ПОВТОРЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ
Лінгвістика тексту – це розділ мовознавства, що вивчає змістовий і структурний бік тексту.
§ 10. Текст І його ознаки. Текст у професійному спілкуванні
Про поняття тексту, його тему й основну думку, зв’язність, комуніквтивність, членованість та інформативність тексту, вимоги до професійних текстів, а також про переробку текстів
Пригадайте!
– Що називається текстом? Які його основні ознаки?
– Яке спілкування називається професійним?
130.
Новий навчальний рік учні зустріли в новій школі. Вона триповерхова. Збудована за сучасним проектом. Проект склав колектив архітекторів обласного центру. Архітектори також спроектували будинок культури. Директором будинку культури призначено Дмитренка С. О.
Поняття тексту
Центральною ланкою в процесі людської комунікації с текст.
Текст
Мовні одиниці
Текст є середовищем, у якому функціонують основні мовні одиниці: звуки мовлення, значущі частини слова, слова, словосполучення, речення, складні синтаксичні цілі.
Тема й основна думка
Текст обов’язково висвітлює певну тему. Тема це те, про що йдеться в тексті, предмет мовлення. Провідна тема членується на дрібніші теми – мікротоми. Комунікативну мету тексту (навіщо створено текст: схвалити, осудити, ствердити, запевнити, закликати, спонукати, застерегти тощо) прийнято називати його основною думкою. Тема й основна думка об’єднують окремі речення в текст і надають йому змістової цілісності.
Темі й основній думці висловлювання підпорядковується добір мовних засобів.
До тексту можна дібрати заголовок, який передає тему чи основну думку висловлювання.
Ознаки тексту
Для тексту характерні такі основні ознаки:
– зв’язність (усі речення пов’язані за змістом, розміщені в такій послідовності, яка відображає логіку розвитку думки.
Кожне наступне речення продовжує і доповнює інформацію попереднього; речення пов’язані за допомогою лексичних і граматичних засобів мови);
Комунікативність (текст складається для передачі інформації);
Членованість (текст членується на речення, складні синтаксичні цілі, а також на розділи, параграфи тощо);
Інформативність (висвітлюючи якусь тему, текст містить у собі певний обсяг фактичних даних, певну інформацію).
Текст і професія
У текстах професійного спілкування порушуються питання. пов’язані з виконанням суб’єктами комунікації своїх професійних завдань. До цих текстів ставляться такі вимоги: об’єктивність викладу, логіка, послідовність, повнота інформації, точність, лаконічність, стандартність. Для них характерне вживання термінів, професіоналізмів, слів іншомовного походження, усталених мовних зворотів.
131. Мозковий штурм. Чим текст відрізняється від речення?
132. І. Прослухайте текст з голосу вчителя або однокласника. Визначте тему й основну думку висловлювання. З’ясуйте, якої галузі знань воно стосується.
Яку основну та другорядну інформацію містить?
ТАЄМНИЧИЙ ГОРІХ
Це дерево шукали не одне століття. Його плоди, що важать 20-25 кілограмів, часом прибивало морськими течіями до берегів Індії, Цейлону, Індонезії. Але ніхто не знав, що це таке: плід дерева чи мінерал, де росте, звідки береться. Назвали це диво морським кокосом, приписавши йому багато лікувальних властивостей, від чого ціна його неймовірно зросла. Існувала легенда про те, що морський кокос росте прямо в океані і його оберігає міфічна птиця Гаруда. Тільки в 1756 році француз Барде, досліджуючи Сейшельські острови, знайшов у центрі острова Прален гігантські пальми, буквально обліплені цими горіхами. Не роздумуючи і не гаючи часу, француз навантажив корабель горіхами і відвіз їх в Індію, сподіваючись розбагатіти.
Нині масив із семи тисяч таких пальм, – сейшельці називають їх “коко-де-мер”, – оголошений заповідником. ЮНЕСКО дала йому статус об’єкта світової спадщини.
Тридцятиметрові стовбури пальм струменять високо в небо. Там, закриваючи сонячне світло, шумлять величезними листками-віялами так, ніби скрипить залізо. Під самим листям висять грона темних горіхів, визріваючи кожний по 10 років. Щорічно пальма дає близько 30 горіхів. Жіноче дерево живе до 200 років, чоловіче – до 1000.
