Історія економічних вчень
НЕОЛІБЕРАЛІЗМ
У чому полягає сутність американського неолібералізму? Дайте пояснення сучасного монетаризму.
Неолібералізм у США існує у формі сучасного монетаризму – відносно самостійної течії економічної думки, в основі якої лежать уявлення про грошову масу як визначальний фактор господарської кон’юнктури, рівня цін, обсягу національного доходу, зайнятості та макроекономічної рівноваги в цілому.
В історії економічної думки відома школа раннього монетаризму, або раннього меркантилізму,
Монетаристська теорія виникла у 50-60-х роках як альтернатива кейнсіанству. Її започаткував відомий американський економіст, лауреат Нобелівської премії Мільтон Фрідмен. Однією з головних праць М. Фрідмена
Монетаристську теорію інколи називають грошовою теорією, бо в ній грошам відводиться роль головного елемента економічної системи, який повністю визначає напрям її розвитку. Згідно з цією теорією вирішальним фактором зміни цін, доходів населення і темпів розвитку виробництва є зміна кількості грошей. Монетаристи безпосередньо пов’язують рівень інфляції в країні, стабільність її фінансової системи з кількістю грошей, яку центральний банк випускає в обіг, та кредитною політикою держави. У вужчому розумінні монетаристами вважаються ті, хто стверджує, що є дуже тісний зв’язок між грошовою масою та рівнем цін, і тому боротьба з інфляцією має бути насамперед спрямована на контроль за грошовою масою.