РОЗДІЛ 3 ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВІ ЗДОРОВ’Я
§ 15. ПРАВДА ПРО ТЮТЮН
У цьому параграфі ти:
· проаналізуєш міфи і факти про куріння;
· дізнаєшся про небезпечні складові тютюнового диму;
· з’ясуєш вплив куріння на роботу серця;
· усвідомиш миттєві та віддалені наслідки куріння;
· зрозумієш, що тютюновий дим шкодить не лише тим, хто курить;
Порахуєш вартість цієї звички;
Усвідомиш справжню причину, чому люди курять.
1. Запишіть на дошці причини, чому деякі люди курять, а інші ні.
2. Прочитайте міфи і факти
3*. Проаналізуйте записані вами причини і поміркуйте, які з них є фактами, а які – міфами.
Міфи і факти про тютюн
Тютюну нерідко приписують магічні можливості й більшу популярність, ніж він має насправді. Розглянемо кілька поширених міфів про тютюн та тютюнопаління.
Міф. Більшість підлітків і дорослих курять.
Факт. Навпаки, двоє з трьох дорослих не курять. Курці належать до меншості. За даними соціологів, у віці до 15 років курять 11% хлопців і 5% дівчат.
Міф. Курити не так вже й небезпечно, як про це розказують.
Факт. Лікарі вважають куріння однією з найбільших загроз життю
Міф. Куріння шкодить тільки старшим людям.
Факт. Хоч важкі захворювання частіше уражують курців зі стажем, але тютюн шкодить і тим, хто почав курити нещодавно (мал. 30).
Міф. 3 сигаретою я здаюсь дорослішим (дорослішою).
Факт. Тільки в тому разі, якщо вважаєш ознакою дорослості зморшки і жовті зуби.
Міф. 3 сигаретою я наче розумніший.
Факт. Бернард Шоу сказав: “Сигарета – це паличка, з одного кінця якої вогник, а з іншого – дурник”.
Міф. Курити – це модно і сучасно.
Факт. Коли люди не знали усіх згубних наслідків куріння, то так і думали. Нині куріння вважають пережитком, характерним для старшого покоління. В усьому світі ведеться боротьба за право на чисте повітря. У багатьох країнах світу за куріння на вулиці чи в іншому громадському місці стягують штрафи. В Україні також прийнято закон про заборону куріння не лише у службових приміщеннях, а й у всіх громадських місцях. То чи варто набувати такої непопулярної шкідливої звички?
Міф. Я можу покинути, коли захочу.
Факт. Про куріння кажуть: “Вхід – гривня, вихід – п’ять”. Восьмеро з десяти курців хотіли б кинути курити, а кожен другий вже намагався зробити це хоча б раз.
Міф. Сигарета допомагає заспокоїтися.
Факт. Нікотин це стимулятор. Він збуджує, а не заспокоює. Цей поширений міф можна легко спростувати.
За допомогою дорослого, який курить, проведи експеримент. Полічи у нього частоту пульсу до того, як він закурить, і після викуреної сигарети. Порівняй результати. Якщо ти все зробив правильно, то переконаєшся, що частота пульсу після експерименту зросла. Отже, нікотин збуджує, а не заспокоює.
Рахувати пульс треба так: поклади два пальці на зап’ясток і зосередься, щоб відчути пульс (мал. 28). Полічи кількість ударів серця за 20 сек і результат помнож на три.
Отримаєш частоту пульсу за 1 хвилину.
Мал. 28
Відомо, що тютюновий дим містить понад 4000 різних хімічних сполук, серед яких найбільш небезпечними є смоли, чадний газ, нікотин і радіоактивний полоній.
Смола – в’язка чорна речовина, яку використовують у будівництві доріг. Під час куріння мікроскопічні крапельки смоли потрапляють у легені. Активне куріння спричиняє 85% випадків захворювання на рак легень.
Чадний газ – газ, який утворюється при згорянні. Він небезпечний тому, що блокує судини і заміщує кисень у крові. Отруїтися чадним газом (вчадіти) можна, якщо перекрити димохід печі або колонки чи просто посидіти у накуреному приміщенні.
