Українці в Канаді

Тема 2. США ТА КАНАДА У 1945 Р. – НА ПОЧАТКУ ХХІ СТ.

§ 9 . Канада

5. Українці в Канаді.

Масове переселення українців до Канади розпочалося наприкінці XIX ст., коли канадський уряд активно заохочував масштабну еміграцію з Центральної, Південної та Східної Європи.

Першими переселенцями з України стали Іван Пилипів і Василь Жленяк, які 7 вересня 1891 р. прибули до Канади з с. Небилів (Галичина).

Після Другої світової війни розпочалася велика хвиля української еміграції. З 1947 р. по 1955 р. майже 35 тис. українців приєдналися до своїх земляків

у Канаді. Більшість, як і раніше, походила з Галичини та Буковини, але була також значна група емігрантів зі Східної України.

У 1989 р. українська етнічна група налічувала 1 млн осіб. Більшість канадців українського походження мешкала в

 Українці в Канаді

Представники української діаспори в Канаді (справа Р. Гнатишин)

 Українці в Канаді

Іван Сопінко (зліва) – член Верховного суду Канади

Провінціях Онтаріо, Альберта, Манітоба, Британська Колумбія.

Провідну роль серед канадських українців відіграє уніатська церква, існують також українські та протестантські громади.

Найважливішими

організаціями культурного розвитку українців у Канаді є різноманітні фундації. Найбільша з них – Українська фундація імені Тараса Шевченка, заснована в м. Вінніпезі в 1936 р.

Деякі українці обіймали важливі посади в уряді Канади, серед них – Роман Гнати шин родом із провінції Саскачеван, який став генерал – губернатором Канади. Іван Сопінко був призначений членом Верховного суду цієї країни.

У Канаді видається чимало українських газет і часописів. Серед них – “Український голос”, “Новий шлях”, “Життя і слово”, “Батьківщина” та ін.

Сучасна Канада – одна з провідних індустріальних країн світу, яка посідає сьоме місце за обсягами промислової продукції, уходить до складу “великої вісімки”. Канада – найбільший у західному світі виробник кольорових металів: нікелю, свинцю, цинку, урану, алюмінію, кам’яних солей, паперу тощо. Вона має передову суднобудівельну, автомобільну, авіаційну, аерокосмічну галузі промисловості, розвинуті сучасні наукоємні виробництва.

Достатньо інтенсивно розвиваються національні традиції та культура української діаспори. Так, у провінції Саскачеван успішно діють українські танцювальні та хорові колективи. Помітне місце в театральному житті посідає Авангардний український театр. Найбільший музей української діаспори “Українське село” в м. Едмонтоні має статус державної установи.

У Канаді активно працюють Наукове товариство імені Т. Шевченка та Українська вільна академія наук. Відкриті українські школи, де викладання здійснюється українською та англійською мовами, а також недільні школи, де християнська історія вивчається українською мовою.

Взаємний обмін делегаціями відбувається між містами-побратимами Вінніпегом і Львовом, Ванкувером і Одесою.

Українська діаспора продовжує відігравати важливу роль у суспільно-політичному та культурному житті Канади.

РОБОТА З ДЖЕРЕЛАМИ

П’єр Елліот Трюдо народився в 1919 р. в м. Монреалі, за походженням – франко-канадець. З 1968 р. лідер ліберальної партії. За освітою – юрист.

У програмі П. Є. Трюдо містилося багато обіцянок: вирішення кризи федерації, відновлення економічного зростання та піднесення рівня добробуту, ліквідація кризи міст, перегляд основних напрямів зовнішньої політики та ін. Уряди лібералів, що їх у 1968-1984 pp. очолював П. Е. Трюдо, прагнули нормалізувати відносини з Європою, у тому числі із СРСР і країнами східного блоку, Японією, Індією, Китаєм, країнами Африки та Латинської Америки, надати їм більшої динамічності, взаємної зацікавленості та самостійності.

За ініціативою П. Є. Трюдо в 1969 р. канадський парламент ухвалив закон про надання французькій мові статусу другої державної мови на федеральному рівні. Проте на шляху досягнення реальної двомовності виникли серйозні перешкоди. П. Е. Трюдо, намагаючись згуртувати жителів країни в єдиній державі, прагнув нав’язати ідею існування в країні однієї нації – канадців. Проти цієї концепції рішуче виступили представники деяких національних меншин, які намагалися зберегти свою національну ідентичність.

Жан Кретьєн народився в 1934 р. в промисловому м. Шавінігані, за походженням – франко-канадець.

Здобувши ступінь бакалавра права в Лавальському університеті, Ж. Кретьєн кілька років мав адвокатську практику на батьківщині. На федеральних виборах у 1963 p., уперше висунувши свою кандидатуру, він здобув перемогу в упертій боротьбі та став одним із наймолодших депутатів палати громад. Через 30 років Ж. Кретьєн – прем’єр-міністр Канади.

У відносинах зі США, які залишаються вирішальною, центральною складовою всієї зовнішньої політики Канади, уряд Ж. Кретьєна прагне справжньої рівноправності та подолання залежності від “великого сусіда”. Базову роль у торгово-економічних відносинах Канади та США відіграє Північноамериканська угода про вільну торгівлю, у якій важливе місце належить також Мексиці.

Канада підтримує багатосторонні зв’язки з країнами “великої вісімки”, де вона посідає вагоме місце, та з країнами Європейського Союзу. У грудні 1994 р. Ж. Кретьєн висунув пропозицію щодо підписання угоди про вільну торгівлю між ЄС і країнами північноамериканської зони вільної торгівлі. Уряд Канади намагається відігравати дедалі активнішу роль в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕДАТУ

– 17 квітня 1982 р. – прийняття Акта про конституцію


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Українці в Канаді - Історія


Українці в Канаді