Мета: ознайомити учнів з поняттям “самооцінка”; показати, як формується самооцінка і як вона впливає на поведінку людини; навчати розпізнавати ознаки впевненої поведінки людини; показати негативний вплив самовпевненості на здоров’я; виховувати позитивні якості характеру.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальна робота
– Характер – це сукупність особистих рис людини, що виявляються в її поведінці та діяльності. Слово “характер” запозичене з давньогрецької мови. Його
– Доберіть прикметники до слова “характер”. (Добрий, залізний, поганий, лагідний, важкий тощо)
– Назвіть риси гарного (поганого) характеру.
– Доберіть протилежні риси характеру.
Добрий –
Чуйний –
Сміливий –
Роботящий –
– Прочитайте в лівому стовпчику слова та доберіть до них тлумачення з правого.
А Відповідальність – Б Щедрість – В Байдужість – Г Повага – | 1 уміння ділитися з іншими. 2 нечуйне ставлення до людей. 3 ставлення 4 дотримання обіцянок. |
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про риси характеру людини.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
– Подивіться одне на одного. Чи однакові ми зовнішньо? Чи однакові у нас думки, почуття, здібності, уподобання? Людина живе у світі. Спілкується з іншими людьми, навчається, розвиває свої здібності, досягає успіху. Кожній людині необхідно зрозуміти, якою вона є. Коли людина намагається осягнути розумом явища, одержати істинне уявлення про кого – або що-небудь, це називають пізнанням.
Для того щоб стати моральною і вихованою людиною, необхідно добре знати самих себе: і те добре, що є в нас, і наші недоліки. Порівнювати себе з уявним або конкретним ідеалом.
Намагання людини пізнати саму себе визначають як самопізнання. Людина оцінює, які риси позитивні, а які – негативні. Здійснювати самооцінку необхідно чесно і правдиво. Після цього можна замислитися над тим, як розвивати позитивні риси, а як позбутися негативних, тобто самовдосконалюватися.
Що таке самооцінка?
Самооцінка – це те, як людина ставиться до себе й оцінює себе у різних сферах життя (навчанні, спорті, стосунках).
Самооцінка є продуктом життєвого досвіду (наших успіхів і невдач), а також залежить від ставлення до нас інших людей.
В українській культурі традиційно схвалюють скромність і критичне ставлення до себе. Тому хтось може подумати, що краще недооцінити себе, ніж переоцінити. Однак ніщо так не завдає шкоди досягненню життєвого успіху, як занижена самооцінка. Вона породжує тривогу, сумніви і страхи, блокує інтерес до всього нового, посилює психологічне напруження і стрес. І навпаки, позитивна самооцінка, впевненість у власних силах надихають на нові досягнення і відіграють вирішальну роль у самореалізації.
Важливо, щоб позитивна самооцінка була адекватною (реальною), адже надмірно завищена самооцінка також може призвести до розчарувань, психологічних травм і погіршення стосунків.
Найкращою є адекватна позитивна самооцінка, коли людина реально зважує свої якості і при цьому вважає себе унікальною особистістю, вартою любові, поваги й усього найкращого в житті. Таку самооцінку ще називають здоровою.
Діти, які добре ставляться до себе, почуваються спокійнішими, ніж ті, хто зосереджений на своїх вадах і негараздах. Вони знають собі ціну і тому менше переймаються через критику і невдачі. Вони ставлять перед собою реалістичні цілі і зазвичай досягають мети. Такі діти поводяться доброзичливо, краще ладнають з дорослими та однолітками.
Діти, які мають занижену самооцінку, легко піддаються впливу однолітків; надто переймаються з приводу того, що про них подумають; поводяться зухвало, щоб замаскувати невпевненість; руйнують себе, набуваючи шкідливих звичок; заздрять і не вміють радіти успіхам друзів.
– Що таке впевненість?
– Якими є ознаки впевненої поведінки людини?
– Впевненість у власних силах – це готовність витрачати час та зусилля для досягнення позитивного результату. Впевнені люди майже ніколи не здаються, завжди продовжують боротьбу за результат і тому мають більше шансів досягти успіху. Впевненість у власних силах необов’язково залежить від характеру людини. Вона завжди базується на співробітництві та ініціативності.
Впевнена людина вміє правильно оцінювати власні здібності та відповідати за результат як перед собою, так і перед іншими. Впевненість у власних силах – це набір вмінь та навичок, необхідних для успішної активної діяльності.
– Що таке самовпевненість?
– Самовпевненість може негативно вплинути на здоров’я. Трапляється, що впевнена у власних силах людина видає бажане за дійсне, прагне успіху й не докладає для його досягнення жодних зусиль.
