Тема І. Прагнімо вершин добра
УРОК 6 Що означає бути справедливим.
Тема. Що означає бути справедливим.
Мета: сформувати уявлення про справедливість; навчити оцінювати події в навколишньому світі та власному житті з позицій справедливості; формувати вміння висловлювати свою думку про важливість дотримання принципу справедливості в повсякденному житті, у взаєминах із людьми; розвивати почуття справедливості, уміння протистояти несприятливим умовам; виховувати справедливе ставлення до людей, що нас оточують.
Обладнання:
Епіграф: “Справедливість полягає в тому, щоб віддати кожному належне” (Цицерон).
Вислови: “Щоб навчити людей любити справедливість, потрібно показати їм її результати” (С. Сміт).
“Справедлива людина – не та, яка не чинить несправедливості, а та, яка могла завдати образи, але не захотіла цього зробити” (Філон Александрійський). “Перш ніж бути великодушним, потрібно бути справедливим, подібно до того як сорочка потрібна раніше, ніж мережива” (Шамфор).
“Найголовнішою з усіх згубних пристрастей є заздрість – мати інших пристрастей
Ключові поняття: справедливість; наклеп; лестощі; лукавство; святенництво; хитрість; великодушність.
Тип уроку: інтегрований.
Структура уроку:
I. Вступна частина.
1. Вітання.
2. Актуалізація опорних знань.
3. Мотивація навчальної діяльності.
4. Представлення теми уроку й очікуваних результатів.
II. Основна частина.
1. Що таке справедливість.
2. Чи легко бути справедливим.
3. Як протистояти несправедливості.
III. Заключна частина.
Висновки.
IV. Домашнє завдання
Хід уроку
I. ВСТУПНА ЧАСТИНА.
1. Вітання.
Учитель. Здрастуйте, діти. На минулому уроці в нас була бесіда на тему “У чому сила любові”. У чому ж сила цього почуття? (Любов – високе почуття. Любити може той, хто є духовним, здатним відчувати.)
У чому виявляється почуття любові? (Почуття любові виявляється в турботі про тих, кого ми любимо, у відповідальності за них, бажанні бачити їх щасливими.)
2. Актуалізація опорних знань.
– Що ми маємо на увазі під словом “любити”? (Любити – переживати почуття прихильності до кого-небудь, чого-небудь.)
– Чому ми говоримо, що любов пов’язана із самовдосконаленням? (Під впливом любові людина хоче бути кращою.)
– Що ми розуміємо під словом “самовдосконалення”? (Самовдосконалення – цілеспрямований розвиток своїх духовних здібностей, удосконалення свого способу життя.)
Перевірка письмового домашнього завдання з теми “У чому сила любові”.
1-2. Впиши в клітинки моральні цінності, про які йдеться у висловлюваннях. (Любов. Дружба.)
3-4. Допиши речення.
Любов до рідних я виявляю в тому, що… (я про них турбуюся; переживаю через їхнє самопочуття; хочу, щоб вони були щасливими; піклуюся про них).
5. Про героїв якого малюнка можеш сказати, що вони люблять природу? (Варіант Б.)
6. У яких якостях виявляється любов? (Б. Великодушність; В. Вдячність; Г. Поблажливість; Е. Тактовність; Є. Щирість.)
7-8. Чи погоджуєшся ти з твердженнями?
У взаєминах з людьми, яких ми любимо, не слід вдаватися до церемоній, адже вони й так про нас усе знають. (Ні.)
Любов не сумісна з брутальністю, нетактовністю, зверхністю. (Так.)
9-10. Знайди в “Енциклопедії афоризмів” вислови видатних людей про любов. Випиши ті, які найбільш сподобалися.
(“Справжня любов виявляється в нещасті. Як вогник, вона тим яскравіше світить, чим темніша нічна їмла” (Леонардо да Вінчі).
