Сад і город (енциклопедія)
ГОРІХОПЛІДНІ КУЛЬТУРИ
У садах і на присадибних ділянках найчастіше вирощується волоський горіх, іноді ліщина, а в регіонах з теплою зимою – мигдаль. Ці культури називаються горіхоплідними. Їстівна частина плода міститься в дерев’янистій оболонці, яка, у свою чергу, вкрита шкірочкою. Плоди горіхових дерев характеризуються дуже високою калорійністю, підвищеним умістом жирів, білків і вуглеводів. Калорійність волоських горіхів у 7 разів вища, ніж калорійність яловичини.
ВОЛОСЬКИЙ ГОРІХ
Популярна
Розмножують волоський горіх посівом насіння і щепленнями. Насіння висівають у жовтні або напровесні на глибину 7- 10 см. Це найпростіший спосіб розмноження, але при ньому в потомстві не зберігаються сортові ознаки батьків. Дерева, вирощені з насіння, починають плодоносити на 8-10-й рік.
Більш продуктивним є розмноження горіхових дерев щепленням на 2-3-літні сіянці волоського, сірого або чорного горіха. Прищеплюють у другій половиш червня
Вирощувати волоський горіх найкраще на супіщаних, родючих, достатньо зволожених грунтах. Урожайність дерев висока живуть вони 200-300 років.
Горіх погано переносить весняні заморозки, при яких ушкоджуються молоді пагони та жіночі квітки. Із сортів для вирощування в саду й на присадибній ділянці відомі Колесниківський Бомба, Гроновий, Десертний, Тонкокорий, Ідеал, Паперовий.