РІДНИЙ КРАЙ
УРОК 42 Які водойми дають воду твоєму краю?
Тема. Які водойми дають воду твоєму краю?
Мета: дати учням поняття про водойми рідного краю, вчити називати їх; з’ясувати значення водойм рідного краю; формувати пізнавальний інтерес, вміння аналізу – вати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до її багатств.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Знайдіть зайве слово.
Річка, гора, океан, озеро, струмок, море, ставок.
–
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які водойми є у вашому рідному краї.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь учителя про водойми рідного краю
– Які водойми є в нашому краї, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадки.
– Дзюркочу серед лісу я,
Холодне, гомінке.
Ще здалеку по пісеньці
Впізнаєте мене. (Джерело)
– Серед села
Стоїть бочка немала. (Криниця)
– Навкруги вода,
А з питвом біда. (Море)
– Стоїть корито,
Повне налито. (Ставок)
– Без ніг, а біжить,
Без рук, а рукави
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за підручником (с. 96-97)
– Пригадайте: які форми земної поверхні переважають у вашому краї? Які водойми можна побачити?
– Розгляньте фото на с. 96.
– Розкажіть, що на них зображено.
– Чим відрізняються ці водойми?
– Найкращим місцем відпочинку для багатьох людей є водойми: річки, озера, ставки, джерела.
– Пригадайте, які водойми є у вашому населеному пункті. Як вони називаються?
– Розкажіть, які риби водяться у водоймах вашої місцевості. Скористайтеся довідковим бюро у підручнику.
– Які птахи живуть поблизу водойм? Скористайтеся довідковим бюро у підручнику.
– Відгадайте загадки.
– Два брати у воду дивляться, а довіку не зійдуться. (Береги)
– Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. (Річка)
– Які слова у загадках допомогли вам їх відгадати?
– Які дерева і кущі ростуть біля водойм? Скористайтеся довідковим бюро у підручнику.
Робота в групах
– Складіть розповідь про річку, яка протікає у вашому краї, за поданим планом.
1) Як називається річка?
2) Яка вона: велика, середня, мала?
3) Чи швидка в неї течія, чи повільна?
4) Чи глибока річка, чи мілка?
– Розкажіть, що забруднює водойми місцевості.
– Як, на вашу думку, можна не забруднювати водойми?
– Пам’ятайте! Водойма – це не просто вода. Це дім, де живуть різні і незвичайні істоти. їм потрібен дім, і вони йому потрібні.
– Потрібно оберігати водойми від забруднення.
– Будувати очисні споруди.
– Садити на берегах водойм дерева, які будуть укріплювати береги.
– Розчищати джерела.
– Виготовляти та розміщувати на берегах водойм заборонні знаки, роз’яснювальні написи.
– Розгляньте фото на с. 97.
– Чим відрізняються ці річки?
– Якщо річка тече спокійно, не спішить, дзюркоче, широко розлитися хоче, то це – рівнинна річка. Якщо річка біжить швидко, вирує й клекоче, після дощів все затопити хоче, то це – гірська річка.
– Поміркуйте: яка річка є у вашій місцевості – рівнинна чи гірська?
– Розкажіть: як у вашому рідному краї використовують річку? А як охороняють?
– Поясніть прислів’я.
Де вода, там і життя.
2. Завдання для друга природи рідного краю
– Розкажіть про своє улюблене місце відпочинку на березі водойми. Чи знаєте ви, як правильно поводитися біля води?
3. Хвилинка міркувань
– Прочитайте поетичні рядочки про воду на с. 140.
– Як ви їх розумієте?
V. Підсумок уроку
– Які водойми є в нашому краї?
– Яка з цих водойм найменша, а яка – найбільша?