“Справжню любов можна пізнати по тому, наскільки від неї людина краща, і ще по тому, наскільки від неї в душі яснішає” (Л. Андреєв).
“Любити – це знаходити в щасті іншого своє власне щастя” (Г. Лейбніц).
“Любов, подібно до вогню, не знає спокою: вона перестає жити, як тільки перестає сподіватися або боротися” (Ф. Ларошфуко).
“Головна суть любові – довіра” (Г. Сталь).
“Любов – чудова квітка, але потрібна відвага, щоб підійти й зірвати її на краю прірви” (Стендаль).)
11-12. Прокоментуй ситуацію за поданими запитаннями.
Чи можеш ти стверджувати, що Лисичка відвідувала на Різдво бабусю через любов до неї?
Чи була вона до бабусі байдужа?
Що можна порадити Лисичці, щоб її любов до бабусі не викликала сумнівів?
(Індивідуальні відповіді учня.)
Учитель. Ви повинні були прочитати в підручнику японську притчу “Любов до хризантеми”. Чого вона вчить? (Відповіді дітей.)
3. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Минулого року на уроках української літератури ви читали казку “Названий батько”. Перекажіть мені її зміст. (Один або двоє учнів переказують твір.)
Ким був “названий батько”? (Це була правда людська.)
А в чому полягає ця правда? (Не забувати турбуватися про людей, бути справедливим. В основі ж справедливості лежить Добро.)
Інтерактивна гра “Мікрофон”
Учні по черзі відповідають на запитання вчителя: “Як ви вважаєте, що таке справедливість?” (Діти доходять висновку, що справедливість – правдиве ставлення до кого-небудь або чого-небудь.)
4. Представлення теми уроку й очікуваних результатів.
Учитель. Тема сьогоднішнього уроку звучить так: “Що означає бути справедливим”. На уроці ми поговоримо про справедливість; спробуємо навчитися оцінювати події в навколишньому світі і власному житті з позицій справедливості; навчимося висловлювати свою думку про важливість дотримання принципу справедливості в повсякденному житті, у взаєминах із людьми; поговоримо про почуття справедливості, уміння протистояти перешкодам; про справедливе ставлення до тих людей, що нас оточують.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА.
1. Що таке справедливість.
Учитель. Роздивіться картини на сторінці 39 підручника. Що на них зображено? Чи можемо ми говорити про правдивість або неправдивість когось із художників? (Діти відповідають і доходять висновку, що Вінсент ван Гог в картині “Море в Сен-Марі” у 1888 р., і Іван Айвазовський у картині “Сонячний день” у 1884 р. писали різними засобами, застосовуючи неоднакову техніку. І в кожного з них своя правда в передаванні картини моря, шторму на морі.)
Учитель. У Стародавній Греції богиню правосуддя Феміду зображали із зав’язаними очима й із терезами в руці. Чому? (Феміду зображають з пов’язкою на очах як символ неупередженості, з мечем і терезами в руках (іноді – з рогом достатку). Терези – давній символ міри та справедливості. На терезах правосуддя зважуються добро і зло, вчинки, здійснені смертними за життя. Посмертна доля людей залежала від того, яка чаша переважить. Меч у руках Феміди – символ відплати. Він двосічний, оскільки закон не тільки карає, але й попереджає.)
Додаткова інформація для вчителя.
Феміда (рим. – юстиція) – богиня правосуддя, дочка Урана і Геї, титаніда, друга законна дружина Зевса, мати мойр та ор. Однією з дочок Феміди була гора Діке – богиня справедливості. Зевс вершив правосуддя тільки в присутності Діке і Феміди. Феміда ніколи не повстає проти Зевса, оголошує його рішення, дає добрі поради. Стоїть вона завжди праворуч від олімпійського владики.
Від Зевса Феміда народила трьох мойр – богинь долі. Їх імена – Лахесіс (“яка дає долю”), Клото (“яка пряде”), Атропос (“невідворотна”).
