чи вказано, для кого призначено веб-сайт та яка мета його створення?

– Чи наведено на веб-сторінці відомості про автора? Чи є його контактні дані, за якими можна поставити запитання?

– Чи можна перевірити дані, що містяться на сторінці, з даними з інших джерел? Чи є посилання на інші джерела на веб-сторінці?

– Чи регулярно оновлюються дані на веб-сайті? Чи не застаріла дата розміщення матеріалів?

– Чи узгоджуються отримані дані з тим, що ви вчили в школі або дізналися з інших джерел?

ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОГО КОРИСТУВАННЯ ІНТЕРНЕТОМ ПІД ЧАС ПОШУКУ ВІДОМОСТЕЙ

В Інтернеті, як у великому місті, є багато привабливого, але є й певні небезпеки. Для того щоб захистити себе від цих небезпек, потрібно дотримуватися кількох правил. Ці правила дуже схожі на правила безпеки у реальному світі:

– Захист особистих даних. Ви знаєте, що не можна повідомляти свою адресу та інші відомості про себе і свою родину незнайомим людям. Це стосується й Інтернету. Почастішали випадки використання ресурсів Інтернету з метою шахрайства: отримання особистих даних (адреси, місця роботи батьків), паролів доступу до фінансових документів тощо. Якщо на якійсь веб-сторінці вам пропонують увести ваші особисті дані, то не погоджуйтеся на це, повідомляйте про такі випадки ваших батьків або вчителів.

– Захист від шкідливих програм. Деякі веб-сторінки можуть містити шкідливі програми. Такі програми можуть запускатися на виконання, коли ви вибираєте деяке гіперпосилання на веб-сторінці або в окремому вікні, що відкривається поверх веб-сторінки, – у так званому спливаючому вікні. Для захисту від шкідливих програм створені спеціальні програми, які повинні бути встановлені на комп’ютері та захищати його.

– Захист від загрозливого вмісту. Якщо на деякій веб-сторінці ви побачите текст образливого змісту або такий, що закликає вас до неправильних вчинків, агресії, викликає у вас неприємні відчуття, то потрібно повідомити про це дорослих.

Для детальнішого ознайомлення з правилами безпечної роботи в Інтернеті скористайтеся порадами психолога на сайті Безпечний Інтернет з адресою bezpeka. kyivstar. ua/rules/for-children/advices.

Працюємо з комп’ютером

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.

1. Пошук матеріалів в Інтернеті

Знайдіть з використанням пошукової системи Google матеріали до уроку історії для пояснення на прикладі кургану Чортомлик поняття скіфський курган. Для цього:

1. Відкрийте у вікні браузера головну сторінку пошукової системи Google з адресою google. com. ua.

2. Уведіть у поле пошуку ключові слова скіфський курган Чортомлик, натисніть клавішу Enter.

3. Перегляньте цитати з веб-сторінок. Виберіть одне з гіперпосилань, наприклад з текстом Курган Чортомлик – Прадідівська слава.

4. Перегляньте зміст веб-сторінки, що відкрилася. Переконайтеся, що на веб-сторінці містяться текст і зображення з визначеної теми.

2. Аналіз матеріалів на знайдених сайтах

1. Проаналізуйте матеріали веб-сторінки за запитаннями, наведеними в підпункті Аналіз матеріалів, знайдених в Інтернеті, залишіть відповіді та зробіть висновки, чи можна використовувати отримані дані для підготовки повідомлення до уроку.

2. Проаналізуйте матеріали веб-сторінки за такими запитаннями:

1. Чи вимагають розробники сайта введення ваших особистих даних?

2. Чи відкриваються поверх веб-сторінки спливаючі вікна з небажаними гіперпосиланнями?

3. Чи розміщені на веб-сторінці гіперпосилання з рекламними текстами? Чи є вони, на ваш погляд, небезпечними?

4. Чи є на веб-сторінці текст загрозливого змісту, про який потрібно попередити дорослих?

Запишіть відповіді на запитання та зробіть висновок, чи можна вважати знайдений сайт безпечним.