Нікотин (у чистому вигляді) – надзвичайно сильна отрута. Він швидко всмоктується у кров і за 7 секунд розноситься по всьому організму (мал.29).
Чи знаєш ти, що одна сигарета містить 0,2 – 2 мг нікотину, а смертельна для людини одноразова доза 70 мг? Підрахуй, скільки сигарет містять цю дозу.
Мал. 29. Миттєві наслідки куріння
Наслідки куріння протягом двох років
Багато підлітків думають, що куріння загрожує лише курцям з великим стажем. Та насправді навіть два роки куріння у підлітковому віці можуть заподіяти шкоду здоров’ю. Погіршуються показники крові, знижується здатність швидко видихати (наче задувати свічку), що свідчить про порушення функції легень. Деякі інші наслідки наведено на мал. 30.
Мал. 30. Вплив куріння протягом двох років на організм
Віддалені наслідки куріння
Курцям зі стажем загрожують тяжкі захворювання: серцево-судинної системи (інфаркт, інсульт), злоякісні пухлини (рак легень, губи, ротової порожнини, гортані), хронічні захворювання легень, виразка шлунку.
Пасивне куріння
Куріння загрожує не лише курцям. Тютюновим димом змушені дихати всі, хто перебуває поруч. Діти, які час від часу дихають повітрям, насиченим тютюновим димом, мають слабкий імунітет, частіше хворіють на грип та застуду, у них нерідко розвиваються тяжкі захворювання органів дихання.
Найбільше потерпають ще не народжені діти, матері яких курять під час вагітності. Поширені наслідки цього викидні та передчасні пологи. Немовля може народитися з недостатньою масою тіла або з вадами розвитку.
Вартість шкідливої звички
Куріння – недешева звичка не лише для самого курця, а й для світової економіки. Щороку на медичну допомогу курцям, які добровільно вкорочують собі віку, витрачають понад 200 мільярдів американських доларів.
1. Об’єднайтесь у чотири групи (тиждень, місяць, рік, десятиліття).
2. Полічіть, скільки грошей витрачає людина, щодня купуючи по 2 пачки сигарет за середньою ціною (за тиждень, місяць, рік, десять років).
3. Подумайте, як можна було б витратити ці кошти, якби їх не довелося витрачати на сигарети.
Головна причина куріння
Чому ж люди курять, незважаючи на шкоду для себе й оточуючих? Тому, що через деякий час у них виникає нікотинова залежність. Нікотин, який міститься в тютюновому диму, пригнічує здатність організму виробляти необхідну йому нікотинову кислоту. Так організм стає залежним від куріння.
Багато підлітків, які спробували курити, стають курцями. Підраховано, що 75% із тих, хто кинув курити, протягом півроку починають знову. Навіть через кілька років після відмови від тютюну ця згубна звичка може повернутися.
У того, хто вирішив кинути курити, нерідко витікають тривога чи дратівливість, він потерпає від депресій, головного болю, безсоння. Дуже добре, коли в перші кілька тижнів його морально підтримають друзі. Якщо ти знаєш когось, хто вирішив кинути курити, допоможи йому, скажи, що це один із його правильних виборів у житті.
З цього параграфа ви дізналися, що нікотинова залежність – єдина справжня причина куріння. А тепер по черзі назвіть свою причину (одну або декілька), з якої ви не будете курити.
Нікотинова залежність – головна причина куріння.
Підсумки
Тютюновий дим містить понад 4000 різних хімічних сполук. Найнебезпечнішими є нікотин, чадний газ і смоли.
Куріння призводить до порушення роботи серця та інших органів, спотворює зовнішність.
Воно негативно позначається на здоров’ї людини вже через декілька років.
Курцям зі стажем найбільше загрожує небезпека виникнення ракових, серцево-судинних, легеневих і шлункових захворювань.
Головною причиною куріння є нікотинова залежність.