Лахесіс призначає долю ще до народження людини, Клото пряде нитку її життя, Атропос невідворотно наближає майбутнє.
Також дочками від Зевса і постійними супутницями Феміди є три ори: Евномія (“благозаконня”), Діке (“справедливість”) і Ейрена (“мир”).
Мудра Феміда володіла даром пророцтва, вона була другою після Геї покровителькою оракула Дельфійського, якого згодом передала Аполлону. Феміда застерегла Зевса від шлюбу з Фетідою, оскільки її син буде сильніший за свого батька. Саме Феміда дала пораду Девкаліону і Піррі, як відродити рід людський після насланого громовержцем усесвітнього потопу. Вона ж попередила атланта, що одного разу син Зевса викраде золоті яблука у його дочок гесперид.
Феміда була великою богинею, яка управляла 13-місячним роком, розділеним на два сезони літнім і зимовим сонцестоянням.
Учитель. Чи завжди ми можемо чесно сказати, що це справедливо по відношенню до нас? (Не завжди.) Пригадайте ситуації, коли вам доводилося вибирати між “хочу” і “потрібно”. У багатьох випадках ви себе почували ображеними, вважали, що порушується справедливість стосовно вас? Що легше: виконати уважно домашнє завдання чи, розповідаючи вдома про урок і “двійку”, сказати, що вчитель вчинив несправедливо щодо вас?
Робота з підручником.
Прочитайте текст “Що таке справедливість” на сторінках 39-40.
Прочитайте вголос три найголовніші, на ваш погляд, тези, що містяться в цьому тексті. (Слово “справедливість” споріднене зі словом “правда”. Справедливість – ставлення до кого-небудь, яке характеризуешься безсторонністю й відповідає морально-етичним нормам. Справедливість – це якість, якою ми вимірюємо, тобто оцінюємо, людські взаємини.)
Поняття “справедливість” можна визначити так:
Справедливість – 1. Правильне (правдиве), неупереджене ставлення до кого-небудь або чого-небудь. 2. Людські стосунки, що грунтуються на моральних принципах.
Прочитайте на сторінці 41 притчу про царя Соломона й афганську казку “Справедливий суддя”. (Діти виконують завдання.)
– Чи справедливим було рішення царя Соломона? (Відповіді дітей.)
– Чи справедливим було рішення судді?
– Чи легко бути справедливим? (Відповіді дітей.)
– Які риси вдачі людей заважають справедливості? (Злість, наклеп, лестощі, лукавство, хитрість, святенництво, заздрість.) Прочитаймо визначення цих понять у підручнику на сторінках 40-41.
Наклеп (обмова) – брехня, помилкове повідомлення з метою зганьбити когось.
Лестощі – лицемірне, нещире вихваляння, підлабузництво. Лукавство (лицемірство) – риса вдачі людини, чиї вчинки та слова не відповідають справжнім намірам.
Святенництво (лицемірство, ханжество) – удавана (несправжня) чеснота.
Хитрість – риса характеру людини, яка для досягнення мети діє непрямим, обманним шляхом.
Робота з підручником.
Прочитайте на сторінках 44-45 індійську казку “Завидюща сова” і поясніть, чи справедливо сова дорікала солов’ю. (Відповіді дітей.)
Учитель. Оцінювати ж людські взаємини нам допомагають моральні цінності та якості великодушної людини.
Моральні (етичні) цінності – моральні взірці, поняття, вимоги, приписи, що дають людині можливість оцінювати дійсність та орієнтуватися в ній.
Назвіть ці моральні (етичні) цінності. (Добро, Справедливість, Милосердя, Любов, Дружба.)
2. Чи легко бути справедливим.
Учитель. Іноді нам здається, що правда тільки на нашому боці, але, якщо поставити себе на місце іншої людини, ми зрозуміємо, що нам це тільки здається. Прочитаймо на сторінках 41-42 підручника матеріал “Чи легко бути справедливим”. Випишіть із цього тексту ті якості, які допоможуть нам бути справедливими з погляду морального досвіду людства. (Чесність, щирість, великодушність.)
