ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)
§ 67 Усний вибірковий переказ тексту о наукового стилю з елементами роздуму
Запам’ятаймо!
Усний переказ відрізняється від письмового довільною формою викладу матеріалу. Йому властиві короткі речення, можливі повтори слів, уточнювальні вислови. В усному переказі виявляються особливості індивідуального висловлювання мовця.
Підготувати вибірковий переказ тексту – це детально переказати одну частину (мікротему) тексту.
Науковий стиль передбачає виклад інформації з використанням термінів.
558
1. Прочитайте текст. Визначте тему. До якого стилю належить текст? Обгрунтуйте відповідь.
Карпати
На крайньому заході України височать мальовничі гори Карпати. За одним гірським хребтом підіймається другий, за другим – третій…
Смарагдові гірські пасма обрамляють західні кордони України. У Карпатах мало стрімких скель і глибоких урвищ. Пологі схили гір поросли темно-зеленими дубами, білокорими березами, сизими смереками, могутніми буками.
На сонячних галявинах тут випасаються олені й козулі. Ласують жолудями дикі кабани.
А високо в небі ширяють ширококрилі беркути, шуліки…
Є в Карпатах тварини і птахи, які живуть тільки тут або трапляються дуже рідко. Усіх їх занесено до Червоної книш України.
Червоний колір – колір небезпеки, тривоги, застереження. Червона обкладинка книги – неначе сигнал тривоги. Вона закликає людство зберегти, захистити тварин, яких залишилося на Землі дуже мало і їм загрожує зникнення.
У густих чагарниках переховуються лісові коти, що дуже схожі на своїх свійських смугасто-сірих братів. Лісовий кіт трохи більший за свійського і має на вухах маленькі китиці.
На болотах можна побачити чорного лелеку з яскраво-червоними ногами і червоним дзьобом. А в прозорих водоймищах живуть строкаті тритони з яскраво-оранжевим черевцем, яких часто називають водяними ящірками. І не дивно. На суші відрізнити їх від ящірок може хіба що фахівець. Та, на відміну від ящірок, тритони хоч і дихають легенями, більшу частину свого життя проводять у воді й розмножуються ікрою.
Вище карпатських лісів розкинулися соковиті альпійські луки, які звуться тут полонинами. Прозоре гірське повітря і свіжа густа трава не забруднені ані пилом, ані димом. Безліч квітів, а поряд в улоговинах аж до середини літа синіють сніги (За В. Уткіним).
2. Дайте відповіді на запитання.
1. Де височать мальовничі гори Карпати?
2. Які дерева ростуть на пологих схилах гір?
3. Хто пасеться на сонячних галявинах?
4. Де живуть видри?
5. Які птахи ширяють у небі?
6. Хто ховається в чагарниках?
7. Як інакше називаються альпійські луки?
3. Назвіть тематичні речення в тексті.
559
З’ясуйте за словником лексичне значення слів ліс, галявина, бір, чагарник, полонина. Складіть і запишіть з ними речення.
560
Доберіть антоніми до слів: пологий (схил), захищати, підійматися, густий (про траву).
561
Запишіть назви тварин, птахів, які живуть у Карпатах і занесені до Червоної книги України.
562
1. Запишіть словосполучення.
Мальовничі гори, західні кордони України, пологі схили, сонячні галявини, гірські потоки, заносити до Червоної книги України, лісові коти, чорний лелека, водяна ящірка, альпійські луки.
2. Підготуйте усний вибірковий переказ тексту “Карпати”, використовуючи записані словосполучення. Доповніть переказ власними роздумами про способи збереження природи Карпат.