Туристичні подорожі водним транспортом

Організація транспортних подорожей і перевезень туристів

Розділ 4. ПЕРЕВЕЗЕННЯ ТУРИСТІВ НА ВОДНОМУ ТРАНСПОРТІ

4.3. Туристичні подорожі водним транспортом

Особливості пасажирського водного транспорту визначають його функції в системі сучасного туризму. У теперішній час переважну частину пасажирів морських і річкових суден складають туристи. Це підтверджується даними спеціальних досліджень: 70-80% людей, що обирають морський пасажирський транспорт як засіб пересування, подорожують саме з туристичною метою. Зазначений факт пояснюється

тим, що в останні десятиріччя водний пасажирський транспорт поступився своїм місцем у конкурентній боротьбі з автомобільним і авіаційним видами транспорту. Після 1958 року, коли на північноатлантичних лініях з’явились перші реактивні пасажирські літаки, спостерігається тенденція скорочення попиту на послуги пасажирського водного транспорту. Відповідно на трансатлантичних, а потім і на інших напрямках наявний плавальний склад поступово перестроївся для задоволення нового виду попиту – туристичного.

В наш час туристичні подорожі водним транспортом здійснюються як по регулярним пасажирським

і паромним лініям, так і по окремим маршрутам на спеціально найнятих круїзних суднах.

Регулярні пасажирські лінії (морські і річкові) використовуються туристами головним чином тоді, коли вони пов’язують порти крупних міст с туристичними дистанціями або окремі курорти між собою. Туристопотік на цих лініях характеризується суттєвими коливаннями в рамках року, тижня і доби і в цілому сильно залежить від туристичної сезонності.

Регулярні паромні лінії у переважній своїй частині призначені для перевезень автомобільних туристів. У світовому і європейському масштабах нараховується декілька сотень таких ліній. Пороми – це спеціальні плавзасоби і судна для постійного перевезення транспортних засобів і великих потоків пасажирів між материком і островами, між двома точками материка, що розділені протокою або між окремими островами.

Традиційні пороми, які використовувались для перевезення залізничних составів, у багатьох випадках розпочали перетворюватися у засоби перевезення туристів й автомобілів на значні відстані.

На поромах передбачаються каюти для пасажирів, але якщо судно призначене для коротких рейсів, то для пасажирів переважно призначаються палубні простори.

Широко розвинене паромне сполучення у Балтійському басейні між Фінляндією, Швецією й Німеччиною, поромами Естонії, Латвії та Литви. Незамерзаючий водний простір Балтійського моря (замерзають тільки Ботнічна й Фінська затоки) дозволяє організовувати протягом року постійне поромне повідомлення. Активні паромні перевезення здійснюються на лініях Гельсінкі й Турку (Фінляндія) – Стокгольм (Швеція) – Травемюнде, Росток (Німеччина). Саме на цих напрямках має місце стійкий пасажиропотік з платоспроможним попитом.

Silja Line – фінська судноплавна компанія – експлуатує у Балтійськом морі 7 пасажирських поромів: Silja Serenada й Silja Symphony на лінії Хельсінкі – Стокгольм (рейс 15 годин Silja Europa й Silja Festival), Турку-Стокгольм (рейс 10 годин), Silja FinnJet на лінії Гельсінкі-Травемюнде (рейс 22, 5 години). Експлуатуються пороми Superseacat Four, Seacat Danmark, Wasa Queen.

He менш активно діє у басейні Балтійського моря шведська паромна лінія VIKING LINE – судноплавна компанія, яка спеціалізується на експлуатації пасажирських поромів. На цей час експлуатує шість суперпоромів: Cinderella, (1989, 2700 місць, 480 легкових автомобілів), Marietta, (1985, 2700 місць, 480 легкових автомобілів), Isabella, (1989, 2200 місць, 410 легкових автомобілів), Amorella, (1988, 2420 пасажирів, 1986 спальних місць, 550 легкових автомобілів), Kalvpso, (1990, 1004 місця, 190 легкових автомобілів), Rosella, (1980, 1700 пасажирів, 1184 спальні місця, 350 легкових автомобілів), є два невеликих швидкісних судна типу Viking Express (до 300 пасажирів), які експлуатуються на лінії Хельсінкі – Таллінн.

Основні рейси здійснюються між Гельсінкі й Стокгольмом, Турку й Стокгольмом. Здійснюються рейси у Німеччину та Англію. Багатопалубні пороми мають каюти семи класів (suite, luxes A, luxes В, а також звичайні каюти класу А, В, С, D). Всі судна обладнані ресторанами, барами, казино, розважальними атракціонами, що дозволяє при низькій вартості квитка на проїзд за рахунок розвиненої сфери розваг, одержувати високий прибуток.

Особливе поширення одержали регулярні паромні лінії через протоки. Яскравим прикладом є морська паромна переправа через Ла-Манш, що за правом вважається самою напруженою у світі. На цій переправі діють судна практично всіх конструкцій і типів. Активно здійснюється перевезення як пасажирів, так і наземних видів транспорту – від велосипедів до поїздів. Найбільшою популярністю користуються і лінії, що з’єднують інші порти узбережжя Великобританії та Франції. На цій трасі у літній сезон з травня по кінець вересня задіяні величезні швидкісні тримарани Condor, здатні приймати на борт легкові автомобілі й мотоцикли з туристами.