Великодушність – якість людини з добрими, благородними почуттями; незлопам’ятної.
Робота з підручником.
Прочитайте притчу “Поле” (с. 42) і скажіть, у чому виявилася великодушність братів у ставленні один до одного. (Діти читають і відповідають.)
3. Як протистояти несправедливості.
Учитель. Як же протистояти несправедливості? Прочитайте текст підручника “Як протидіяти несправедливості” на сторінці 43.
Скажіть, чому в пеклі зраділи людині, яка просто спостерігала несправедливість, не намагаючись нічого зробити? (Людина повинна прагнути протистояти несправедливості.)
Розгляньте малюнки на сторінці 43 підручника і скажіть, чи допомагають відновити справедливість зображені ситуації. Розіграйте ситуації так, щоб протидія несправедливості не примножувала зло. (Діти розігрують ситуації з підручника або ж ситуацію, коли однокласник випадково штовхнув іншого однокласника, зачепивши його портфель. Портфель упав на підлогу.)
Пригадайте сюжет із журналу “Єралаш”, коли через нісенітницю побилися два хлопчики й почали кликати на допомогу старших братів, батьків, дядьків і тіток. Справа дійшла до військових дій. Обидві сторони знищили одна одну. А хлопчики помирилися.
Або ж пригадайте казку про двох баранів, які зустрілися на вузькій стежині над прірвою, не хотіли поступатися дорогою одне одному та врешті провалилися, і казку про двох кізочок, які, зустрівшись на вузькій стежині, допомогли одна одній розминутися. Чого вчать ці казки? (Відповіді дітей.)
Прокоментуйте буддійську мудрість: “Перемагай лють любов’ю, відповідай добром на зло, скупість перемагай щедрістю, брехуна – словом правди”. (Коментарі дітей.)
Учитель. Пам’ятайте, що добро породжує добро, а зло породжує зло. Насильство та благодіяння – несумісні поняття. Одне насильство породжує інше, і насильство множиться. Протистояти злому вчинку можна добром.
Притча
Якось в Ісуса запитали:
– А що робити, коли кривдять?
– Пожалійте цю людину, – сказав Христос. – Адже Бог покарає його за зло, яке він заподіяв вам. Невже його не жаль? Тому моліться, щоб Бог пробачив людині, яка кривдить вас. Зла людина на зло відповідає злом. Але якщо добру людину образили, вона відповідає тільки добром. Цим вона і відрізняється від злої.
Уявіть, що зла людина – це сліпець. Адже справді, якщо не бачиш доброти й не чуєш, про що говорить Бог, то ти – сліпий. А сліпих таких дуже багато. Що б було, якби не зустрічалися нам люди зрячі? Якщо сліпий веде сліпого, то обидва вони впадуть до ями. Тому потрібно допомагати сліпим.
Подумайте над цією притчею.
Робота з підручником.
Знайдіть на сторінці 44 вислів, який має відношення до цієї думки. (“Часто несправедливий той, хто чогось не робить, а не тільки той, хто що-небудь робить не так” (Марк Аврелій).)
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА.
Висновки.
Які висновки ми можемо зробити з теми уроку “Що означає бути справедливим”? (Справедливість вимагає неупередженого ставлення до інших, яке відповідає морально-етичним нормам.
Справедливе ставлення до інших вимагає іноді поступитися власними інтересами, обмежити себе в чомусь.
Несправедливе ставлення – це упереджене ставлення, яке не відповідає морально-етичним нормам.
Протистояти несправедливості можна, запропонувавши щось справедливе.
Насилля і благодіяння – несумісні поняття.)
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Прочитати в підручнику с. 39-45. Вивчити визначення ключових понять і термінів.
Виконати завдання в робочому зошиті з теми “Що означає бути справедливим”.