3. Закрийте вікно браузера.

Найважливіше в цьому пункті

Пошукові системи – це програми, що призначені для пошуку відомостей в Інтернеті. Однією з популярних є пошукова система Google з адресоюgoogle. com. ua.

Пошук веб-сайтів на сторінках пошукових систем здійснюється за ключовими словами.

До відомостей, які ви отримали в результаті пошуку в Інтернеті, слід ставитися критично, аналізувати їх достовірність та актуальність.

Під час використання ресурсів Інтернету потрібно пам’ятати про небезпеки та дбати про захист особистих даних, захист від шкідливих програм і від загрозливого вмісту.

Дайте відповіді на запитання

1*. Для чого призначено пошукові системи?

2°. Які ви знаєте пошукові системи?

З*. Що повинні відображати ключові слова для пошуку в Інтернеті?

4*. Що є результатом пошуку в Інтернеті?

5°. Що потрібно зробити для перегляду результатів пошуку, які не вмістилися на першій сторінці результатів?

6*. Як відкрити в новій вкладці браузера веб-сторінку, на яку виконується перехід під час вибору гіперпосилання?

7*. За яким алгоритмом здійснюється пошук матеріалів в Інтернеті?

8*. Які матеріали вважаються недостовірними; неактуальними?

9*. Навіщо потрібно захищати особисті дані в Інтернеті?

10*. Як можна зменшити ризик потрапляння шкідливих програм на ваш комп’ютер під час роботи в Інтернеті?

Виконайте завдання

1°. Виконайте пошук в Інтернеті з використанням пошукової системи Google (google. com. ua) інформаційних матеріалів з ключовими словами безпечна поведінка з незнайомими людьми. Виберіть одне із знайдених гіперпосилань, наприклад Правила безпечної поведінки з незнайомими людьми. Перегляньте запропоновані правила. Додайте закладку на веб-сторінку до списку сайтів, обраних для швидкого доступу.

2*. Виконайте пошук в Інтернеті відомостей про наукові відкриття, які зробив давньогрецький вчений Архімед. Скопіюйте в текстовий файл відомості про один з його винаходів та адресу веб-сторінки. Відформатуйте документ. Збережіть файл у вашій папці з іменем завдання 5.5.2.

3*. Виконайте пошук відомостей в Інтернеті про стан атмосферного повітря у вашому населеному пункті або області для проведення дослідження з географії. Ознайомтеся зі змістом знайдених веб-сторінок. Додайте закладки на знайдені веб-сторінки до списку сайтів, обраних для швидкого доступу, в папку Географія. Виконайте пошук в Інтернеті відомостей для складання пам’ятки Правила особистої гігієни для уроку з основ здоров’я. Виберіть рекомендації щонайменше з трьох різних веб-сторінок. Скопіюйте фрагменти тексту та адреси веб-сторінок, збережіть відповідні зображення. Створіть пам’ятку у вигляді презентації, на останньому слайді розмістіть адреси веб-сторінок, з яких отримано матеріали.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 9

“Пошук матеріалів в Інтернеті”

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.

1. Виконайте пошук відомостей в Інтернеті для уроку української літератури з теми Кобзарі й лірники старої України.

2. Перегляньте веб-сторінки, посилання на які отримані в результаті пошуку, та виберіть три з них, що відповідають темі.

3. Створіть у Диспетчері закладок папку Кобзарі та додайте закладки на три вибрані веб-сторінки до списку сайтів, обраних для швидкого доступу, у створену папку.

4. Збережіть матеріали з веб-сторінок у вашій папці:

А) одну веб-сторінку повністю;

Б) одне зображення, що міститься на іншій веб-сторінці;

В) скопіюйте один абзац тексту з третьої веб-сторінки до текстового документа, відформатуйте його та збережіть у файлі з іменем практична 9.

5. Закрийте вікно браузера.

6. Переконайтеся в наявності збережених матеріалів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ПОШУК В ІНТЕРНЕТІ - Інформатика


ПОШУК В ІНТЕРНЕТІ