Розділ 1 Здоров’я людини
НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ І ЗДОРОВ’Я
§2. ВПЛИВ ПРИРОДНИХ ЧИННИКІВ НА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ. НЕБЕЗПЕКИ В ПРИРОДНОМУ СЕРЕДОВИЩІ
Дізнаєшся про вплив природних чинників на здоров’я людини; небезпеки природного середовища; про те, як добирати одяг за погодою
Пригадай
Як природні чинники впливають на здоров’я?
Вплив природних чинників на здоров’я людини
Частину природи, яка оточує людей, існує незалежно від їх діяльності і впливає на них, називають природним середовищем. Діяльність людини
Природні чинники – сонце, повітря, вода – завжди впливали на життя людини. Відомо, що доросла людина може прожити без їжі не більше місяця, без води – кілька днів, без повітря – лічені хвилини.
Здоров’я людини також залежить від природних чинників. Свіже чисте повітря, водні процедури, достатнє перебування на сонці, загартовування сприяють зміцненню і збереженню здоров’я. Загартована людина менше хворіє на застуди, швидше пристосовується до зміни погодних умов.
Людина здавна пристосовувалася до змін у природному середовищі. Зміна дня і ночі
Відповідно до пори року, погодних умов та місцевості проживання змінюються умови життя, одяг.
Людина звикає до тих умов, у яких народжується і живе. Так, на півдні України звикли до літньої спеки, на півночі не бояться холодів і високої вологості повітря. Але іноді доводиться змінювати місце проживання.
Потрапляючи із зими в літо або навпаки, людина змушена пристосовуватися до іншого клімату, температури, тиску, вологості повітря, іншої їжі і води. Буває, що доводиться пристосовуватися і до іншого часового поясу. Тоді порушується звичний життєвий ритм. Тому перед поїздкою слід дізнатися про особливості клімату місцевості, куди збираєшся, проконсультуватися в лікаря щодо власного здоров’я. Період пристосування пройде швидше і легше, якщо вмітимеш добирати відповідний одяг, режим дня, продукти харчування.
У країнах зі спекотним кліматом
Під час пристосування до гірського клімату слід пам’ятати про те, що там у повітрі менше кисню. Це може спричинити слабкість, головний біль, людині іноді важко дихати. За таких умов слід вживати більше продуктів, що містять вітамін С, достатньо відпочивати, не перевтомлюватися. Для перебування в горах слід добирати відповідний одяг, зручне взуття, білизну з натуральних тканин.
Збираючись у подорож, варто враховувати основні принципи пристосування організму до зміни кліматичних умов:
– намагатися знизити фізичні навантаження;
– більше часу спати;
– обирати зручний одяг з натуральних тканин, носити головний убір;
– не захоплюватися місцевими стравами.
Додержання правил харчування і розпорядку дня сприятимуть пристосуванню людини до різких змін природних умов.
Небезпеки в природному середовищі
Люди з давніх-давен використовували природне середовище для своїх потреб. Збирали їстівні плоди, цілющі рослини, займалися полюванням і рибальством, шукали джерела питної води. Училися захищатися від спеки, дощів і сильних вітрів. Проте й нині в природному середовищі існують небезпеки, що загрожують життю і здоров’ю людини.
Стихійні лиха
Землетрус
Повінь
Буревій
Сель
Природні катастрофи і стихійні лиха іноді важко передбачити. Стихійні лиха загрожують життю великої кількості людей, спричиняють значні збитки. Потрібно знати, які бувають стихійні лиха, і додержуватися правил поведінки у разі їх виникнення.
Отруйні гриби і рослини
Бліда поганка Мухомор Опеньки несправжні
Паслін чорний Вовче лико Вороняче око
Цикута отруйна Купина пахуча Тис ягідний
Дикі звірі
Дикий кабан Вовк Лось
Ведмідь
Якщо знатимеш і виконуватимеш правила безпечної поведінки в природі, не збиратимеш невідомих тобі ягід, грибів, не братимеш у руки дитинчат диких тварин, не заходитимеш далеко в ліс, зменшиш ризик завдати шкоду здоров’ю.
Несприятливі погодні умови
Дощ Град Сильний вітер
Гроза Хуртовина Ожеледиця
Несприятливі погодні умови мають сезонний характер. Щоб зменшити їхній вплив на здоров’я, добирають відповідний одяг. Одяг захищає від перегрівання й охолодження, забруднення шкіри й можливих ушкоджень.
Висновок
Людина існує в природному середовищі. Природні небезпеки загрожують життю та здоров’ю людей. Щоб зменшити негативний вплив погодних умов і клімату на здоров’я, загартовуйся, зміцнюй здоров’я, добирай відповідний до сезону й погоди одяг.
Завдання
1. За малюнками на с. 11 назви природні чинники, які впливають на здоров’я людини.
2. Розглянь фотоілюстрації на с. 14-16. Наведи приклади небезпеку природному середовищі.
3. Назви сприятливі та несприятливі для здоров’я людини погодні умови.
4. Поясни, чому потрібно одягатися відповідно до погоди.
5. Як ти розумієш вислів “Якщо вмієш добирати одяг, негода тебе не налякає”?
Моделюй – набувай життєвих навичок
1. Добери відповідний одяг і взуття, якщо на вулиці: хуртовина; ожеледиця; спека. Обгрунтуй свій вибір. Скористайся фотоілюстраціями на с. 12.
2. Який одяг візьмеш із собою, якщо взимку їдеш у країну зі спекотним кліматом? Яких правил поведінки додержуватимешся? Скористайся фотоілюстраціями на с. 12 і схемою на с. 13.