Лісівництво
РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН
Лекція 7. ОСОБЛИВОСТІ РУБОК ФОРМУВАННЯ ЛАНДШАФТІВ У НАСАДЖЕННЯХ РІЗНОГО ПОРОДНОГО СКЛАДУ
7.2 Рубки формування ландшафтів в ялинових лісостанах
Найчастіше зустрічаються ялинові лісостани з домішкою листяних порід. Як правило, в ялинниках ми маємо дуже густе стояння дерев та значну домішку листяних порід. При формуванні лісопаркових ландшафтів враховується вітровальність ялини.
Як провідна порода, ялина повинна мати в складі деревостану 50-60%. Це забезпечує темний
Закритого типу ялинові ландшафти з горизонтальною зімкнутістю не відрізняються високою естетичністю, за винятком лісостанів з домішкою сосни та листяних порід.
В різновікових ялинниках природного походження доцільно формувати лісопаркові ландшафти з вертикальною зімкнутістю (16). Це стосується не тільки чистих ялинників, але і ялиново-листяних
Ландшафти напіввідкритого простору з рівномірним розміщенням дерев формувати недоцільно через вітровальність ялини. Але, якщо визначити дерева – обранці у віці 5-10 років і вести за ними систематичний догляд, то на добре дренованих грунтах можна виховати дерева з довгою та густою кроною, довгими гілками, що і дозволяє сформувати ландшафти 2а, 2в.
Більш широко практикують формування напіввідкритих ландшафтів з груповим розміщенням дерев (2б), в яких темнохвойні групи чергуються з світлохвойними та листяними, відкритими луговими просторами, контрастуючи з ними. При формуванні таких ландшафтів також потрібно враховувати вітровальність ялини, тому рубки формування потрібно розпочинати з молодого віку.
В цілому ж потрібно пам’ятати, що ялинові молодняки – більш пластичні порівняно з сосняками та листяними молодняками, а тому більш декоративні. Реконструкція лісових ландшафтів в ялинниках здійснюється в більш короткий термін, ніж в інших за породним складом насадженнях, але з меншими ступенями зрідження деревостану, як правило, в межах 10% запасу. Бажаний ефект від формування ландшафту вже можна очікувати у віці 20-30-40 років.
Більш складне формування лісопаркового ландшафту в ялинниках штучного походження, які створені рядовим садінням сіянців. При формуванні лісопаркових ландшафтів потрібно призначити до рубки дерева так, щоб з часом знівелювалося рядове їх розміщення.