Мета: провести роботу над помилками, допущеними у самостійній роботі; закріпити вивчений матеріал; удосконалювати вміння розв’язувати задачі на дві дії, обчислювальні навички; розвивати пам’ять, мислення; прищеплювати інтерес до точних наук.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 153, завдання 980; 981)
Завдання 980
На полиці стоять два піскові годинники, розраховані на 3 хв і 7 хв. Яйце потрібно покласти в окріп на 4 хв. Як можна це зробити за допомогою цих піскових
Завдання 981
Колесо велосипеда має 10 спиць. Скільки проміжків між спицями? (10)
2. Аналіз самостійної роботи
3. Усна лічба
1) Гра “Мовчанка”.
2) Порівняння виразів.
4. Хвилинка каліграфії
– Випишіть числа, які діляться на 10:
21; 50; 37; 70; 40; 22; 60; 100; 30; 85; 80; 99; 90.
5. Математичний диктант
– Суму чисел 43 і 15 зменшити на 3.
– Різницю чисел 13 і 5 збільшити у 6 разів.
– Знайти половину числа
– Яке число більше 7 у 3 рази?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми підготуємося до контрольної роботи.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Розв’язування задач
1) Учні посадили 2 ряди жовтих айстр, по 10 у кожному, а білих – у 2 рази менше. Скільки всього посадили айстр?
Після колективного ознайомлення зі змістом задачі складається план розв’язання задачі:
1) Скільки посадили жовтих айстр?
2) Скільки посадили білих айстр?
3) Скільки всього посадили айстр?
Сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують її розв’язання у зошити.
Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання і визначають дії.
2) На одному боці вулиці побудували 9 будинків по 4 квартири, а на другому – 3 таких будинки. Скільки всього квартир побудували?
Учні розв’язують задачу двома способами.
1-й спосіб
1) 4 • 9 = 36 (кв.) – у 9 будинках;
2) 4 • 3 = 12 (кв.) – у 3 будинках;
3) 36 + 12 = 48 (кв.) – всього побудували.
2-й спосіб
1) 9 + 3 = 12 (буд.) – всього побудували;
2) 4 • 12 = 48 (кв.) – всього побудували.
Відповідь: 48 квартир побудували.
2. Обчислення значень виразів
3. Гра “Добери число”
– Доберіть такі числа, щоб нерівності й рівність були правильними.
4. Робота над задачею
Сторона рівностороннього трикутника дорівнює 8 см. Знайдіть сторону квадрата, периметр якого дорівнює периметру трикутника.
Фізкультхвилинка
5. Офтальмологічна пауза
6. Розв’язування логічних задач
1) Батькові 39 років, а синові – 14. Скільки років дочці, якщо через 16 років синові та дочці разом буде стільки ж років, скільки батькові? (14 + 16 = 30; 39 – 30 = 9)
2) Тарас вирізав 8 трикутників, а квадратів – на 3 більше. Юрко вирізав 2 трикутники, а квадратів – у 8 разів більше. Хто з хлопчиків вирізав більше фігур?
Розв’язання краще записати у вигляді таблиці.
Трикутників | Квадратів | Усього | |
Тарас | 8 | 8 + 3 = 11 | 8 + 11 = 19 |
Юрко | 2 | 2 • 8 = 16 | 2 + 16 = 18 |
Відповідь: Тарас вирізав більше фігур.
3) Розлучаючись, друзі обмінялися рукостисканнями і посмішками: кожен потиснув руку і посміхнувся кожному. Чого було більше – рукостискань або посмішок?
Відповідь: посмішок удвічі більше, ніж рукостискань.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 153, завдання 982; 983.