Урок 1
Тема. Вступ. Звуки мовлення. Букви. Каліграфічне написання малих букв українського алфавіту. Вимова та правопис слів азбука, абетка, алфавіт і вересень
Мета: ознайомити учнів зі структурою підручника, з умовними позначеннями; замотивувати дітей до вивчення рідної мови; з’ясувати рівень знань учнів про звуки мовлення, букви; закріпити вміння каліграфічного письма малих букв українського алфавіту; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: таблиця “Алфавіт”.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II.
– Прочитайте вірш Любові Забашти “Рідна мова”.
– Чого бажає поетеса рідній мові?
– Навіщо треба вивчати рідну мову?
– Яке автор вірша висловлює нам побажання? Прочитайте ці рядки.
– Розгляньте наш підручник і скажіть, як він називається та хто його автор.
– Які умовні позначення нам треба знати, щоб правильно користуватися підручником? Уважно їх розгляньте і запам’ятайте.
Учитель ще раз нагадує про красу, мелодійність і милозвучність рідної української мови, про необхідність її вивчення, адже вона є державною мовою всіх громадян України і
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, що ви пам’ятаєте про звуки мовлення, букви, якими вони позначаються. Також пригадаємо український алфавіт і будемо каліграфічно писати не тільки букви, а й цілі речення.
IV. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Робота із загадкою (вправа 1)
– Прочитайте загадку й відгадайте її.
– Виразно вимовте слово-відгадку. Які звуки ви чуєте?
– Розгляньте звукову модель слова. Пригадайте, що означає кожний значок. на які дві частини поділене слово?
– Складіть звукову модель слова книга.
2. Робота з алфавітом (вправа 4)
– Згадайте малі букви – друковані й рукописні. Пригадайте їх напівголосно.
– Яка буква не позначає окремого звука?
– Прочитайте, як ще називають букву й.
3. Хвилинка чистопису (вправа 5)
– назвіть рукописні букви й запишіть їх за зразком.
– Доберіть з цими буквами слова і запишіть їх. (Іній, дім, поні; їжак, поїзд, гаї; дим, штани; йод, майка, чай; лимон, палка, сокіл; мир, лампа, сом; ніс, тінь, син; артист, масло, нора; орел, слон, кіно; сад, паста, квас.)
4. Фізкультхвилинка
V. Повторення та закріплення вивченого матеріалу
1. Прочитайте вірш. До чого закликає поет?
– Спишіть перші два рядки вірша.
– Знайдіть у вірші слова, які відповідають звуковим моделям.
– Чітко вимовляйте кожний звук у цих словах.
– Прочитайте правило й запам’ятайте його.
2. Складання слів (вправа 3)
– Запишіть утворені слова.
– Прочитайте наступне правило й запам’ятайте його.
3. Звуко-буквений аналіз (вправа 6)
– Прочитайте і спишіть речення.
– Вимовте звуки і назвіть букви у виділених словах. Чому в них букв більше, ніж звуків?
– Складіть звукові моделі цих слів.
4. Словникова робота (вправа 7)
– Запишіть слово вересень, поділяючи його на склади. Підкресліть букви, які позначають голосні звуки.
– Складіть звукову модель цього слова.
– Зверніть увагу на виділені букви. Запам’ятайте написання цього слова.
– Складіть із ним речення і запишіть.
Вересень – перший місяць осені.
– Прочитайте слова у верхній червоній рамочці. Як ви думаєте, чому вони записані разом?
– Що означають ці слова? (Учитель пояснює їх походження.)
– Запишіть їх, поставте наголоси й запам’ятайте правопис цих слів.
VI. Підсумок уроку
– Що ми знаємо про звуки мовлення?
– Як позначаються звуки на письмі? Наведіть приклади.
– Яка літера не позначає окремого звука?
– Що таке алфавіт? Як іще називають порядок усіх літер української мови?
– Написання якого слова треба запам’ятати?
VII. Домашнє завдання з інструктажем
Правила на с. 5, вправа 8.