МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ
Розділ 3
БІОГЕОЦЕНОТИЧНИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ ТА МІСЦЕ ЛЮДИНИ В НЬОМУ
3.4. Медична гельмінтологія
3.4.3. Тип Круглі черви (Nemathelminthes)
3.4.3.8. Ришта ( Dracunculus medinensis)
Ришта (Dracunculus medinensis) – збудник дракункульозу.
Географічне поширення: осередки хвороби у країнах із тропічним і субтропічним кліматом (Індія, Пакистан, Саудівська Аравія, Іран, Ірак, Центральна Африка).
Морфологія. Найбільша із паразитуючих у людини нематод.
Статевозріла особина (рис. 3.126) ниткоподібна, білого кольору. Самка 70-120 см, шириною
Рис. 3.126. Ришта (Dracunculus medinensis), статевозріла самка.
Личинка довжиною 0,65-0,75 мм, головний кінець заокруглений, закручений, хвостовий кінець загострений.
Життєвий цикл (рис. 3.127). Ришта – біогельмінт. Остаточний хазяїн – людина, можуть бути домашні і дикі тварини (кінь, собака, мавпа та ін.).
Рис. 3.127. Життєвий цикл ришти: 1 – самець; 2 – самка; 3 – локалізація самки у підшкірній клітковині; 4 – вихід личинок з самки при попаданні води на них,
5 – личинка у воді; 6 – інвазійна личинка (мікрофілярія)
Проміжний хазяїн – прісноводний рачок циклоп.
Локалізація в тілі остаточного хазяїна: підшкірна клітковина. Зазвичай уражаються нижні кінцівки в ділянці гомілковостопного і колінного суглобів, але можуть уражатися і верхні кінцівки, мошонка, живіт, спина, сідниці, у жінок – грудні залози.
В організмі остаточного хазяїна виявляються тільки самки. Через 8-10 міс. після зараження головний кінець самки наближається до шкіри, при цьому під шкірою часто стають помітні обриси гельмінта. Токсин, який виділяє самка, викликає почервоніння, а згодом виникає міхур розміром 2-7 см. За кілька днів він розривається, утворюється невелика округла виразка, на дні якої знаходиться головний кінець ришти. При потраплянні у виразку води тіло самки разом зі стінкою матки розривається і у воду “вистрілюються” личинки. Виділення личинок продовжується близько трьох тижнів. Найбільш життєздатні личинки виділяються в перші два тижні з моменту розкриття матки. Впродовж 4-7 днів личинки повинні бути проковтнуті рачком циклопом. Вони проникають у порожнину тіла рачка, двічі линяють і досягають довжини 1 мм, на 12-й день стають інвазійними для остаточного хазяїна. Тривалість розвитку залежить від температури води і складає приблизно два тижні.
Людина заражається, випадково проковтнувши циклопа із сирою водою.
Інвазійна стадія – личинка. У шлунку людини личинки вивільняються, проникають крізь його стінку в черевну порожнину й активно мігрують у міжм’язову сполучну тканину й у підшкірну клітковину. Самці гинуть через 3 міс. Запліднені самки дозрівають впродовж 6 міс., мігрують підшкірною і м’язовою клітковиною в ділянки тіла, що часто контактують з водою.
Патогенна дія: токсично-алергічна; ураження тканин і приєднання вторинної інфекції.
Клініка. Початковий період хвороби (міграція) проходить без помітних проявів. У місці локалізації паразита поступово розвиваються набряк і болючість тканин, свербіж шкіри. На цей час може підвищитися температура, з’явитися кропивниця, нудота, блювота внаслідок токсично-алергічної дії паразита. На шкірі утворюється міхур, який поступово збільшується за розмірами (2-7 см у діаметрі). Згодом набряк зникає, під шкірою у вигляді шнура може визначатися ришта. Міхур розкривається з утворенням округлої виразки, на дні якої знаходиться головний кінець гельмінта.
Діагностика. Клінічна: огляд хворого. Якщо паразит загинув і звапнився, він може бути виявлений при рентгеноскопії. Лабораторна: зазвичай не потрібна. Серологічні реакції проводять у випадку атипової локалізації.
Лікування. Видалення паразита шляхом поступового намотування на марлевий валок (рис. 5.128). На добу витягають кілька сантиметрів, тому процедура займає від 10 до 20 днів, залежно від довжини паразита. При розриві можливі виражена алергічна реакція і некроз тканин.
Рис. 3.128. Видалення ришти.
Профілактика. Особиста: кип’ятіння води. Громадська: виявлення і лікування хворих, благоустрій водойм, устаткування окремих джерел питної води, знищення циклопів у відкритих водоймах диметилдитіокарбоматом цинку, санітарно-просвітня робота.