Урок 94
Тема. Правопис особових закінчень дієслів
Мета: закріплювати вміння визначати дієвідміну дієслів, вчити розпізнавати дієслова 1-ї особи, правильно писати і вживати у мовленні; розвивати мислення дітей, вміння виділяти головне; виховувати відповідальне ставлення до праці.
Обладнання: Конституція України.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Відновлення алгоритму
– Як визначити дієвідміну дієслова?
1) Поставити…
2) Виділити…
– Чи став вам вдома
2. Перевірка вправи 118
– Зачитайте виписані дієслова.
– Користуючись алгоритмом, визначте дієвідміну.
– Які споріднені дієслова ви дібрали? Якої вони дієвідміни?
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання Визначення закономірності групи.
– Чим схожі всі дієслова, що записані на дошці?
Думаю, граємо, дзвоню, дзвонимо, гратимемо, гратиму, нарву, нарвемо. (Всі вони – 1-ї особи.)
– Як ви це визначили?
– Як ви вважаєте, чи можуть дієслова у формі 1 – ї особи однини і множини розповісти про дієвідміну?
III. Оголошення
– Сьогодні ми будемо спостерігати за закінченням дієслів різних дієвідмін у 1-й особі однини і множини, будемо вчитися розпізнавати форму 1-ї особи дієслів.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Робота з таблицею (за вправою 120)
– Чи можуть закінчення дієслів в 1-й особі однини допомогти визначити дієвідміну? Чому?
– А що можете сказати про множину 1-ї особи?
– Звірте свої висновки із правилом.
2. Робота в парах (за вправою 121)
V. Закріплення та систематизація знань
1. Списування з граматичним завданням
– Спишіть, вставивши потрібну літеру. Доведіть правильність свого вибору.
Ми з Оверком друж_мо,
Жив_мо – не туж_мо:
Разом ход_мо до школи,
Поруч в класі сид_мо,
Разом з школи ід_мо
І не свар_мось ніколи.
Ми з ним діл_мось усім,
Бо на те ж ми друзі з ним!
(І. Муратов)
– Усно визначте особу і число дієслів.
– Чи може форма 1-ї особи допомогти у визначенні дієвідміни?
– Які закінчення у 1-й особі однини і множини мають дієслова І і ІІ дієвідміни?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VI. Підсумок уроку
– За чим сьогодні спостерігали?
– Що побачили?
– А що вчилися робити?
– Як визначити дієвідміну дієслова?
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 65; вправа 122; повторити словникові слова.