Урок 116
Тема. Повторення вивченого про текст. Аналіз контрольної роботи
Мета: узагальнити й систематизувати вивчене про текст; закріпити знання про його будову; продовжувати вчити редагувати текст, добирати заголовок; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов до природи, повагу до рідного слова.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Аналіз контрольної роботи
III. Повідомлення теми й мети уроку
– На сьогоднішньому уроці ми узагальнимо й систематизуємо все, що знаємо про текст, продовжимо вчитися
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Хвилинка чистопису
Цв ньк цвірінькає
– Складіть і запишіть речення зі словом цвірінькає.
– Зверніть увагу на слово в рамці на с. 118. Прочитайте його транскрипцію.
– Тепер ще раз прочитайте складене речення, правильно вимовляючи слово цвірінькає.
2. Коментоване письмо (вправа 281)
– Запишіть, хто як подає голос.
– Спробуйте пояснити, як утворилися записані вами назви дій.
3. Бесіда
– Чим відрізняється текст від групи речень?
– З яких частин складається текст? Де треба
– Які види текстів ви знаєте? Чим вони різняться?
– Визначте головну думку тексту.
Заєць-сонько любив поспати. Прокинеться, враз згадає:
– Ой, проспав. Знову ти рано встаєш, зяблику! Невже тобі солодкі сни не сняться?
– Сняться і мені. Але щоб усього доволі мати, треба рано вставати.
4. Колективна робота з деформованим текстом (вправа 279)
– Прочитайте речення і складіть із них текст.
– Доберіть заголовок.
– Запишіть утворений текст і заголовок.
– Прочитайте записаний текст. Підкресліть головні слова в кожному реченні.
– У виділеному реченні усно встановіть зв’язки між словами за допомогою питань.
5. Колективна робота з текстом-описом (вправа 280)
– Прочитайте опис весняного поля. Поміркуйте, в якому місяці це може бути.
– Знайдіть у тексті перевірне до слова зелений.
– Які слова вжив автор, щоб описати квіти, трави? За зразком запишіть їх разом зі словами, з якими вони зв’язані.
– До слова безліч доберіть близькі за значенням слова. (Дуже багато, безмежна кількість)
6. Самостійна робота (з дошки)
– Визначте тип тексту. Доведіть свою думку. Доберіть заголовок.
Через пеньки і колоди чимчикує їжачок. Тягає він у нору запашне листя. Стелить зимову постіль. До весняного сонечка проспить їжачок. І снитимуться йому лісові сни.
IV. Підсумок уроку
– Що таке текст?
– Назвіть складові частини тексту.
– Які види текстів ви знаєте?
– У чому особливість вимови слова цвірінькає?
V. Домашнє завдання
Вправа 282.