Тема. Розрізнення називного і знахідного відмінків. (Вправи 126-129.)
Мета. Ознайомити учнів зі способами розрізнення називного і знахідного відмінків іменників.
Формувати уміння розрізняти відмінкові закінчення іменників. Виховувати повагу до рідної країни, її історії.
Обладнання: таблиці, сучасні грошові одиниці, підручник, зошит.
Хід уроку
I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.
Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку.
II. Перевірка домашнього завдання.
А)
– Як же можна розрізнити родовий та знахідний відмінки?
Б) Діти діляться враженнями від прослуховування аудіозапису народних пісень у виконанні капели бандуристів України.
– Які почуття, настрої, думи виливав народ у піснях?
– Які види народних пісень ви знаєте? (Колискові, обрядові, календарного циклу, козацькі, чумацькі тощо.)
III. Пояснення нового матеріалу.
1. Виконання вправи 126.
– Прочитайте текст вправи 126.
– Виберіть, який заголовок,
– Про що ж говорять назви грошових одиниць?
– Як називається грошова одиниця у країні Гватемала?
– Про що пам’ятає кожен гватемалець, беручи в руки кетцаль?
2. Самостійне доповнення речень.
– Доповніть речення і запишіть з коментуванням (завдання 2).
– Як визначити відмінок слова кетцаль у записаних вами реченнях?
– Міркуємо разом (зразок на с. 64):
Знаходимо підмет і присудок (при потребі діти повторюють правило:
Іменник у називному відмінку в реченні найчастіше виступає підметом);
Підкреслюємо головні члени речення, ставимо питання від підмета і присудка до залежних слів;
Співвідносимо питання до залежних слів із питаннями відмінків;
Визначаємо, в якому відмінку вжито іменники (при виникненні труднощів учні звертаються до таблиці на с. 47).
IV. Фізкультхвилинка.
Ви втомились?
Саме час дружно відпочити
І знайому фізхвилинку
В гості запросити.
Зимонька до нас прийшла,
Сніг пухкий нам принесла.
І летять, летять сніжинки
На дерева, на стежинки.
По сніжку, як по перині,
Покачаємось на спині.
У заметах сніг лежить,
Під ногами він рипить.
Щоб сніжну гірку збудувати,
Треба спинку прогинати.
V. Продовження вивчення нового матеріалу.
1. Постановка проблемної ситуації.
– Як розрізняють значення та питання називного та знахідного відмінків?
2. Розв’язання проблемної ситуації. Робота з таблицею.
– Розгляньте та прочитайте таблицю. Зверніть увагу на значення називного та знахідного відмінків. Чим вони схожі та чим відрізняються?
– Зробіть висновок, як їх розрізняти, коли іменник вжито без прийменника.
3. Каліграфічна хвилинка (за вправою 127).
– Спишіть слова. Визначте, яке з них зайве, поясніть, чому ви так вважаєте. (М’ята.)
– Спишіть прислів’я (його можна записати, коментуючи, на дошці).
– Як ви розумієте його зміст?
– Запишіть до словничка слово напам’ять: запам’ятайте його написання – злитне.
– Доберіть до слова свобода синоніми та антонім.
VI. Закріплення вивченого на уроці. Робота за вправою 128.
– Прочитайте текст.
– Назвіть сучасну грошову одиницю в нашій країні. Розкажіть історію її виникнення.
– Випишіть виділені слова.
– Визначте їх відмінки (за потреби діти користуються таблицями на с. 59-60).
VII. Підсумок уроку.
– Про що ви дізналися на уроці?
– Чого навчились?
VIII. Домашнє завдання.
1. Вправа 129.1.
2. Для тих, хто хоче знати більше: розгляньте малюнки в підручнику (с. 65) та теперішні гроші України. Що на них зображено? Як ви думаєте, чому? Виконайте завдання 2 до вправи 129.
?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?