Зустріч 24. ЯКІ НЕПОВТОРНІ РИСИ МАЄ ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН?
Мета: сформувати уявлення учнів про особливості Індійського океану; розвивати мислення, мовлення; виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Відповіді на запитання для повторення із рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 80)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя з елементами бесіди
– Що ви знаєте про Індійський океан?
– Розгляньте фізичну карту півкуль. У яких півкулях розташований Індійський океан?
– Береги яких материків він омиває?
– Назвіть материки, які омиваються водами Індійського океану.
– Чому на півночі Індійського океану завжди тепло, а на півдні – завжди холодно?
– Рослини теплого Індійського океану – це зарості бурих, зелених і червоних водоростей. Від великої кількості мікроскопічних зелених водоростей вода “зацвітає”. У теплих
2. Робота за підручником (с. 81-83)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Чому мрією перших європейських мореплавців було дістатися берегів далекої Індії?
– Чому океан назвали Індійським?
Робота в парах
Учитель пропонує учням за діаграмою на с. 78 встановити, яким за розмірами є Індійський океан.
– Прочитайте розповідь рибки Пемо.
– Які найбільші острови у Індійському океані?
– У якій півкулі розташована більша частина Індійського океану?
– Чому в ньому мало морів та заток?
– Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки.
– Яких рослин багато в Індійському океані?
– Які тварини населяють океанічні води?
– Які риби тут водяться?
– Якими корисними копалинами багатий Індійський океан?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних природничих знань”.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Рабата в парах
– Порівняйте Індійський та Атлантичний океани. Чим вони відрізняються?
2. Робота в групах
– Поміркуйте, яке господарське значення має Індійський океан у житті людини?
– Чи потрібно охороняти води Індійського океану?
3. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чим Індійський океан вирізняється серед інших океанів Землі?
– Чому він найтепліший?
– Які материки омиває Індійський океан?
– Назви найбільші острови, моря й затоки Індійського океану.
– У якій частині океану найбагатший рослинний і тваринний світ? Чому?
– На які корисні копалини багатий Індійський океан?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 81-83.