II Семестр
ТЕМА “МИСТЕЦТВО ТЕАТРУ ТА КІНО”
УРОК 63
Тема. Сучасні театри
Мета:
– вдосконалювати навички читання, вживання ЛО у ММ учнів;
– формувати мовні навички з уживанням модальних дієслів;
– формувати мовні навички під час обговорення проблемних завдань;
– вчити учнів самостійно і критично оцінювати події та явища навколишнього середовища;
– розвивати позитивне ставлення до здорового способу життя з використанням елементів аналітичного мислення.
ХІД УРОКУ
I.
II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична й мовленнєва зарядка.
III. Основна частина уроку
A) Перевірка виконання домашнього завдання. “Speaking of the film”
B) Впр. 1, c. 103 – match the periods in the history of the theater with their descriptions.
1. Ancient Greek theater
2. Roman theater
3. Theater of the Middle ages
4. 19 th – century theater
C) Compare different periods in the history of the theater, use the headings of the table and your notes as a plan.
D) Bпp. 2, c. 103-104 – learn some other words to describe a theater
Stage
Balcony
Stalls
Orchestra pit
Boxes
Wings
Dress circle
Curtain
Scenery
E) It is interesting to know. The Globe theater.
It is built in Maiden Lane near the Thames. The name of the playhouse Globe was not accidental.
The stage did not resemble the present day one at all. There were no curtains to open or close the play, all acting was performed by men, the roles of women ere done by boys actors. There were no scenery, a placard with the word “Verona”, for example, was enough for the audience to understand where the action was taking place.
The actors moved freely along the stage fulfilling their solo or monologue with much dramatist. The dramatist had to use his imagination and make the audience use theirs.
F) Bпp. 4, c. 104 – read the dialogue and act it out using your own information.
IV. Завершальна частина уроку
Домашнє завдання
Впр. 3, с. 104.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.