Мета: ознайомити учнів з травною системою та необхідними організму поживними речовинами; розвивати мислення, пам’ять, уміння слухати; виховувати відповідальне ставлення до власного здоров’я.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
– Чому скелет і м’язи називають опорно-руховою системою?
– Яке значення має скелет?
– Розкажіть про роль м’язів.
– Для чого потрібно виробляти правильну поставу?
– Як можна виробити правильну поставу?
–
2. Демонстрування правильної постави
3. Презентація вправ для постави, які учні підготували вдома
4. Тест “Так чи ні?”
– Опорно-рухова система складається зі скелета і м’язів.
– Опорою тіла служать м’язи.
– Рух тіла і його частин забезпечують кістки скелета.
– Під час ходьби тримайся прямо, не сутулься.
– Важкий вантаж носи в одній руці, щоб іншою підтримувати рівновагу.
– Не спи на ліжку, що сильно прогинається. Ліжко має бути рівним.
– Ліжко має бути дуже м’яким, щоб було зручно.
– Щоб не бути
Учитель акцентує увагу на останньому питанні.
– Як відповіли на останнє питання?
– Що ви знаєте про харчування?
– Які органи входять до травної системи?
– Яку “роботу” вони виконують?
– Як перевірити, чи маєте ви рацію?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про будову та значення травної системи.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 149-151)
– Пригадайте! Для чого людина вживає їжу?
– Для того щоб людина могла жити, працювати, а дитячий організм – ще й рости, необхідні поживні речовини. Вони надходять до організму з рослинною і тваринною їжею.
– Поміркуйте! Для чого вам потрібно знати про травлення?
– Запам’ятайте! Травлення – це складний процес перетворення їжі на поживні речовини, які засвоюються організмом.
Робота в парах
– Роздивіться малюнок на с. 149 і розкажіть, назви яких органів травлення ви знаєте?
– Що розповіло Сонечко Семикрапочка?
– Для чого організму потрібні поживні речовини?
Висновки
– Подрібнюється і перетравлюється їжа в організмі у травній системі.
– На поживні речовини в організмі людини їжа перетворюється під час травлення.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практична робота
Мета: навчити доглядати за зубами.
– Запам’ятайте! Органи травлення потрібно берегти змалку. Піклуйтеся про стан своїх зубів!
Здорові зуби краще справляються зі своєю роботою – пережовуванням їжі, ніж хворі. До того ж мати здорові зуби – це гарно. Вони – окраса обличчя і знаряддя для правильного мовлення.
Робота в групах
– Виведіть правила догляду за зубами й правила правильного пережовування їжі.
– Відгадайте загадки.
– Завжди в роті, а не проковтнеш. (Язик)
– Повен хлівець білих овець. (Зуби)
– Поміркуйте і поясніть! Чому людині потрібні здорові зуби?
– Запам’ятайте і поясніть приказку.
– Здорові зуби – здоров’ю любі.
2. Колективне складання пам’ятки “Бережи зуби!”
– Після прийому їжі завжди полощи рот теплою водою.
– Чисти зуби 2 рази на день (уранці й увечері перед сном) по 3 хвилини.
– Користуйся тільки власною щіткою. Стеж, щоб вона була завжди чистою.
– Не колупай у зубах металевими предметами.
– Не бійся лікаря-стоматолога, сміливо звертайся до нього за порадою, допомогою.
3. Цікаво знати!
Для допитливих
– Найважчий орган тіла людини – печінка. У дорослої людини вона важить близько 1,5 кг. Найдовший орган людського тіла – тонка кишка. Її довжина – до 6 м, а довжина товстої кишки – 2 м.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 151.
– Для чого людині потрібні поживні речовини?
– Як побудована травна система?
– Які зміни відбуваються з їжею в органах травлення?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 149-151.
– Придумайте казку про пригоди бутербродика в організмі людини.