Мета: формувати уявлення учнів про органи чуття, пояснити їх значення у житті людини; розвивати творчу активність, уважність; виховувати бережливе ставлення до власного організму, прагнення берегти здоров’я.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
– У чому полягає значення шкіри та її похідних для тварин і людини?
– Розкажіть про значення для людини шкіри та її похідних.
– Як ви розумієте вислів: “Поранена шкіри – це ворота для мікробів”?
– Поясніть,
– Складіть корисні поради: як потрібно доглядати за своєю шкірою.
2. Тестування
1. Як називається лікар, який лікує шкірні захворювання?
А) Шкіряник;
Б) дерматолог;
В) окуліст.
2. Шкіра – це орган:
А) слуху;
Б) дотику;
В) нюху.
3. Шкірний жир:
А) лікує ранки;
Б) забруднює шкіру;
В) робить шкіру гладкою, м’якою.
4. Шкіра дихає через:
А) пори;
Б) волоски;
В) жир.
5. Щоб на шкірі не було мікробів, потрібно:
А) мити все тіло милом і мочалкою не рідше за один раз на тиждень;
Б) змащувати кремом;
В) укривати
6. При забитті потрібно:
А) змастити шкіру зеленкою;
Б) прикласти холодну ганчірочку;
В) приклеїти лейкопластир.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про те, яке значення мають органи чуття в житті людини, та як вони повідомляють про небезпеку.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 163-164)
– Пригадайте! Назвіть органи чуття та розкажіть про їх значення у вашому житті.
– Розгляньте малюнки на с. 163. Скільки органів чуття є у кожної людини?
– Яке їх значення для людини?
– Чому їх порівнюють із вікнами у світ?
– Що ви прочитали про очі?
– Що ми можемо визначити за допомогою зору? (Колір, розмір, форму, де розташований предмет)
– Що ви дізналися про вуха?
– Що розрізняємо завдяки органу слуху? (Звуки, мовлення, голоси)
– Про що може розповісти ніс?
– Як ніс сприймає запахи? Пахучі речовини разом з вдихуваним повітрям потрапляють в носову порожнину. У верхній частині носової порожнини знаходяться чутливі закінчення нюхових нервів. Пахучі речовини дратують ці закінчення, збудження передається у головний мозок, і людина відчуває запахи.
– Що ви дізналися про язик?
– Які ще якості їжі розрізняє язик? (Гаряче і холодне, тверде і м’яке, рідке і густе.)
– Що є органом дотику?
Висновки
– Очі, вуха, ніс, язик, шкіра – це органи чуття. Вони допомагають нам сприймати навколишній світ.
– Органи чуття потрібно берегти.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Колективна робота. Робота за таблицею
– Яку роботу виконують органи чуття?
Орган тіла | Орган чуття | Що сприймає |
Очі | Орган зору | Колір, розміри, форму, відстань, рухомі чи нерухомі предмети, де розміщені |
Вуха | Орган слуху | Звуки (музику, голоси, шуми) |
Ніс | Орган нюху | Запахи (приємні та неприємні) |
Язик | Орган смаку | Солодке, гірке, кисле, солоне |
Шкіра | Орган дотику | Холод, тепло, біль, дотик, твердість, форму |
2. Робота в групах
– Поміркуйте!
– Який зв’язок існує між органами чуття і мозком?
– Учені говорять: “Не око бачить, не вухо чує, не ніс відчуває, а мозок!”. Як це зрозуміти?
Учитель уточнює:
– Усіма органами чуття керує головний мозок. Усю інформацію, яку отримують органи чуття, вони посилають у головний мозок. Мозок аналізує повну інформацію, а потім дає наказ на виконання. Наприклад: людина побачила яблуко. Ця інформація поступила в головний мозок. Він дає наказ узяти його і відкусити. Головний мозок здійснює контроль, а органи виконують його накази. Кожен орган має своє представництво в головному мозку – це певні центри, які відповідають за той або інший орган.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 164.
– Назвіть органи чуття людини.
– Яке значення для людини має нюх?
– Які смаки розрізняє людина?
– Що відчуває людина за допомогою шкіри?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 163-164.