РІДНИЙ КРАЙ
УРОК 43 Які рослини прикрашають твій рідний край?
Тема. Які рослини прикрашають твій рідний край?
Мета: ознайомити учнів із дикорослими рослинами рідного краю, з видами лікарських рослин і їх значенням для людини, вчити називати їх; розвивати спостережливість, увагу; виховувати бажання вивчати лікарські рослини своєї місцевості.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Чи були ви у лісі?
– Чи є ліс у вашій місцевості? Розкажіть про нього.
– Сьогодні ми ознайомимося
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 98-99)
– Пригадайте: які рослини ми називаємо деревами, кущами, травами?
– Роздивіться фото на с. 98.
– Які дерева та кущі поширені там, де ви живете?
– Які ще дерева та кущі ростуть у вашій місцевості? Скористайтеся довідковим бюро у підручнику.
– Запам’ятайте! У різних куточках України зростають різні рослини.
– Чи є ліси у вашому рідному краї? Чи збирають там ягоди? Які?
– Роздивіться
– Що на них зображено?
– Які гриби вам відомі?
– Чи подобається вам збирати гриби?
– Які їстівні гриби вам відомі?
– Багато рослин мають лікувальні властивості, їх називають лікарськими.
Ще в давнину наші предки зналися на травах і вміли ними лікувати різні хвороби, їх знання передавалися із покоління у покоління. І зараз ми живемо у світі ліків. Вони у вигляді безлічі рослин оточують нас.
– Роздивіться фото на с. 99 унизу.
– Які лікарські рослини ви знаєте? (Липовий цвіт, подорожник, шипшина, ромашка лікарська)
– Що ви знаєте про їхні лікувальні властивості?
– З яких рослин мама готує вам чаї під час застуди?
– Дізнайтеся у дорослих, для лікування яких захворювань використовують ромашку лікарську.
– Які ще лікарські рослини ростуть у вашій місцевості? Скористайтеся довідковим бюро у підручнику.
Робота над загадками
– Викупана в сонечку,
Стоїть донечка.
Бджоли сонячний медок
Дістають з її квіток. (Липа)
– Її цвіт – найпопулярніший потогінний і жарознижувальний засіб. Цвіт сушать, заварюють і п’ють як чай.
– Виросли на лузі Сестрички маленькі.
Очки – золоті,
А вічки – біленькі. (Ромашки)
– Використовують ромашку при хворобах шлунку, кишечника. Відваром з ромашки користуються для промивання гнійних ран.
– Ліг пластом біля дороги,
Розкидав руки-ноги. (Подорожник)
– Чому цю рослину саме так назвали?
– Чому подорожник у народі ще називають “ранником”, чи “порізником ” ?
– Чи користувалися ви лікувальними властивостями цієї чудо – трави? Де і коли?
Завдання для друга природи рідного краю
– Дізнайтеся: які лікарські рослини є у вашій домашній аптечці? Придумайте про них казку.
– Прочитайте поетичні рядочки про рослини на с. 138.
– Як ви їх розумієте?
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота в парах
– Розкажіть своєму сусідові по парті, які лікарські рослини заготовляє на зиму ваша мама, бабуся. Як ви допомагаєте їм?
2. Гра “Впіймай назву лікарської рослини”.
Рве Мар’янка у торбинку
Подорожник, материнку.
Петрик, Оля і Дем’янко
Накопали валер’янки.
V. Підсумок уроку
– Які лікарські рослини нашого краю ви запам’ятали?
– Для чого людина збирає лікарські рослини?
– Які лікарські рослини є у вашій домашній аптечці?