Сейшельський горіх
Сейшельці люблять свою батьківщину і витвір їхньої природи – морський горіх. З нього вони виготовляють багато національних сувенірів (Iз журналу).
II. Поясніть, за якими ознаками можна визначити, що це текст. Що забезпечує його зв’язність? Зіставте свою відповідь з міркуванням, поданим нижче.
III. Поясніть лексичне значення виділених слів. За потреби скористайтеся тлумачним словником.
IV. Виділіть мікротеми тексту, складіть і запишіть його простий план За планом усно перекажіть прочитане.
Міркуйте. Змістова зв’язність тексту (розповідь про морський горіх) досягається співвідношенням з одним і тим самим предметом дійсності, рухом тексту від відомого до невідомого, вживанням ключових слів (горіх, кокос, сейшельці). Граматична зв’язність виражена особовими займенниками (сейшельці – вони), повторами слів (морський. острів), сполучниками (але) тощо. Структурно-композиційна зв’язність полягає в тому, що в тексті відчутна відповідність нормам публіцистичного стилю, жанровому різновиду – статті.
133. і Прочитайте деформований уривок з пояснення вчителя математики на уроці. Розташуйте частини висловлювання в такій послідовності, яка б найбільше сприяла розкриттю його теми й основної думки. Відновлений текст запишіть, визначте його логічні взаємозв’язки.
(1)Вираз. який стоїть ліворуч чи праворуч від знака нерівності, називають відповідно лівою чи правою частиною нерівності. Наприклад, лівою частиною нерівності 5х + 4 < 8 е вираз 5х + 4, а правою – число 8.
(2) Якщо обидві частини нерівності – числові вирази, й називають числовою нерівністю. Такі нерівності бувають правильні або неправильні. Наприклад, з нерівностей 2 < З і 5 < 3 перша правильна, а друга – неправильна, бо число 5 більше від 3.
(3)Знаки <, > називають знаками нерівності. Два вирази, сполучені цим знаком, утворюють нерівність. Наприклад: Зх – 5 > 0.
II. Поміркуйте, який текст можна назвати досконалим Чому вміння правильно складати текст є важливою вимогою професійного мовлення?
134.1. Відредагуйте усно текст шляхом відновлення логічно? послідовності розташування речень у ньому (мікротеми збережемо). Обгрунтуйте саме таку послідовність. Визначте тему і мікротеми тексту.
БЕРЕЗА
(1)Ранньої весни, з першими відлигами, коли сніг ще лежить, але вже починає кришитися, ліс, зволожений потемнілим духом землі, показує першою березу.
(2)А вже в глибині однакових стовбурів показується світло-зелена береза. (3)Ще немає на ній ні листя, ні бруньок – тільки зблиски весняного лісового світла. (4)Ще дерева чорніють, сніг з їхнього гілля давно опав, і вони стоять кістляві, висохлі, безшелесні. (5)Тіло її під білою шовковою корою починає грати солодкими соками. (6)Але той перший лісовий вогник не гасне ні від туманів, ні від пронизливого вітру, ні від перших весняних дощів, а все розгортається в пишне і ясне зелене
Полум’я, що огорне всю горлу високу березу… (7,)Ось зайнявся несміливий зеленкуватий вогник, промайнули зелені іскри на гілляччі, стовбурі. (А)Прийде час – і він розгориться те охопить своїм паланням усе дерево.
(9)Від нього починають пробуджуватися інші дерева, а найбільше – клени й дуби. (10)Береза бачить, що й усі її сестри палають у щасливому молодому вогні очищення і від їхнього весняного шалу той гарячий дух б’є на весь ліс (За М. Малиновською).
II. Розкажіть про таку ознаку тексту, як членованість Поміркуйте, що необхідно для того, щоб окремі мовні одиниці стали текстом.
135.1. Прочитайте статтю лікаря Анатолії Шевченка, опубліковану в газеті “Ваше здоров’я”. Визначте актуальну інформацію, основну і додаткову інформацію. Що виражає заголовок тексту – тему чи основну думку? Яка мета цього висловлювання?
НІ – “ХАРЧОВИМ КІЛЕРАМ”
Нові досягнення науки призвели до того, що сьогодні складно купити натуральні, нешкідливі для здоров’я продукти харчування. Тому консерванти. барвники, стабілізатори, гормони, антибіотики, підсолоджувачі й інші харчові добавки, небезпечні для людини, стали невід’ємною частиною нашого щоденного раціону. І якщо організм дорослої людини зі сформованими системами захисту здатний хоча б частково нейтралізувати або вивести ці агресивні речовини, то з дитячим ситуація куди небезпечніша.