У ряді паромних трас використовуються спеціальні швидкісні малі й великі пороми різних конструкцій, у тому числі судна на повітряній подушці, на підводних крилах, катамарани. Пороми відрізняються по призначенню й тривалості рейсів. Якщо рейс відбувається в межах доби, то на суднах, як правило, немає спальних кают, проте активно використовуються палубні простори. Улаштовуються пасажирські салони з панорамним оглядовим склом, які обладнуються м’якими сидячими кріслами. На суднах, призначених для коротких рейсів паромних переправ, передбачається мінімум послуг для пасажирів, але якщо рейс перевищує кілька годин або є міжнародним, то на поромах влаштовуються різноманітні розваги, працюють магазини duty free і tax-free.

Туристичні подорожі на спеціально найнятих туроператорами водних засобах перевезень. Вони зростають найбільш швидкими темпами та займають все більшу частку у загальному обсязі перевезень пасажирським водним транспортом. Центральне місце в них займають морські та річкові

Круїзи, які отримали особливу популярність серед туристів у період після Другої Світової війни. Крім подорожей по морям і океанам фірми-туроператори організують круїзи по великим рікам, таким як Волга, Дунай, Майн, Міссісіпі, Ніл, Рейн та іншим.

Круїз можна визначити як організовану морську або річкову подорож, де безпосередньо на водному транспортному засобі забезпечується перевезення, ночівля, харчування, розваги пасажирів, а також програма обслуговування подорожуючих поза транспортного засобу під час тривалих стоянок. Круїзи являють собою ту єдину форму, що поєднує в собі два основних елементи туризму – подорож і перебування у місці туристичного інтересу.

Характерними рисами круїзних подорожей є такі:

– учасники круїзу залишаються у одному й тому ж складі під час всього періоду подорожування;

– обслуговування надається за типом “all inclusive” – “усе включено у вартість”;

– під час подорожі на борту лайнера пропонується широкий спектр розважальних програм та додаткових послуг (sра-салони, фітнес-центри, магазини, майданчики для гольфу та тенісу тощо);

– маршрути прокладаються регіонами, що користуються найбільшим попитом у туристів;

– стоянки плануються в місцях із великою кількістю атракцій;

– берегове обслуговування у портах стоянок передбачає широкий спектр екскурсій у супроводі кваліфікованих гідів;

– відповідно до рекомендацій UNWTO з ведіння статистики, пасажири круїзних суден вважаються екскурсантами з особливим імміграційним паспортним режимом. У більшості випадків в країнах транзиту пасажирам для виходу на берег не потрібна спеціальна віза, але термін їх перебування, як правило, не перевищує 72 години.

У світовій практиці організуються і проводяться різні види круїзних туристичних подорожей (круїзів або круїзних рейсів). їх класифікацію можна здійснити за декількома основними ознаками.

В залежності від тривалості подорожі круїзи бувають:

– короткочасні (мінікруїзи) – виходи в море на 2-3 дні без заходу в інші порти;

– тривалі (багатоденні) – подорожі тривалістю 10, 20, 30 і більше днів.

В залежності від цілей подорожі круїзи можуть поділятись на:

– Класичні – тривалі подорожі, що включають типову туристичну програму – відпочинок і розваги на судні, а також відвідування визначних пам’яток на березі.

– Спеціалізовані – подорожі, які мають специфічну мету: проведення конференції або симпозіуму на судні, лікування, навчання і таке інше.

З точки зору способу організації круїзів вони поділяються на:

– Комбіновані – передбачають взаємодію з іншими видами транспортних засобів або установами з розміщення туристів на березі. Найчастіше водний транспорт кооперується з авіаційним за схемою “літак – круїз”.

– “Перервані” – поєднують морську подорож з досить тривалим відпочинком на березі.

– Автокруїзи – подорож, що сполучає використання особистого автомобіля туриста.

В залежності від територіального охоплення маршруту круїзи поділяються на:

Внутрішні – такі, що здійснюються у межах територіальних вод однієї держави.

Зовнішні (міжнародні) – морські подорожі за маршрутом, що включає порти двох або більше країн.

Міжнародні морські круїзи відрізняються великою різноманітністю за змістом круїзної програми, рівнем сервісу, цінами і т. д. Так, наприклад, класифікація Міжнародної асоціації операторів круїзних ліній СLIА передбачає виділення 5 базових типів круїзів:

– сучасні (класичні) круїзи;

– круїзи преміям-класу;

– круїзи люкс-класу;

– ексклюзивні круїзи;

– особливі (тематичні) круїзи.

Залежно від програми берегового відпочинку прийнято розрізняти дві системи організації круїзів – європейську й американську. Європейська система передбачає подорожі по морю із заходом у різні порти з наданням в них екскурсійної програми. Практикуються навіть одно – дводенні поїздки в інші міста. Така система круїзних поїздок охоплює зараз до 60% всіх круїзів. Поряд з європейською системою організації круїзів все більшу популярність набуває американська система, основною метою якої є надання можливості пасажирам, що знаходяться у круїзі, відпочивати на пляжах у пунктах заходу судна.

Морські круїзи обслуговують комфортабельні лайнери, що відповідають усім сучасним вимогам за рівнем комфорту.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


Туристичні подорожі водним транспортом - Туризм


Туристичні подорожі водним транспортом