Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН
Тема 6. ХОРДОВІ ТВАРИНИ. БЕЗЧЕРЕПНІ. РИБИ
§ 36. Різноманітність кісткових риб
Дивовижні істоти, які панують у воді, викликають почуття захоплення не тільки тому, що мають унікальні пристосування до водного середовища існування, а тому, що їхні предки почали робити перші “кроки” на суходолі.
Загальна характеристика кісткових риб
Клас Кісткові риби об’єднує понад 20 тис. видів, що живуть у прісній і солоній воді. Скелет у них, як правило, кістковий, є зяброві кришки, у більшості є плавальний
У кісткових риб (тріска) є зяброві кришки, хвостовий плавець рівнолопатевий
Ряди кісткових риб
До ряду Осетрові риби відносять невелику за кількістю видів групу давніх риб. Вони мають багато спільного з хрящовими рибами. Так, плавці у них розташовуються в горизонтальній площині, хвостовий
Осетрові риби осетер, білуга, стерлядь Є цінними промисловими видами. Білуга може досягати 5-6 м завдовжки і важити понад тонну. Здавна цінувалася смачна і корисна ікра осетрових (чорна), причому в одній білузі може міститися до 350 кг ікри. Живуть осетрові в Чорному, Азовському, Каспійському морях, у Північній Америці, Європі. їхній вилов суворо контролюється, проте вони часто стають жертвами браконьєрів.
Осетрових розводять у рибних господарствах. Учені отримали плодовитий гібрид якого назвали бістер, який має високі поживні якості. Тепер його розводять у рибних господарствах.
Основні родини, які належать до ряду Оселедцеподібні,- це Лососеві та. Оселедцеві. Оселедцеві живуть переважно в морях і посідають перше місце в промислі. Серед них вам добре відомі океанічний оселедець, норвезький оселедець, сардина, івасі, кілька, тюлька.
Більшість лососевих – прохідні риби, які живуть у помірних і північних широтах. Вони ростуть і дозрівають у морях, а нерестяться в річках. Ці види риб і їхня ікра (червона) високо цінуються, тому вони часто страждають від браконьєрів і від того, що порушені їхні міграційні шляхи. На шляху до споконвічних нерестилищ вони гинуть, марно намагаючись перестрибнути стіни дамб. До лососевих належать сьомга, кумжа, горбуша, форель, сиг, омуль, таймень. Лососевих розводять у рибних господарствах.
Риби ряду Коропоподібні живуть переважно в прісних водоймах, є і морські види. Найчисленніші родини – Коропові та Сомові. У коропових на щелепах немає зубів, вони розташовані в глотці. До коропових належать добре відомі вам вобла, плітка, язь, лин, карась, тарань, лящ, сазан.
Стерлядь (а), як і її родички білуга (б) та севрюга (в), належить до осетрових риб. В осетрових риб хорда зберігається протягом усього життя
Сазан є диким предком коропа. Людина вивела декілька порід коропа. До України були завезені далекосхідні товстолобик і білий амур, яких тепер успішно розводять у рибних господарствах. Близько 5 тис. років тому в Давньому Китаї були виведені декоративні акваріумні золоті рибки, предком яких був сріблястий карась.
Сомові живуть переважно в прісних водоймах. Зуби у них розташовані на щелепах, а шкіра не має луски. Сом звичайний може досягати довжини 5 м, а ваги – до 400 кг.
Ряд Щукоподібні – невелика група хижих риб. Гострі зуби, розташовані на щелепах і глотці, слугують для утримування здобичі. Щука звичайна живиться рибою, жабами, пташенятами, завдає шкоди риборозведенню, може досягати довжини 1,5 м і маси 35 кг.
Ряд Колючопері об’єднує досить різних риб, у яких частина спинного плавця перетворена на колючки. Промислове значення мають судак, окунь, скумбрія, тунець. Дивовижна риба анабас, що живе в тропічній Африці, Азії, на островах Малайзії. Завдяки мішкоподібним виростам на зябрах анабас може дихати атмосферним повітрям. Ці риби часто залишають водойму, виповзаючи на берег і навіть вилізаючи на дерева.
До ряду Тріскові належать важливі промислові морські види тріска, сайда, пікша, сайка, навага хек, минтай. З прісноводних риб до цього ряду належить тільки миньок.
Ряд Камбалові об’єднує дивовижних придонних риб, у процесі еволюції тіло у них стало пласким. Камбали лежать і плавають на боці, плавального міхура немає, а очі розташовані на одному боці. Цікаво, що личинки камбал не пласкі й схожі на звичайних риб.
До надряду Дводишні єдиний сучасний вид – неоцератод, що живе в заростаючих річках Австралії, де мало кисню. Завдяки легеневому мішку він може дихати атмосферним повітрям. Причому, може дихати як зябрами або легенею, як окремо, так і одночасно. До надряду Дводишні належать одно – та дволегеневі риби.
До ряду Дволегеневі відносять декілька видів. Вони мають дві легені, а зябра недорозвинені, легеневе дихання переважає. Добре відомі та вивчені американський лепідосирен і африканський протоптерус. Коли водойма пересихає, протоптерус заривається в мул, виділяє слиз, який утворює захисну капсулу, і впадає в сплячку (на 4 місяці). У цей час риба не живиться, дихає легенями, а з настанням сприятливого періоду (дощів) риба прокидається.
Спостереження за золотими рибками позитивно діє на нервову систему людини, приносить їй радість
Камбали в процесі еволюції пристосувалися до донного способу життя. Навіть очі в них розташовані на одному боці
Лепідосирен може дихати і зябрами і легенями
Латимерія – єдиний представник кистеперих риб, який дожив до наших днів
До ряду Кистепері риби належать стародавні риби, з яких у наш час зберігся тільки один вид – латимерія в Індійському океані. Скелет парних плавців дивно нагадує скелет кінцівок наземних хребетних. У лати – мерій є легеня, але вона заповнена жиром і не використовується. Предки цих риб, ймовірно, могли дихати атмосферним повітрям і пересуватися суходолом. Учені вважають, що від кистеперих риб походять стародавні земноводні.
Запам’ятайте найважливіше
Клас Кісткові риби – найчисленніша група риб. До нього належить безліч найрізноманітніших видів. Різноманітність ця визначається умовами, до яких у процесі еволюції пристосувалися риби. У давніх риб з’явилися кінцівки та легені, від них походять перші земноводні.