Інтенсивний ріст дитини, становлення травної, імунної й інших систем, розумові навантаження в школі потребують особливого підходу до якості харчування школярів, без повноцінності якого неможливо забезпечити гармонійний розвиток дитячого організму. І це, без перебільшення, – завдання державної ваги. І розв’язати його можна тільки спільними зусиллями школи й батьків.
На превеликий жаль, більшість батьків не надають особливого значення пристрасті дітей до солодких газованих напоїв, чіпсів, “мівін”, випічки, начинених “кілерами”. Незважаючи на численні повідомлення в засобах масової інформації про небезпечні інгредієнти” в продуктах, “люблячі” батьки завдають величезної шкоди здоров’ю своїх дітей, купуючи такі продукти.
І в школах, де діти проводять більшу частину дня, ситуація не ліпша. Так, у деяких шкільних буфетах з’являються шоколадно-вафельні цукерки з Е-інгредієнтами, йогурти тривалого терміну зберігання з барвниками, ідентичними(!) натуральним (означає – штучними). Далекі від натуральності й пропоновані дітям “натуральні” соки жовтогарячого, насичено зеленого кольорів тощо. А от натуральне молоко сьогодні не користується популярністю в організаторів шкільного харчування. Саме натуральне(!), а не відновлене. Шкільний раціон дітей часто перевантажений випічкою.
Г. Попона. Виноград і яблука
Та з булочками з маком і повидлом ще можна погодитися, але піца (начинена “фаст фудом”) у шкільному буфеті – нонсенс.
До речі, члени батьківського комітету мають відвідувати шкільні їдальні, щоб знати, чим годують їхніх дітей і наскільки ефективно використовуються їхні гроші, виділені для цього. Адже якісне харчування (і в школі, і вдома) – це найважливіший чинник зміцнення здоров’я школяра, а відтак і запорука його нормального фізичного й інтелектуального розвитку (Із газети).
* Інгредієнт – складова частина якої-небудь складної сполуки або суміші; складник.
II. Переробіть усно текст з урахуванням того, що лікарю треба виступити перед одинадцятикласниками і переконати їх у необхідності правильного харчування.
III. Спишіть виділені слова, розберіть їх за будовою, підкресліть і поясніть орфограми.
136. Мікрофон. Які висновки ви зробили для себе після прочитання статті попередньої вправи? Як ви вважаєте, чи вплине ця стаття на громадську думку? Що ви запропонували б для поліпшення харчування дітей?
137.1. Прочитайте, доведіть, що це текст. Яке враження він справив на вас? Якими засобами вдалося автору передати високий емоційний стан? Придумайте 2-3 варіанти заголовка тексту.
НА ТРЕНУВАННІ
Олегові подобалися тренування. Він ніколи не бажав форсонути перед друзями, але й не збирався задніх пасти, як це не було складно – адже в групі були хлопці й старші, які по два-три роки ходили в клуб, отож їм не звикати до великих навантажень. Він біг у живому ланцюжкові хлопців, відчуваючи на тілі пругкість зустрічного вітру, легені переповнювалися киснем, тіло напружувалося, хоча тренери й наказували якомога більше розкріпачувати кожен м’яз; у тілі було стільки сили, що за черговим відштовхуванням можна було і в небо злетіти. Він легко обходив на віражах важкотілого Петькуна, той хапав відкритим ротом повітря і просив не грати йому на нервах, бо кістки поламає, коли будуть боротися в залі. Але поступово ноги ставали не такі пружні, повітря збивалося твердим клубком десь у горлі, а серце наче вискакувало
З грудей. На черговому прискоренні в очах починало тьмяніти, світ кружеляв, і він хіба що останнім зусиллям волі змушував себе не відриватися від бігунів. Різко збавивши темп, розслабляв ноги й руки, потріпував опущеними кистями, намагався не піднімати високо коліна…
Але то була лише легкоатлетична розминка. Ледве віддихавшись, вони переходили до різних снарядів, підтягувалися на перекладинах, накачували прес на посірілих від старості лавах. За ними недремно стежив тренер. Та вони й самі в гурті не хотіли один від одного відставати, дух змагання переймав кожного.
