СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 25 Як розрізняти дерева, кущі й трав’янисті рослини?
Тема. Як розрізняти дерева, кущі й трав’янисті рослини?
Мета: ознайомити учнів з різноманітним світом рослин; учити порівнювати дерева, кущі, трав’янисті рослини; розвивати мовлення, мислення; виховувати допитливість, інтерес до вивчення рідної природи.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Відгадайте загадки.
3 золотому решеті чорних хатинок повно. (Соняшник)
Навесні веселить, улітку
Восени харчує, зимою зігріває. (Дерево)
Не розбивши горщика, не з’їси кашки. (Горіх)
Повна діжка жита, п’ятачком накрита. (Мак)
– Що об’єднує слова-відгадки? (Це рослини.)
– Яку будову мають рослини?
– Сьогодні ви дізнаєтеся, на які групи рослини поділяються за будовою.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
І. Робота за підручником (с. 60)
– Розгляньте малюнки і фото.
– Пригадайте: з яких частин складаються рослини?
– Яку будову мають зображені рослини? Назвіть їх частини.
– Допоможіть Сойці розібратися, чим схожі зображені
– Порівняйте стебла дуба і шипшини. (У дуба один дерев’янистий стовбур, гілки дерева починаються на деякій відстані від землі утворюють крону. У шипшини немає загального стовбура, зате у неї є декілька дерев’янистих стебел з гілками, що починаються відразу від землі.)
– Липа – це дерево. У дерев одне стебло – стовбур. Шипшина – кущ. У неї багато невеличких стовбурів. Конюшина – трав’яниста рослина. У неї м’які соковиті стебла.
– Рослини розподіляються на дерева, кущі та трави.
– Чи може дерево бути нижче за кущі? (Так, може,)
– Наведіть приклади.
– Чи може трав’яниста рослина бути вища за дерево? Наведіть приклади.
– Банан – це дерево, кущ чи трав’яниста рослина? Прочитайте про нього у довідковому бюро на с. 135.
На лошці – схема:
– Прошу вас пам’ятати, що всі рослини – дерева, кущі, трави, квіти – це живі істоти.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником (с. 47).
Робота в групах
– Розгляньте фотографії на с. 47.
– Які рослини ви бачите?
– Визначте, яка із зображених рослин – дерево, яка – кущ, яка – трав’яниста рослина?
– Чим вони відрізняються?
Яка рослина тут зайва? Чому?
– Закінчіть речення. Додайте власні приклади.
Тополя, тюльпан, каштан, береза…
Це -________ .
Малина, смородина, проліска, калина…
Це -________ .
Клен, айстра, сон, конвалія…
Це -________ .
– Як відрізнити дерево від інших рослин?
– Як відрізнити кущ від інших рослин?
– Як відрізнити трав’янисті рослини?
Завдання для друга природи
– Пригадайте, які казки про рослини ви знаєте. Розкажіть одну із них сусідові по парті.
2. Гра “Розподіл по групах”
1) мак, тюльпан, волошка, бузок, шипшина, смородина, осика, тополя, ялина.
2)
– За якими ознаками рослини були розподілені по групах?
V. Підсумок уроку
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Які групи рослин ви знаєте?
– Назвіть дерева нашого краю.
– Назвіть кущі нашого краю.
– Назвіть трав’янисті рослини нашого краю.
– У чому полягає головна відмінність у будові дерева від будови інших рослин?