2. Робота за підручником (с. 118-121)
– Як ви розумієте слово самооцінка?
– З чого складається самооцінка?
Вправа “Мікрофон”
– Якою буває самооцінка?
Учитель пропонує учням за допомогою мал. 33 пригадати і розказати, що це означає.
– Прочитайте висновок у підручнику.
– Чи впливає самооцінка на поведінку? Наведіть приклади.
– Чому не слід робити висновків про відсутність певних здібностей після однієї або декількох невдалих спроб?
– Як учинити, якщо щось не виходить? Які поради ви запам’ятали?
Руханка
Гра “Ти – молодець!”
Учні працюють за завданнями підручника.
– Про які види поведінки ви прочитали?
– Яку поведінку вважають пасивною?
– Яку поведінку вважають агресивною?
– Яку поведінку вважають впевненою (гідною)?
– Яким людям притаманні агресивна і пасивна поведінка?
– Яку самооцінку мають люди, які поводяться гідно у будь-якій ситуації?
– Прочитайте висновок у підручнику.
– Які риси характеру пов’язані із самооцінкою?
– Чи погоджуєтесь ви з думкою, що упевненість і самовпевненість – це однакові поняття? Поясніть чому.
Робота в групах
Учні працюють за завданнями підручника.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
Сполучіть початок і кінцівку висловлювання.
А Зі злими – | 1 не чекай винагороди. |
Б Зробив добро – | 2 назад не повернешся |
В Чемна дитина – | 3 не хочуть дружити. |
Г Брехнею світ пройдеш – | 4 гордість батьків. |
2. Читання й обговорення вірша
НАЙКРАЩА РИСА
Промовив гордий Кипарис:
– Із людських рис для мене прямота – найкраща!
А Липа: – Лишенько! Це глупота.
Людина – хай велика чи мала – пропаща
Без щедрості й сердечного тепла.
Озвався Дуб: – Послухайте мене:
Твердий характер – ось що головне.
– А гнучкість розуму – то риса неможлива? –
Докинула Ліщина пустотлива.
Троянда мовила: – Забули про красу,
А я в собі віки її несу!
Людина мудрі речі наслухала
І тужно так замріяно зітхала:
– Мені б тих рис найбільше осягти –
Змогла б я гідно шлях увесь пройти!
І. Сварник
– Які найкращі риси обрало кожне із дерев?
– Чому для кипариса найкраща риса – прямота; для липи – щедрість й сердечне тепло; для дуба – твердість; для ліщини – гнучкість розуму; для троянди – краса?
– Яку думку висловила людина? Чи погоджуєтеся ви із нею? Яких рис характеру слід прагнути набувати людині?
3. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чому потрібно постійно поліпшувати характер, намагатися контролювати вияв негативних рис та прагнути позбутися їх?
– Поміркуйте і назвіть однакові риси характеру, які можуть бути і в дівчаток, і в хлопчиків.
– Які риси маминого характеру вам подобаються? А татового?
– Які позитивні риси характеру сприяють успіхам у навчанні?
– Які риси характеру стають на заваді вашого авторитету серед товаришів?
– Що саме – впевненість чи самовпевненість – сприяє успіхам у навчанні? стає на заваді авторитету серед товаришів?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 118-121).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 30
Таблиця “Риси характеру”
Позитивні | Негативні |
Акуратний | Байдужий |
Вдумливий | Безтурботливий |
Ввічливий | Боягузливий |
Відвертий | Брехливий |
Відповідальний | Вередливий |
Дисциплінований | Грубий |
Добрий | Егоїстичний |
Доброзичливий | Жадібний |
Довірливий | Заздрісний |
Дотримує слова | Замкнутий |
Життєрадісний | Злий |
Ініціативний, завзятий | Зневажливий до інших |
Лагідний | Легковірний |
Має почуття власної гідності | Лінивий |
Мужній | Невитриманий |
Надійний | Недоброзичливий |
Наполегливий | Недовірливий |
Поступливий | Нескромний |
Прагне подолати труднощі | Нечуйний |
Працелюбний | Нещирий |
Приємний | Образливий (постійно |
Принциповий | Зосереджується на собі та |
Розумний | Своїх переживаннях) |
Скромний | Причіпливий |
Сміливий | Потайний |
Сором’язливий | Розв’язний |
Стриманий | Самовпевнений |
Сумлінний | Скупий |
Терплячий | Страх перед труднощами |
Товариський | Схильний до кепкування та |
Турботливий | Глузування |
Цілеспрямований | Схильний до суперечок |
Чесний | Хвалькуватий |