ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання
РОЗДІЛ II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ
9. Неметалічні елементи та їхні сполуки. Неметали
9.4. Елементи VA групи
9.4.1. Загальна характеристика
До складу головної підгрупи V групи1 входять Нітроген N, Фосфор Р, Арсен As, Стибій Sb і Вісмут Ві.
Будова зовнішнього електронного шару елементів – ns’2np3. Це p-елементи:
Валентність Нітрогену – III, а в решти елементів – III і V. Як в елемента 2-го періоду, в атома Нітрогену немає d-підрівня, тому
Атом Нітрогену, крім трьох ковалентних зв’язків, може утворювати ще один зв’язок за донорно-акцепторний механізмом, тобто надавати свою неподілену пару електронів на вільну орбіталь атома іншого елемента. Таким чином, максимальна валентність Нітрогену – IV.
У сполуках елементи групи Нітрогену, крім Стибію і Вісмуту, можуть виявляти найнижчий ступінь окиснення
У групі від Нітрогену до Вісмуту зростає радіус атома, послаблюється притягання валентних електронів до ядра, а тому зменшується електронегативність, неметалічні властивості елементів і збільшуються металічні. Бісмут уже належить до металічних елементів.
Загальна формула гідрогеновмісних сполук – ЕН3. Це аміак (амоніак) NH3, фосфін РН3, арсин AsH3, стибін SbH3, вісмутин ВіН3. Ступінь окиснення Нітрогену в цих сполуках – -3, тому для них характерні відновні властивості.
Загальні формули оксидів елементів групи – Е2О3 і E2O5. Вони мають кислотний характер, тому їм відповідають кислоти Н3ЕО3 і Н3ЕО4. Кислотні властивості оксидів у ряду N2О5 – Р2О5 – As2О5 – Sb2О5 – Ві2О5 послаблюються.
______________________________________________________________
1 За новою номенклатурою – 15 групи.