ЯКІ ВИДИ ГРУНТІВ Є В УКРАЇНІ?

Зустріч 49. ЯКІ ВИДИ ГРУНТІВ Є В УКРАЇНІ?

Мета: формувати уявлення учнів про види грунтів, значення грунту в житті живої природи; вчити досліджувати причини забруднення грунту; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Заслуховування повідомлень учнів

2. Природнича розминка “Чи вірите ви?”

– Чи вірите ви в те, що вода не входить до складу будь-якого організму?

– Чи вірите ви в те, що вода – це життя, краса і здоров’я?

– Чи вірите

ви в те, що вода – помічник людини?

– Чи вірите ви в те, що кількість води необмежена?

– Чи вірите ви в те, що вода не забруднюється?

3. Гра “Упізнай мене”

– Сформулюйте тему уроку.

Її називають годувальницею, тому що без неї не було б на столі ані хліба, ані овочів, ані фруктів. Він – один з її шарів. У ньому є живі істоти: мікроби, різні тварини. (Земля. Грунт. Тема уроку: “Грунт”)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розгадування кросворда

Що таке грунт? (Грунт – це верхній родючий шар землі, на якому ростуть або можуть рости рослини. Грунт служить домівкою для багатьох тварин.)

– Розгадавши кросворд, ми повторимо склад грунту.

 ЯКІ ВИДИ ГРУНТІВ Є В УКРАЇНІ?

1. Це живі організми, під дією яких із залишків рослин утворюється перегній. (Мікроби)

2. Воно допомагає кореням рослин дихати. (Повітря)

3. Одна із складових частин грунту, що є хорошим розпушувачем, забезпечує доступ повітря до коренів рослин. (Пісок)

4. Він утворюється із залишків рослин і тварин, підвищує родючість грунту. (Перегній)

5. Вона добре утримує воду. (Глина)

6. Речовина, необхідна для життя і розвитку рослин. (Вода)

7. Ця поживна речовина утворюється з перегною під впливом мікроорганізмів. (Солі)

2. Практична робота

На столах учнів – зразки грунтів.

– Назвіть основну властивість грунту. (Родючість)

– Від чого залежить родючість? (Від кількості перегною)

– Подивіться на зразки грунтів. Що помітили? (Грунти різного кольору)

– Від чого залежить колір грунту? (Від кількості перегною. Чим більше перегною, тим родючіший грунт.) Від кількості перегною залежать типи грунтів.

– Який грунт найродючіший?

– Чорноземні грунти – одне з багатств нашої країни. У них найбільша кількість перегною, вони найродючіші. Чорноземний грунт рихлий, темний, у ньому багато вологи і повітря. На чорноземних грунтах вирощують високі врожаї кращих сортів пшениці, соняшнику, цукрового буряка та інших цінних культур. Чорноземні грунти переважають у зоні степів. Під час Великої Вітчизняної війни німці вивозили український чорнозем до Німеччини, оскільки там грунт не такий родючий.

Існує безліч видів грунтів, але не всі із них придатні до землеробства.

Піщані грунти добре пропускають воду, швидше прогріваються навесні і промерзають узимку. Вони майже не затримують вологи і корисних речовин і вважаються бідними. Глинисті грунти можуть сприяти застою води, довше прогріваються навесні і довше не промерзають з настанням холодів. Разом із тим глинисті грунти затримують добрива і корисні речовини, забезпечуючи високу родючість.

У багатьох із вас є город. Розкажіть, що ви робите, щоб грунт був родючішим? (Перекопуємо, розпушуємо, поливаємо, удобрюємо.)

– Правильно, все це робить грунт на вашому городі плодороднішим і підвищує врожай. За грунтом потрібно правильно доглядати. Він потребує дбайливого ставлення. Якщо грунт виснажується, йому слід дати відпочити. Людина до кінця не може відновити грунт ані добривами, ані оброблянням. Грунт може відновити сама природа, причому дуже повільно: за 250-300 років – 1 см, 20 см – за 5-6 тис. років. Зате зруйнувати грунт можна швидко впродовж 1 року.

– Що руйнує грунт? Вода, вітер, вирубування лісів, будівництво доріг, будинків, надмірне використання отрутохімікатів і добрив. Якщо вносити отрутохімікати більше норми, вони накопичуються в грунті, забруднюють його. У результаті цього гинуть черв’яки, личинки комах, мікроби, без яких грунт утрачає родючість.

– Як запобігти руйнуванню грунтів? Висаджувати лісові смуги, правильно відкривати грунт на схилах, проводити снігозатримання, помірно використовувати добрива й отрутохімікати тощо.

