Мета: закріпити навички табличного множення і ділення чисел на 4; формувати вміння використовувати вивчений матеріал під час розв’язування задач і знаходження значень виразів; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)
1. Перевірка домашнього завдання
2. Аналіз результатів “Бліцконтролю”
3. Усні обчислення
– Розв’яжіть ланцюжки.
4. Індивідуальне опитування
Картка 1
1. 3 прикладу на множення складіть два приклади на ділення.
2 • 8 = 16
7 • 3 = 21
2. Розв’яжіть задачу.
Коли в саду зібрали врожай з 12 яблунь і 15 груш, залишилося зібрати плоди ще з 10 дерев. Скільки дерев у саду?
Картка 2
1. З прикладу на множення складіть два приклади на ділення.
2 • 4 = 8
5 • 6 = 30
2. Розв’яжіть задачу.
Довжина стрічки 15 см, друга стрічка на 12 см довша, ніж перша, а третя – на 7 см коротша від другої. Яка довжина третьої стрічки?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми закріпимо знання таблиці
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота (с. 22, завдання 139)
– З поданої рівності складіть дві рівності на ділення.
2. Робота за таблицями множення і ділення чисел на 4 (с. 22-23, завдання 140)
– Поясніть, як склали таблицю множення числа 4 і таблицю ділення числа 4.
– Розкажіть таблиці з пам’яті.
3. Тренувальна вправа
– Розв’яжіть приклади з коментуванням, користуючись таблицями (с. 23).
4. Робота над задачею (с. 23, завдання 141)
1) Аналіз задачі, складання короткої умови.
Було -?
Купили – 3 покупці по 4 кг моркви
Залишилось – 38 кг
– Скільки моркви купили?
– Скільки кілограмів моркви було у мішку спочатку?
2) Розв’язування задачі (диференційовано).
Сильніші учні розв’язують задачу самостійно, виразом.
Решта учнів – під керівництвом учителя – за діями.
Розв’язання
1) 4 • 3 = 12 (кг) – купили три покупці
2) 38 + 12 = 50 (кг)
Відповідь: 50 кг моркви було у мішку спочатку.
Для допитливих
– Більше чи менше купили моркви, ніж залишилося, і на скільки?
38 – 12 = 26 (кг)
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Складання рівняння на знаходження невідомого множника (с. 23, завдання 143)
– Прочитайте пояснення у підручнику.
– Як називається невідоме число? (Множник)
– Як знайшли невідомий множник?
2. Розв’язування рівнянь за зразком
Х • 4 = 16
4 • х = 24
3. Робота над задачею (с. 23, завдання 142)
Аналіз задачі, складання короткої умови.
– Чи можемо відразу відповісти на питання задачі? Чому?
– Як дізнатися масу поросяти? (3 + 7 = 10 (кг))
– Чому дорівнює маса поросяти і віслючка разом? (30 + 10 = 40 (кг))
Для допитливих
– На які ще питання можна відповісти за умовою задачі?
4. Самостійна робота (с. 24, завдання 144)
– Доберіть такі числа, щоб нерівності були правильні.
5 • 4 > 5 • [ ]
2 • 8 < 2 • [ ]
24 : 3 > 24 : [ ]
5. Розв’язування задачі (с. 24, завдання 145)
Після повторення умови задачі учні записують розв’язання самостійно в зошити.
Сильніші учні записують розв’язання задачі за допомогою виразу, всі решта – по діях.
Перевірка виконаної роботи.
Відповідь: 24 л квасу в обох бідонах.
Творча робота над задачею
– Змініть питання задачі так, щоб останньою дією в розв’язанні було віднімання. (На скільки літрів квасу більше у великому бідоні, ніж у малому?)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які таблиці множення, ділення повторили на уроці?
Гра “Скільки?”
– Скільки ніг у 3 жуків?
– Скільки лап у 7 кошенят?
– В трьох трикутниках кутів?
– Ніжок у 8 курчат?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 24, завдання 146; 147.