ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ
Частина II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ
Розділ 11. ПІДГРУПА КАРБОНУ
§ 11.8. Солі силікатної кислоти
Солі силікатної кислоти називаються силікатами, їх склад звичайно зображують формулою у вигляді сполук оксидів елементів. Наприклад, формулу силікату кальцію СаSіО3 можна записати так: CaO ∙ SiO2.
Силікати складу R2O ∙ nSiO2, де R2O – оксиди натрію або калію, називаються розчинним склом, а їх концентровані водні розчини – рідким склом. Найбільше значення має
Натрієве розчинне
SiO2 + Na2CO3 = Na2SiO3+ СО2;
SiO2 + 2NaOH = Na2SiO3 + H2O.
Рідке скло застосовують як зв’язуючий матеріал при виготовленні кислототривких бетонів, а також для виготовлення замазок, конторського клею. Ним просочують тканини, дерево і папір для надання їм вогнестійкості та водонепроникності.
Природні сполуки силіцію. Земна кора складається з оксиду силіцію(ІV) і різних силікатів. Природні силікати мають непрості склад і будову. Ось склад деяких природних силікатів:
Польовий
Азбест ЗМgО ∙ 2SiO2 ∙ 2Н2О Каолініт Аl2О3 ∙ 2SіO2 ∙2Н2О
Силікати, які містять у своєму складі також оксид алюмінію, називаються алюмосилікатами. З названих вище силікатів алюмосилікатами є польовий шпат, каолініт і слюда. У природі найпоширеніші саме алюмосилікати, наприклад польові шпати. Поширені також суміші різних силікатів. Так, гірські породи – граніти та гнейси – складаються з кристаликів кварцу, польового шпату і слюди.
Гірські породи і мінерали на поверхні землі під впливом температури, а потім вологи та вуглекислого газу вивітрюються, тобто повільно руйнуються. Процес вивітрювання польового шпату можна виразити рівнянням реакції:
К2О∙Аl2О3∙6SiO2 + 2Н2О + СО2 = Аl2О3 ∙ 2SiO2 ∙ 2Н2О + К2СО3 + 4SiO2.
Основним продуктом руйнування є мінерал каолініт – головна складова частина білої глини. Внаслідок вивітрювання гірських порід утворилися поклади глини, піску та солей.