Загальні і власні назви – Іменник

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Іменник

Загальні і власні назви

Загальні назви – це узагальнені найменування однорідних предметів (людей, тварин, речей, подій, явищ тощо).

Наприклад: Літак, журналіст, винахід, туман, мужність. Загальні іменники є найбільш уживаними в мові.

Власні назви – це індивідуальні найменування, що виділяють предмет із ряду однорідних і відмежовують його від інших.

Наприклад, слово Гора позначає певне підвищення над навколишньою місцевістю, а власна назва Еверест виділяє з усіх гір найвищу гору світу.

До

власних іменників належать імена, прізвища, клички тварин, географічні назви (Назви країн, населених пунктів, водних об’єктів, гір тощо), астрономічні назви, назви книжок, газет, журналів, кінофільмів, кораблів, назви організацій та установ, історичних подій, релігійних свят та ін.

Власні назви можуть виражатися одним словом (Полтава, Михайло) і кількома словами (Чумацький Шлях, Автономна Республіка Крим). Якщо до складу власного імені входять загальні назви, то вони пишуться з малої літери (Харківська область, вулиця Двадцять третього серпня).

Між власними і загальними назвами немає чіткої

межі. Окремі власні назви втрачають здатність позначати одиничний предмет і переходять до загальних, а загальні назви можуть уживатися на означення одиничних предметів і ставати власними. Міста Орел, Ізюм, річки Десна, Уж, прізвища Мороз, Чайка – власні назви, що походять від загальних; Рентген, шевйот, донкіхот, дизель – загальні назви, що походять від власних.

Власні і загальні назви розрізняються не тільки значенням, а й граматично. Зокрема, загальні назви переважно мають форми однини і множини (Ключ – ключі, місто – міста), а власні вживаються або тільки у формі однини (Київ, Ярослав Мудрий, Різдво), або тільки у формі множини (Карпати, Чернівці, Татри). Проте від власних назв, що вживаються тільки в однині, можуть іноді утворюватись форми множини. У школі п’ять Тетян Сорок і шість Сергіїв Коваленків. До нас завітала родина Косачів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Загальні і власні назви – Іменник - Довідник з української мови


Загальні і власні назви – Іменник