СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 26 Які дерева належать до листяних, а які – до хвойних?
Тема. Які дерева належать до листяних, а які – до хвойних?
Мета: розширити уявлення учнів про різноманіття рослин, вчити порівнювати листяні і хвойні рослини, розрізняти рослини на вигляд, за листям; розвивати спостережливість, увагу, мислення, вміння працювати в групах, парах; виховувати дбайливе ставлення до природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Які групи рослин ви знаєте?
– Які
– Які ви знаєте кущі нашого краю?
– Сьогодні ви дізнаєтеся, на які групи поділяються дерева.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Повідомлення вчителя.
– Усі дерева і кущі можна розподілити на дві групи: хвойні і листяні. Листяні рослини на гілочках мають плоскі зелені листочки, великі, як долонька у людини, наприклад, дуб, береза, тополя, акація, яблуня та ін. Листяні рослини скидають листочки восени, а навесні у них виростає нове молоде листя. Хвойні рослини замість листочків мають зелені голочки, наприклад, ялина, сосна, кипарис. На зиму
На дошці з’являються слова листяні, хвойні.
– Порівняйте листову пластинку і хвою.
– Чим вони відрізняються?
– Які хвойні дерева ви знаєте? (Ялина, сосна, модрина, ялиця, кедр)
– Які листяні дерева ви знаєте?
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за підручником (с. 63)
– Роздивіться фото і порівняйте їх.
– Назвіть зображені дерева. Розкажіть, чим вони відрізняються.
– Які листки у листяних рослин?
– Які листки у хвойних рослин?
– Як їх називають? (Хвоєю)
– Визначте, яка із зображених рослин – хвойне дерево, а яка – листяне. Чим вони відрізняються?
Висновок. Усі дерева розподіляють на листяні та хвойні.
Робота в групах
– Поміркуйте: чому ялину називають вічнозеленою?
– Відгадайте загадку.
Літає, опадає, на землю лягає.
Із землі не встає, а на ній перегниває.
– Роздивіться фото на с. 63 вгорі та впізнайте: з яких дерев ці листки?
– Вони листяні чи хвойні?
– Як можна використати осіннє листя?
Завдання для друга природи
– Розгляньте фото на с. 63 внизу.
– Що на ньому зображено?
– Порівняйте їх. Чим подібні та чим відрізняються рослини у цих
Лісах?
– Знайдіть три відмінності та три подібності між листяними та хвойними деревами.
– Які хвойні рослини ростуть у лісах твоєї місцевості?
2. Гра “Вчимося розрізняти хвойні та листяні дерева”
Учитель повідомляє учням назви дерев, пропонує ілюстрації дерев, діти визначають вид дерева, аргументуючи свої висловлювання.
Назви дерев: кипарис, дуб, верба, береза, тополя, сосна, калина, каштан, смерека.
V, Підсумок уроку
– На які групи розподіляються дерева?
– Які головні ознаки листяних і хвойних дерев ви запам’ятали?
– Які хвойні дерева своєї місцевості ви знаєте?
– Які листяні дерева своєї місцевості ви знаєте?
– Як правильно назвати лист хвойного дерева?
А) Колючка;
Б) голка;
Б) хвоїнка.
– Чому ялину називають вічнозеленою?
Додаток до уроку 26
Кросворд “З якого дерева листочок”?
Відповіді: 1. Дуб. 2, Береза. З, Клен. 4. Ялина.