Люди повинні оберігати повітря і водойми від забруднення, рослини і тварин – від знищення. А чи є небезпека для грунту? Чи потрібно його оберігати?

– Чи може одна людина розв’язати екологічні проблеми грунту? (Ні, потрібно потрудитися всім людям.)

– Охорона грунту – це завдання всього людства. Проблема забруднення грунту стосується всіх людей Землі.

3. Робота за підручником (с. 146-148)

Вправа “Мікрофон”

Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.

– Прочитайте розповідь козака Подорожника.

– З чого складається грунт?

– Які живі організми входять до його складу?

– Яке значення вони мають?

– Чому грунт водночас належить і до живої природи?

Робота в групах

Учитель пропонує учням пригадати, які організми живуть у грунті і як вони впливають на грунт.

– Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки.

– Що ви дізналися про види грунтів України?

– Від чого залежить колір грунту?

– Розкажіть за діаграмою про українські чорноземи.

– Які мудрі народні вислови про грунт ви запам’ятали? Поясніть їх.

– Які “небезпеки” загрожують грунтам?

– Що виснажує грунти?

– Що впливає на родючість?

– До чого призводить нерозумне та неощадливе використання грунту?

– Яке значення мають снігозатримання і полезахисне лісонасадження?

Робота в парах

Учитель пропонує учням дослідити, що у даній місцевості шкодить грунту та спричиняє його забруднення.

– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу України “.

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Цікаво знати!

– Відтоді, як людина зайнялася землеробством, їй доводилося обробляти грунт, щоб створити сприятливі умови для рослин, які висівають.

Першими розпушувачами, що збільшували врожай, були, на думку археологів, примітивні мотики – палиці з прилаштованими до них гострими каменями або кістками. За 4 тисячі років до нашої ери для розпушування грунту почали використовувати тварин. Знаряддя, до яких вдавалися досі, не перекидали грунтовий шар. Тому наступним знаряддям стала соха.

Трохи пізніше з’явилися перші плуги. їх характерною ознакою була можливість перекидання грунтового шару. Відомості про використання плуга можна знайти у Стародавньому Китаї і Стародавньому Римі. Але тривале користування плугом призводило до втрати родючості грунту.

Сьогодні людина знову згадала про розпушувачі. Звісно, це не соха, а досить складні агрегати, але принцип їх дії залишився незмінним з давніх часів.

2. Робота в групах

– Пригадайте алфавіт – і ви зможете розшифрувати, за допомогою чого удобрюють малородючі грунти.

23, 19, 21, 25, 19, 17

20, 7, 21, 7, 4, 18, 19, 8, 17

17, 12, 18, 7, 21, 1, 16, 31, 18, 11, 17, 11

6, 19, 2, 21, 11, 3, 1, 17, 11.

(Торфом, перегноєм, мінеральними добривами)

3. Робота в парах

– Вставте пропущені слова.

Найродючіший грунт… Від інших грунтів він відрізняється тим, що містить багато…

– Продовжіть речення. До складу грунту входять: …

– З’єднайте стрілочками: яким грунтам відповідають подані властивості.

Глинистий

Багато перегною

Мало повітря

Чорнозем

Добре пропускає воду

Добре зберігає вологу

Піщаний

Швидко пропускає воду і погано зберігає її

Погано пропускає воду, але довго зберігає її

4. Гра “Так чи ні?”

– Верхній шар землі, на якому ростуть рослини, називають грунтом.

– Родючість – головна властивість грунту.

– Чим більше у грунті перегною, тим він бідніший.

– Грунт буде більш родючим, якщо в нього вносити органічні та мінеральні добрива.

– До складу грунту входять лише пісок і глина.

5. Розв’язування природничої задачі

Один сантиметр грунту утворюється у природі протягом 300 років. Скільки потрібно років, щоб утворився шар грунту в 40 см?

6. Тестування

1. Найродючіший грунт:

А) піщаний;

Б) глинистий;

В) чорнозем.

2. У чорноземі багато:

А) глини;

Б) перегною;

В) піску.

7. Гра “П’ять речень”

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Які бувають грунти?

– Чому потрібно дбайливо ставитися до грунтів?

– Як потрібно охороняти грунти?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 146-148.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


ЯКІ ВИДИ ГРУНТІВ Є В УКРАЇНІ? - Плани-конспекти уроків по натурології


ЯКІ ВИДИ ГРУНТІВ Є В УКРАЇНІ?