Зате потім, коли кожен м’яз ставав слухняним, нічого кращого не було за імпровізований футбол. Тут уже не треба було нікого контролювати, і м’яч під ногами, виписуючи найнеможливіші зигзаги, лунко відгукувався на кожен удар (Л. Горлач).
II. Визначте, у прямому чи переносному значенні вжиті виділені сполучення слів Уявіть, що Олегові під час ділової бесіди зі спортивним лікарем треба розповісти про хід тренування. Переробіть усно текст від першої особи, уникаючи образності та емоційності. Які з виділених сполучень ви залишите в розповіді?
III. Поясніть пунктограми в реченнях останнього абзацу. Накресліть схеми цих речень.
138.1 Складіть і запишіть невелике висловлювання на професійну тему, можливе в одній з поданих ситуацій спілкування
1. Ви агроном (зоотехнік) агропідприємства. Доповідаєте на нараді про підсумки роботи за півріччя.
2. Ви лікар. Приїхали в квартиру до хворого за викликом і даєте поради.
3. Ви – інженер. Зайшли в кабінет директора підприємства для обговорення питання щодо запуску нового обладнання.
4. Ви – економіст. Обговорюєте з колегами питання виходу підприємства з економічної кризи.
5. Ви – тренер. Розповідаєте своїм вихованцям про особливості виконання певної вправи.
II. Попрацюйте в парах. Прослухайте висловлювання вашого однокласника (однокласниці). Зробіть висновок, чи відповідає його (її) робота вимогам до професійних текстів
139.1. Складіть усно текст відповідно до поданої ситуації (на вибір) Визначте його тему й основну думку. Чи характеризується ваше висловлювання такими ознаками, як інформативність і комунікативність? Обгрунтуйте відповідь.
1. Ваш приятель пропонує зайнятись якимось видом спорту. Переконайте його, що найкращий вид спорту – це той. що подобається саме вам.
2. Ви берете участь у роботі математичного (фізичного) гуртка свого навчального закладу. Розкажіть про одного з відомих математиків (фізиків), його внесок у розвиток науки.
3. Ви берете участь у міжнародній учнівській конференції. Вам потрібно надати інформацію про кліматичні умови своєї країни. Розкажіть про особливості клімату України.
4. Ви зустріли приятеля, якого давно не бачили. Поділіться з ним своїми планами на майбутнє.
5. Ви в чужому місті, масте вільний час. Розкажіть, як ви його проведете, куди підете, що хочете побачити.
II. Якого стилю ви дотримувалися, складаючи висловлювання?
ІІІ. Проаналізуйте висловлювання однокласників за такими запитаннями: 1) чи було досягнуто мети спілкування? 2) що у висловлюванні вдалося найкраще? 3) які помилки допущено?
140. Виконайте завдання одного з варіантів, а потім визначте основну думку вашого тексту й мікротеми, у яких вона реалізується. Поміркуйте, чи вдалося вам досягти зв’язності висловлювання
Варіант А. Знайдіть в Інтернеті сайт вашого міста (села, району, області) і ознайомтеся із викладеними там матеріалами За змістом сайта складіть усне висловлювання у вигляді роздуму на одну з тем: “Мій краю прекрасний, розкішний, багатий…”. “Славу примножувати справами”, “Економічний потенціал мого краю”
Варіант Б. Прослухайте (прочитайте) повідомлення про якусь спортивну подію. За змістом повідомлення складіть усне висловлювання про цю подію, логічно доповнивши його іншою інформацією, співзвучною за змістом. Варіант В. Прослухайте (прочитайте) рекламне оголошення, що стосується діяльності одного з вітчизняних підприємств (медичного чи спортивного закладу, закладу харчування тощо). За змістом оголошення складіть усне висловлювання про це підприємство, логічно доповнивши його іншою інформацією. співзвучною за змістом.
1 Текст – це результат мовленнєвої діяльності У ньому ширше Й повніше. ніж у реченні, розгортаються й конкретизуються думки, воля, почуття. Текст має свою тему і основну думку. Повідомляючи про щось, ми підпорядковуємо до6″р матеріалу меті передати основну думку висловлювання.
2 Для тексту характерні зв’язність, комунікативність, членованість та інформативність. Щоб забезпечити зв’язність при побудові тексту, потрібно розставляти речення в такій послідовності, яка відображає логіку розвитку думки чи бачення автора або розвитку подій, а порядок слів у реченні підпорядковувати меті висловлювання.