Мета: вчити учнів розповідати про свого друга (подругу); виховання почуття дружби, товариськості; вчити використовувати в мовленні питальні слова у Present Simple.
Обладнання: підручник, матеріали до завдань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання
Т. Good morning, boys and girls. How are you? Today our topic is “My Friend”.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Перевірка домашнього завдання
Впр. 4, 5, с. 26.
Уведення в іншомовну атмосферу
Т. Today I propose you to discuss how to make new friends.
Ok. I suppose you will do everything right in the situation when you meet a new
T. Answer my questions, children.
1. Have you a true friend?
2. Is it good to have a friend? Why?
(Use) I think / I believe / I am sure / To my mind.
Yes, of course (Sure) / Naturally / Certainly.
Бесіда про риси характеру друга з опорою на таблицю
If a friend | Keeps lots of secrets Always helps you and gives advice Fights and says bad (rude) words Loves to gossip and laugh at everybody Loves flowers Likes to read Loves nature |
What is she / he like?
Виконання вправ
Впр. 1, с. 26-27.
Впр. 2, с. 27.
Повторення правил уживання присвійного відмінка
Впр. 3, с. 28.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Рефлексія
T. And now I want you to think it over and to draw a coat of arms of a dream family. Work in groups of three. Draw the symbols of an ideal family. Start with the words… e. g. … And then you’ll tell me about them.
Підбиття підсумків уроку
T. The lesson is over. Thank you for your work and attention! Your marks are. Good-bye.
Домашнє завдання
Впр. 4, с. 28.